Bibliotekarka – Alicja Breiter
Godziny pracy:
Poniedziałek 07.50 - 13.50
wtorek 07.50 - 13.50
Środa 07.50 - 13.50
Czwartek 07.50 - 12.45 i 14.35 - 15.40
Piątek 08.00 - 14.00
Wykaz podręczników w roku szkolnym 2022/2023
Spis lektur obowiązujących w szkole w roku szkolnym 2022/2023
Wszystkie aktualne informacje związane z działalnością biblioteki szkolnej znajdą Państwo - kliknij tutaj
Szkolna biblioteka zaprasza uczniów do korzystania z jej zbiorów.
Czeka tu na Was księgozbiór a w nim:
- bajeczki, wierszyki, opowiadania,
- baśnie, legendy,
- powieści i opowiadania obyczajowe, przygodowe, przyrodnicze, historyczne,
- poezja, utwory dramatyczne,
- literatura popularno-naukowa.
Czeka też Szkolne Centrum Informatyczne czyli cztery komputery ze stałym łączem internetowym i drukarką.
Możecie tu wyszukiwać potrzebne informację, odrabiać zadania domowe, przygotowywać się do konkursów,
opracowywać referaty, itp.
Biblioteka szkolna organizuje:
- Konkursy, spotkania, projekty
Spotkanie autorskie
2 grudnia, uczniowie klas I-III i sześciolatki z naszego przedszkola miały wielkie święto. Odwiedził ich pisarz i podróżnik Pan Łukasz Wierzbicki. W czasie spotkania pisarz opowiadał pierwszakom i przedszkolakom o podróży Aleksandra Doby kajakiem przez Atlantyk, którą opisał w książce „Ocean to pikuś”.
Klasy trzecie i uczniowie 2a wysłuchali opowieści o podróży K. Nowaka rowerem przez Afrykę opisanej w książce „Afryka Kazika”. Specjalnym bonusem była historia Wojtka – niedźwiadka przygarniętego przez żołnierzy Armii Andersa podczas II wojny światowej.
Kto chciał na dłużej zatrzymać czar spotkania mógł kupić od autora książkę z dedykacją i autografem.
Spotkanie autorskie
29 listopada, uczniowie klas 7- 8 spotkali się z najmłodszym polskim pisarzem. Szesnastoletni Olgierd Adamczak – autor książki „Ostatnia bitwa” opowiadał uczniom nie tylko o swojej książce, o inspiracjach A. Sapkowskim i Tolkienem, ale także o samym procesie wydawniczym. Zapowiedział, że wkrótce ukaże się drugi tom jego powieści. Zachęcał uczniów do inwestowania we własne marzenia, zainteresowania i hobby.
Kontynuująca współpracę z filią dziecięcą nr 11 Biblioteki Raczyńskich klasa Ib została zaproszona na spotkanie z literaturą Czech. W czasie spotkanie uczniowie słuchali fragmentów książki „Tato, ta Ci się udała” Zdenka Sveraka.
Książkę po czesku czytała p. Jana z Biblioteki Publicznej w Brnie. Co pilniejsi potrafili wysłuchać wiele słów i domyślić się o czym był czytany fragment. Na szczęście te same fragmenty uczniowie mogli wysłuchać również po polsku.
Spotkanie zakończyły warsztaty plastyczne i masa upominków: kolorowanki, zakładki, ołówki, lizaki, plakietki.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001r. ustanowiony został Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W tym roku wypadł on w sobotę dlatego w naszej szkole obchodzony był w piątek 28 września. Pani bibliotekarka odwiedziła wszystkie klasy I – III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego z bardzo popularną książką Renaty Piątkowskiej „Gang Słodziaków”. Dzieciom tak spodobały się słodziakowe opowieści, że postanowiliśmy przeczytać wspólnie całą książkę w kolejnych dniach.
DNI KULTURY CZESKIEJ
Biblioteka Raczyńskich po raz kolejny zaprosiła uczniów naszej szkoły na spotkanie z kulturą Czech. 16 października klasy IIa i IIIb poznały przezabawną książkę Karela Čapka „Daszeńka” z rysunkami i zdjęciami autora. Były też warsztaty plastyczne i masa prezentów od przyjaciół z knihovny v Brně.
Pan Tadeusz Lisiecki aktor „Asz.teatru”, który czytał „Daszeńkę’ po polsku, nauczył dzieci czeskiego „do widzenia” mogliśmy więc pożegnać się z fasonem czeskim „Nashledanou”.
W piątek 10 czerwca 2016r. wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji ogłoszonej przez pismo „Biblioteka w szkole” pod hasłem
„Jak nie czytam, jak czytam”.
Wspólnie biliśmy rekord ilości osób czytających jednocześnie. Zebraliśmy się w sali gimnastycznej by punktualnie o 10:00 wszyscy już czytali. W biciu rekordu wzięło udział 246 osób – 220 uczniów i 26 osób dorosłych. Czytała z nami p. Dyrektor D. Werner, p. sekretarka, p. pedagog, psycholog, student, kierownik administracji oraz wszyscy nauczyciele.
Nasz szkolny rekord pobiła klasa 2b - czytała najdłużej do godz. 10:35. Dzieci będą nagrodzone słodyczami. Po zakończeniu czytania najmłodsi uczniowie ułożyli napis - CZYTAMY! Bicie rekordu bardzo się uczniom podobało, a nauczyciele byli pod wrażeniem, jak pięknie w skupieniu uczniowie czytali. Naszą akcję sfilmowała nawet lokalna telewizja WTK.
Zobacz galerię zdjęć z akcji czytania
„Starzy nie czytają? W młodych nadzieja!”
Wydawnictwo ZAKAMARKI
Szkolna biblioteka zaprosiła uczniów klas IV-VI na warsztaty filozoficzne prowadzone w oparciu o książki wydawnictwa Zakamarki. W czasie spotkań z serią książek „Uczucia, co to takiego” uczniowie mieli okazję pomyśleć o uczuciach własnych i innych osób. Najwięcej emocji dostarczyła uczniom kwestia „Czy dobrze jest być zakochanym?” W czasie spotkań wszyscy zapoznali się z bogatą ofertą Wydawnictwa Zakamarki.
10 listopada szkolna biblioteka przeprowadziła dla klas I-III konkurs recytatorski wierszy Joanny Papuzińskiej. Był to szkolny etap, który miał wyłonić reprezentantów na „Zimowe Poezjobranie” miejski konkurs pod patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Poznania organizowany przez Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi nr 2. Najlepiej swoje wiersze zaprezentowali: Olga Janiak z IIc , Daria Melnyk z Ia, Arek Popiałkiewicz z IIa i Antek Kubiak z IIc.
1 grudnia uczniowie ci mieli niepowtarzalną okazje recytować wiersze przed samą autorką Joanną Papuzińską, która była główną jurorką konkursu „Zimowe Poezjobranie”.
Święto Pluszowego Misia
W dniach 24-27 listopada w szkolnej bibliotece obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. Dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-III odwiedzały szkolną bibliotekę ze swymi pluszakami by oglądać wystawę książek, przytulanek i prac plastycznych. Uczniowie przedstawiali kolegom swoich ulubieńców, słuchali czytanego opowiadania o misiach.
Oglądając prezentację „Misie i niedźwiadki” dzieci poznały prawdziwą historię pluszowego misia oraz wiele ciekawostek o pandach, koalach, niedźwiedziach polarnych i brunatnych.
Wizyta przedszkolaków
Biblioteka szkolna zaprasza na spotkania z książką przedszkolaki z zaprzyjaźnionego Przedszkola Misia Uszatka nr 74.
W tym roku szkolnym przedszkolaki były już na spotkaniach o dinozaurach, pluszowych misiach i zajęciach poświęconych higienie osobistej.
- Pasowanie na czytelnika dla uczniów klas pierwszych.
- Wycieczki na ciekawe zajęcia i spotkania autorskie do Biblioteki Raczyńskich
Spotkanie autorskie
18 marca na Targach Edukacyjnych odbyło się spotkanie autorskie p. Łukasza Wierzbickiego promujące jego nową książkę zatytułowaną „Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści”. Byliśmy tam i my!
Klasa 6a miała okazję już po raz drugi spotkać się z autorem ciekawych książek dla młodych czytelników. Szkolna biblioteka zaś wzbogaciła się o egzemplarz promowanej książki.
autorem zdjęć jest Fotopluma – Tomek Siuda
Dni kultury czeskiej
7 października, Biblioteka Raczyńskich zaprosiła uczniów klas trzecich na spotkanie z czeską książką. Dzieci słuchały w oryginale o przygodach dzielnego rozbójnika Rumcajsa, a następnie aktorskiej interpretacji p. A. Machalicy.
więcej zdjęć na: http://www.bracz.edu.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1866&Itemid=100
„Czy można polubić Kraszewskiego i Chopina”
5 października, w Pracowni - Muzeum J. I. Kraszewskiego odbyło się spotkanie autorskie z p. Anną Czerwińską – Rydel i jej powieściami biograficznymi o Kraszewskim i Chopinie.
Uczniowie z klasy 5a mieli możliwość posłuchać fragmentów książki „100 tysięcy kartek opowieść o Józefie Ignacym Kraszewskim” w wykonaniu samej autorki oraz dowiedzieć się, jak powstawała książka o tak dalekim, młodemu czytelnikowi, pisarzu.
więcej zdjęć na: http://www.bracz.edu.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1868&Itemid=100
uczniowie klas VI mieli w Bibliotece Raczyńskich lekcje o słownikach i encyklopediach. Szóstoklasiści przypomnieli sobie rodzaje słowników – jak się nimi posługiwać i czego można w nich poszukiwać.
Pracując w grupach wykonywali ciekawe zadania przygotowane przez pracowników Biblioteki Raczyńskich.
Klasy trzecie zostały zaproszone do Biblioteki Raczyńskich na spotkanie z kulturą Irlandii. W czasie zajęć, prowadzonych przez p. Justynę Schramm z Fundacji Kultury Irlandzkiej, w ramach projektu "BaśniowaIrlandia" dzieci poznały ciekawe legendy o wróżkach, trollach i leprikonach