Godło Polski i flaga europejska
Treść podstrony

Orzeł w koronie, kontur Polski i napis: 100 lat niepodległości

PROJEKT EDUKACYJNY "Pociąg do wolności"


PRZEDSTAWIENIE "Wolność kocham i rozumiem"

21 grudnia 2018 r. odbyło się uroczyste przedstawienie "Wolność kocham i rozumiem" dla uczczenia 100. Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które podsumowało projekt szkolny "Pociąg do wolności". Uroczystość została przygotowana przez uczniów naszej szkoły. Było to widowisko artystyczno-historyczne mówiące o odzyskaniu niepodległości przez Wielkopolan. Po odśpiewaniu hymnu państwowego rozpoczęła się cześć artystyczna. Składała się ona z trzech etapów. Wprowadzenia we wspomniane wydarzenia, część poetycko - patriotyczną (pieśń i wiersz) i prezentacje multimedialne zakończone filmem animowanym „Mam biało-czerwone serce”. Przedstawienie bardzo efektownie i w dostępny sposób pokazało całą historię powstania. W uroczystości wzięli udział uczniowie klas  I – VIII.  Młodzież szkolna z zainteresowaniem obejrzała tę szczególną lekcję historii.





KONCERT KWARTETU ProForma

W dnia 28 listopada w auli szkolnej odbył się "Koncert dla Niepodległej" zorganizowany przez Radę Rodziców. Kultowe ballady Jacka Kaczmarskiego wykonał Kwartet ProForma.

Każdy z widzów został poczęstowany mufinką w biało czerwonej kokilce. Biletem wstępu na koncert były artykuły plastyczne dla świetlicy szkolnej.

 

 


WÓZ DRZYMAŁY

W środę 21 listopada uczniowie klas I-III i dzieci z oddziału przedszkolnego obejrzały przedstawienie kukiełkowe „Wóz Drzymały” Teatru Dudula.

W ramach projektu edukacyjnego „Pociąg do wolności w stulecie niepodległości” najmłodsi poznali  Michała Drzymałę – postać, która przeszła do historii jako wielki patriota

walczący z pruskim zaborcą o utrzymanie polskiej ziemi w  rękach Polaków.

 

 

 


RAJD NIEPODLEGŁOŚCIOWY

16 listopada 2018r. Pani Magdalena Duchant zorganizowała dla uczniów klas IVb i IVc RAJD NIEPODLEGŁOŚCIOWY – śladami Wielkopolskich Powstańców. Po dotarciu autobusem do Łękna uczniowie cofnęli się w czasie do 1918roku. Stali się oddziałem powstańczym. Podczas wędrówki lasem do pomnika Powstańców Wielkopolskich w Zaniemyślu musieli zmierzyć się z licznymi zadaniami m. in: musztrą wojskową, ratowaniem rannego, nalotem niemieckich samolotów, czołganiem się. Było też przejście przez most pontonowy na Wyspę Edwarda, ognisko, oddanie czci przy grobie hr. Edwarda Raczyńskiego, zapalenie zniczy przy pomniku Powstańców Wielkopolskich oraz wysłuchanie powstańczych opowieści. W bardzo dobrych humorach, brudni, zmęczeni uczestnicy rajdu wrócili do domów pełni wiedzy o męstwie i działaniach swoich przodków. Była to żywa lekcja historii i patriotyzmu.


REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży przy MEN  ogłosiły akcję „Rekord dla Niepodległej”. Nasza szkoła również włączyła się w bicie tego pięknego rekordu. W piątek, 9 listopada, tak jak w ponad 24 tysiącach polskich  szkół, o godz. 11.11 uczniowie, nauczyciele i wszyscy pracownicy szkoły zaśpiewali cztery zwrotki hymnu państwowego.

Następnie odbyła się wspólna radosna uroczystość klas I-VIII i przedszkolaków. Kilka słów na temat historycznej chwili naszego narodu wygłosiła do uczniów pani Katarzyna Kostańska nauczyciel historii.

Kółko taneczne zatańczyło Krakowiaczka, a kółko fitness przy walcu F. Chopina zaprezentowało taniec z flagami. Klasy trzecie zagrały na flażoletach : „Wielkopolską Marsyliankę”.

W atmosferze happeningu uczniowie śpiewali patriotyczne pieśni, które w trudnych historycznych chwilach  podnosiły Polaków na duchu: „Szara piechota”, „Raz kompania szła ulicą”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Kadrówka” i  oczywiście „Pierwsza brygada”.

 

 


BAL NIEPODLEGŁOŚCIOWY

8 listopada 2018r., siostra Rosaria i katechetki p. M. Duchant i p. A. Garbalińska zaprosiły dzieci z klas I-V i przedszkola na wielki bal na sto par –  bal na stulecie odzyskania niepodległości. Na bal przybyli wspaniali goście – wielkie postacie historyczne, sławni naukowcy, sportowcy i aktorzy, którzy rozsławili Polskę na całym świecie.

Bal prowadziły pani Renata Świerkowska i p. Agnieszka Staniewska, która wcieliła się w noblistkę Wisławę Szymborską.

Bal rozpoczął pokaz tańca dworskiego przy wtórze flażolecistów z klas trzecich. Był występ z flagami – przy muzyce klasycznej – przygotowany przez siostrę Annę z chłopcami ze świetlicy, którą opiekuje się s. Rosaria.

W czasie balu można było spotkać: Mieszka i Dobrawę, Księcia Przemysła I, Bolesława Chrobrego, Władysława Jagiełłę, Jan III Sobieskiego i jego Marysieńkę.  Byli królowie, damy dworu i rycerze – na przykład Zawisza Czarny.

A że historia Polski przeplata się z religijnością narodu polskiego były też święta Jadwiga i święta Kinga, Poznańska Piątka błogosławionych, siostra Faustyna, a także sam Papież Jan Paweł II. Z czasów walki o niepodległość pojawili się: Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, Hipolit Cegielski, Franciszek Ratajczak, Stanisław Taczak. Był oczywiście sam Józef Piłsudski. W tłumie bawiących się byli również:  Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska – Curie, Maria Konopnicka, Pola Negri i Ordonka, Elżbieta Zawacka, Witold Pilecki i Inka.

Dla upamiętnienia niepodległościowego balu szkolna biblioteka została obdarowana  przez siostrę przełożoną zakonu Elżbietanek wyjątkowym wydaniem „Krzyżaków” H. Sienkiewicza.

W czasie balu nad wszystkimi czuwał Dobry Anioł.

 

Organizatorzy balu i wychowawcy klas składają serdeczne podziękowania rodzicom uczniów

za wspaniałe przygotowanie strojów wielkich polskich postaci historycznych, w które wcieliły się dzieci.


GRA MIEJSKA

Uczniowie klas II, III i IV wzięli udział w grze miejskiej związanej z rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Każda grupa zaopatrzona została w mapy, kompasy, powstańcze flagi i zadania do wykonania.

Swój marsz uczniowie rozpoczęli od pomnika Powstańców Wielkopolskich, a zakończyli na Starym Rynku przy budkach wartowniczych koło Odwachu. Wędrując grupy wykonały wszystkie zadania miedzy innymi: ułożyli portrety dowódców powstania, odszukali pamiątkowe tablice, poznali miejsce śmierci pierwszej ofiary powstania F. Ratajczaka. Na placu Wolności czekała ich niespodzianka w postaci żołnierzy. Razem ćwiczyli musztrę i złożyli hołd przy tablicy poświęconej powstańcom. Uczniowie zrozumieli znaczenie takich słów jak; „braterstwo”, „niezłomność”, „waleczność”. Była to prawdziwa lekcja patriotyzmu podczas której każdy mógł dotknąć historii i wziąć udział w wydarzeniach sprzed 100 –u lat.

 


ODŚWIĘTNY WYSTRÓJ SZKOŁY

Z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości, by podkreślić podniosłość chwili, szkoła przybrała świąteczny wystrój. W ramach akcji  „Sto flag na stulecie”  każda klasa udekorowała okna swojej sali własnoręcznie wykonanymi biało-czerwonymi flagami. Świetlica szkolna przybrała drzwi sal lekcyjnych patriotycznymi rymowankami i przepięknymi rozetami. Uczniowie przygotowali w swoich salach i na korytarzach patriotyczne gazetki i symbole. Projekt edukacyjny „Pociąg do wolności w stulecie niepodległości” realizowany był do końca grudnia dlatego coroczny konkurs na świąteczny wystrój sal był również związany z odzyskaniem niepodległości –  „Patriotyczne święta”.

Jury najwyżej oceniło wystrój sali 63 należącej do klas VIIa i IVa.

Drugie miejsce zdobyła sala 64 czyli  klasy VIIb i Vc.

Trzecie miejsce przypadło sali 66 czyli klasie VIIIa.

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowania naszego serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.