Godło Polski i flaga europejska
Treść podstrony

Animacja 3D z napisem: biblioteka

Rysunek z dziewczynką wchodzącą po schodach zbudowanych z książek       Bibliotekarka – Alicja Breiter

 

Godziny pracy:

Poniedziałek 07.50 - 13.50

wtorek 07.50 - 13.50

Środa 07.50 - 13.50

Czwartek 07.50 - 12.45 i 14.35 - 15.40

Piątek 08.00 - 14.00


Rysunek z trzema książkami Wykaz podręczników w roku szkolnym 2022/2023

Rysunek chłopca czytającego książkę Spis lektur obowiązujących w szkole w roku szkolnym 2022/2023

 Animowana książka ruszająca oczamiWszystkie aktualne informacje związane z działalnością biblioteki szkolnej znajdą Państwo - kliknij tutaj


Szkolna biblioteka zaprasza uczniów do korzystania z jej zbiorów.

Czeka tu na Was księgozbiór a w nim:

  • bajeczki, wierszyki, opowiadania,
  • baśnie, legendy,
  • powieści i opowiadania obyczajowe, przygodowe, przyrodnicze, historyczne,
  • poezja, utwory dramatyczne,
  • literatura popularno-naukowa.

Czeka też Szkolne Centrum Informatyczne czyli cztery komputery ze stałym łączem internetowym i drukarką.

Możecie tu wyszukiwać potrzebne informację, odrabiać zadania domowe, przygotowywać się do konkursów,

opracowywać referaty, itp.

Biblioteka szkolna organizuje:

  • Konkursy, spotkania, projekty

19 marca, szkolna biblioteka zaprosiła przedstawicielkę Wydawnictwa Zakamarki na spotkanie z uczniami klas I-III. Pani Małgorzata Pietrucha prezentowała uczniom klas drugich i klasie 3a serię książek o przedziwnej rodzinie Obrabków.

Klasa pierwsza poznała natomiast książkę „Moje szczęśliwe życie” oraz pozostałe książki z serii o Duni, jej przyjaźni, rozstaniu i tęsknocie.


Spotkanie autorskie

22 listopada, odwiedził naszych uczniów pisarz i podróżnik Łukasz Wierzbicki. Tym razem spotkał się z uczniami klas 4-6 promując swój nowy tytuł ”Co hrabia porabia? (listy spod Góry Kościuszki). Podczas spotkania uczniowie słuchali i oglądali relacji o podróży hrabiego Edmunda Strzeleckiego do Australii. Oglądali jak tańczył ze starą babcią i wal o kangurzy ogon! Dowiedzieli się do kogo hrabia słał miłosne listy? I dlaczego tak bardzo kochał kamienie?

Swoje oddzielne ekscytujące spotkanie z pisarzem miała klas 1a, która dowiedziała się jak powstały książki: „Afryka Kazika”, „Ocean to pikuś” i „Dziadek i niedźwiadek” .

Spotkania z p. Łukaszem to nie tylko ciekawa lekcja, ale i wielkie przeżycie, które zostaje w pamięci na całe życie!


Spotkanie autorskie

2 grudnia, uczniowie klas I-III i sześciolatki z naszego przedszkola miały wielkie święto. Odwiedził ich pisarz i podróżnik Pan Łukasz Wierzbicki. W czasie spotkania pisarz opowiadał pierwszakom i przedszkolakom o podróży Aleksandra Doby kajakiem przez Atlantyk, którą opisał w książce „Ocean to pikuś”.

Klasy trzecie i uczniowie 2a wysłuchali opowieści o podróży K. Nowaka rowerem przez Afrykę opisanej w książce „Afryka Kazika”. Specjalnym bonusem była historia Wojtka – niedźwiadka przygarniętego przez żołnierzy Armii Andersa podczas II wojny światowej.

Kto chciał na dłużej zatrzymać czar spotkania mógł kupić od autora książkę z dedykacją i autografem.


Spotkanie autorskie

29 listopada, uczniowie klas 7- 8 spotkali się z najmłodszym polskim pisarzem. Szesnastoletni Olgierd Adamczak – autor książki „Ostatnia bitwa” opowiadał uczniom nie tylko o swojej książce, o inspiracjach A. Sapkowskim i Tolkienem, ale także o samym procesie wydawniczym. Zapowiedział, że wkrótce ukaże się drugi tom jego powieści. Zachęcał uczniów do inwestowania we własne marzenia, zainteresowania i hobby.


Kontynuująca współpracę z filią dziecięcą nr 11 Biblioteki Raczyńskich klasa Ib została zaproszona na spotkanie z literaturą Czech. W czasie spotkanie uczniowie słuchali fragmentów książki „Tato, ta Ci się udała” Zdenka Sveraka.

Książkę po czesku czytała p. Jana z Biblioteki Publicznej w Brnie. Co pilniejsi potrafili wysłuchać wiele słów i domyślić się o czym był czytany fragment. Na szczęście te same fragmenty uczniowie mogli wysłuchać również po polsku.

Spotkanie zakończyły warsztaty plastyczne i masa upominków: kolorowanki, zakładki, ołówki, lizaki, plakietki.


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Z inicjatywy  Polskiej Izby Książki w 2001r. ustanowiony został  Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W tym roku wypadł on w sobotę dlatego w naszej szkole obchodzony był w piątek 28 września. Pani bibliotekarka odwiedziła wszystkie klasy I – III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego z bardzo popularną książką Renaty Piątkowskiej „Gang Słodziaków”. Dzieciom tak spodobały się słodziakowe opowieści, że postanowiliśmy przeczytać  wspólnie całą książkę w kolejnych dniach.
DNI KULTURY CZESKIEJ

Biblioteka Raczyńskich po raz kolejny zaprosiła uczniów naszej szkoły na spotkanie z kulturą Czech.  16 października klasy IIa i IIIb poznały przezabawną książkę Karela  Čapka „Daszeńka” z rysunkami i zdjęciami autora. Były też warsztaty plastyczne i masa prezentów od przyjaciół z knihovny v Brně.

 


Pan Tadeusz Lisiecki aktor  „Asz.teatru”, który czytał „Daszeńkę’ po polsku, nauczył dzieci czeskiego „do widzenia” mogliśmy więc pożegnać się z fasonem czeskim „Nashledanou”.

 


W piątek 10 czerwca 2016rwzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji ogłoszonej przez pismo „Biblioteka w szkole” pod hasłem

„Jak nie czytam, jak czytam”.

Wspólnie biliśmy rekord ilości osób czytających jednocześnie. Zebraliśmy się w sali gimnastycznej by punktualnie o 10:00 wszyscy już czytali. W biciu rekordu wzięło udział 246 osób –  220 uczniów i 26 osób dorosłych. Czytała z nami p. Dyrektor D. Werner, p. sekretarka, p. pedagog, psycholog, student,  kierownik administracji oraz wszyscy nauczyciele.

Nasz szkolny rekord pobiła klasa 2b - czytała najdłużej do godz. 10:35. Dzieci będą nagrodzone słodyczami. Po zakończeniu czytania najmłodsi uczniowie ułożyli napis - CZYTAMY! Bicie rekordu bardzo się uczniom podobało, a nauczyciele byli pod wrażeniem, jak pięknie w skupieniu uczniowie czytali. Naszą akcję sfilmowała nawet lokalna telewizja WTK.

Zobacz galerię zdjęć z akcji czytania 

„Starzy nie czytają? W młodych nadzieja!”

 


 

Wydawnictwo ZAKAMARKI

Szkolna biblioteka zaprosiła uczniów klas IV-VI na warsztaty filozoficzne prowadzone w oparciu o książki wydawnictwa Zakamarki. W czasie spotkań z serią książek „Uczucia, co to takiego” uczniowie mieli okazję pomyśleć o uczuciach własnych i innych osób. Najwięcej emocji dostarczyła uczniom kwestia „Czy dobrze jest być zakochanym?” W czasie spotkań wszyscy zapoznali się z bogatą ofertą Wydawnictwa Zakamarki.

 

 

10 listopada szkolna biblioteka przeprowadziła dla klas I-III konkurs recytatorski wierszy Joanny Papuzińskiej. Był to szkolny etap, który miał wyłonić reprezentantów na „Zimowe Poezjobranie” miejski konkurs pod patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Poznania organizowany przez Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi nr 2. Najlepiej swoje wiersze zaprezentowali: Olga Janiak z IIc , Daria Melnyk z Ia, Arek Popiałkiewicz z IIa i Antek Kubiak z IIc.

1 grudnia uczniowie ci mieli niepowtarzalną okazje recytować wiersze przed samą autorką Joanną Papuzińską, która była główną jurorką konkursu „Zimowe Poezjobranie”.

  

 

Święto Pluszowego Misia

W dniach 24-27 listopada w szkolnej bibliotece obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. Dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-III odwiedzały szkolną bibliotekę ze swymi pluszakami by oglądać wystawę książek, przytulanek i prac plastycznych. Uczniowie przedstawiali kolegom swoich ulubieńców, słuchali czytanego opowiadania o misiach.

Oglądając prezentację „Misie i niedźwiadki” dzieci poznały prawdziwą historię pluszowego misia oraz wiele ciekawostek o pandach, koalach, niedźwiedziach polarnych i brunatnych.

  

  

Wizyta przedszkolaków

Biblioteka szkolna zaprasza na spotkania z książką przedszkolaki z zaprzyjaźnionego Przedszkola Misia Uszatka nr 74.

W tym roku szkolnym przedszkolaki były już na spotkaniach o dinozaurach, pluszowych misiach i zajęciach poświęconych higienie osobistej.

  

  • Pasowanie na czytelnika dla uczniów klas pierwszych.

 

 

  • Wycieczki na ciekawe zajęcia i spotkania autorskie do Biblioteki Raczyńskich

 

Spotkanie autorskie

18 marca na Targach Edukacyjnych  odbyło się spotkanie autorskie p. Łukasza Wierzbickiego promujące jego nową książkę zatytułowaną „Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści”. Byliśmy tam i my!

Klasa 6a miała okazję już po raz drugi spotkać się z autorem ciekawych książek dla młodych czytelników. Szkolna biblioteka zaś wzbogaciła się o egzemplarz promowanej książki.

  

  

autorem zdjęć jest Fotopluma – Tomek Siuda

 

 Dni kultury czeskiej 

7 października, Biblioteka Raczyńskich zaprosiła uczniów klas trzecich na spotkanie z czeską książką. Dzieci słuchały w oryginale o przygodach dzielnego rozbójnika Rumcajsa, a następnie aktorskiej interpretacji p. A. Machalicy.

  

więcej zdjęć na: http://www.bracz.edu.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1866&Itemid=100


„Czy można polubić Kraszewskiego i Chopina”

 

5 października, w Pracowni - Muzeum J. I. Kraszewskiego odbyło się spotkanie autorskie z p. Anną Czerwińską – Rydel i jej powieściami biograficznymi o Kraszewskim i Chopinie.

 

Uczniowie  z klasy 5a mieli możliwość posłuchać fragmentów książki „100 tysięcy kartek opowieść o Józefie Ignacym Kraszewskim” w wykonaniu samej autorki oraz dowiedzieć się, jak powstawała książka o tak dalekim, młodemu czytelnikowi, pisarzu.

 

więcej zdjęć na: http://www.bracz.edu.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1868&Itemid=100


uczniowie klas VI mieli w Bibliotece Raczyńskich lekcje o słownikach i encyklopediach. Szóstoklasiści przypomnieli sobie rodzaje słowników – jak się nimi posługiwać i czego można w nich poszukiwać.

Pracując w grupach wykonywali ciekawe zadania przygotowane przez pracowników Biblioteki Raczyńskich.

 

Klasy trzecie zostały zaproszone do Biblioteki Raczyńskich na spotkanie z kulturą Irlandii. W czasie zajęć, prowadzonych przez p. Justynę Schramm z Fundacji Kultury Irlandzkiej, w ramach projektu "BaśniowaIrlandia" dzieci poznały ciekawe legendy o wróżkach, trollach i leprikonach

 

 

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowania naszego serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.