Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

PROJEKT EDUKACYJNY "Pociąg do wolności"


 

Koncert Kwartetu ProForma

W dnia 28 listopada w auli szkolnej odbył się "Koncert dla Niepodległej" zorganizowany przez Radę Rodziców. Kultowe ballady Jacka Kaczmarskiego wykonał Kwartet ProForma.

Każdy z widzów został poczęstowany mufinką w biało czerwonej kokilce. Biletem wstępu na koncert były artykuły plastyczne dla świetlicy szkolnej.

 

 


WÓZ DRZYMAŁY

W środę 21 listopada uczniowie klas I-III i dzieci z oddziału przedszkolnego obejrzały przedstawienie kukiełkowe „Wóz Drzymały” Teatru Dudula.

W ramach projektu edukacyjnego „Pociąg do wolności w stulecie niepodległości” najmłodsi poznali  Michała Drzymałę – postać, która przeszła do historii jako wielki patriota

walczący z pruskim zaborcą o utrzymanie polskiej ziemi w  rękach Polaków.

 

 

 


REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży przy MEN  ogłosiły akcję „Rekord dla Niepodległej”. Nasza szkoła również włączyła się w bicie tego pięknego rekordu. W piątek, 9 listopada, tak jak w ponad 24 tysiącach polskich  szkół, o godz. 11.11 uczniowie, nauczyciele i wszyscy pracownicy szkoły zaśpiewali cztery zwrotki hymnu państwowego.

Następnie odbyła się wspólna radosna uroczystość klas I-VIII i przedszkolaków. Kilka słów na temat historycznej chwili naszego narodu wygłosiła do uczniów pani Katarzyna Kostańska nauczyciel historii.

Kółko taneczne zatańczyło Krakowiaczka, a kółko fitness przy walcu F. Chopina zaprezentowało taniec z flagami. Klasy trzecie zagrały na flażoletach : „Wielkopolską Marsyliankę”.

W atmosferze happeningu uczniowie śpiewali patriotyczne pieśni, które w trudnych historycznych chwilach  podnosiły Polaków na duchu: „Szara piechota”, „Raz kompania szła ulicą”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Kadrówka” i  oczywiście „Pierwsza brygada”.

 

 


BAL NIEPODLEGŁOŚCIOWY

8 listopada 2018r., siostra Rosaria i katechetki p. M. Duchant i p. A. Garbalińska zaprosiły dzieci z klas I-V i przedszkola na wielki bal na sto par –  bal na stulecie odzyskania niepodległości. Na bal przybyli wspaniali goście – wielkie postacie historyczne, sławni naukowcy, sportowcy i aktorzy, którzy rozsławili Polskę na całym świecie.

Bal prowadziły pani Renata Świerkowska i p. Agnieszka Staniewska, która wcieliła się w noblistkę Wisławę Szymborską.

Bal rozpoczął pokaz tańca dworskiego przy wtórze flażolecistów z klas trzecich. Był występ z flagami – przy muzyce klasycznej – przygotowany przez siostrę Annę z chłopcami ze świetlicy, którą opiekuje się s. Rosaria.

W czasie balu można było spotkać: Mieszka i Dobrawę, Księcia Przemysła I, Bolesława Chrobrego, Władysława Jagiełłę, Jan III Sobieskiego i jego Marysieńkę.  Byli królowie, damy dworu i rycerze – na przykład Zawisza Czarny.

A że historia Polski przeplata się z religijnością narodu polskiego były też święta Jadwiga i święta Kinga, Poznańska Piątka błogosławionych, siostra Faustyna, a także sam Papież Jan Paweł II. Z czasów walki o niepodległość pojawili się: Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, Hipolit Cegielski, Franciszek Ratajczak, Stanisław Taczak. Był oczywiście sam Józef Piłsudski. W tłumie bawiących się byli również:  Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska – Curie, Maria Konopnicka, Pola Negri i Ordonka, Elżbieta Zawacka, Witold Pilecki i Inka.

Dla upamiętnienia niepodległościowego balu szkolna biblioteka została obdarowana  przez siostrę przełożoną zakonu Elżbietanek wyjątkowym wydaniem „Krzyżaków” H. Sienkiewicza.

W czasie balu nad wszystkimi czuwał Dobry Anioł.

 

Organizatorzy balu i wychowawcy klas składają serdeczne podziękowania rodzicom uczniów

za wspaniałe przygotowanie strojów wielkich polskich postaci historycznych, w które wcieliły się dzieci.