Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

rok szkolny 2018/2019


  Międzynarodowy Dzień kropki u przedszkolaków

Dnia 14 września w naszym  oddziale przedszkolnym nastąpił kropeczkowy zawrót głowy! Wszystko to za sprawą Międzynarodowego Dnia Kropki, które obchodzone jest od 12 lat. Święto to powstało dzięki amerykańskiemu pisarzowi Peterowi H. Reynolds’owi, który w 2003 roku wydał książkę pt. “The Dot”. Jej bohaterką jest mała dziewczynka Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce uwierzyła w swoje możliwości. Dzieci obejrzały film o Vashti oraz wyczarowały przepiękne kropeczkowe prace. Było radośnie, kolorowo, a nade wszystko kropeczkowo!

Przy okazji tego święta pojawił się w naszej sali nowy kącik zainteresowań „Kącik kreatywnego przedszkolaka” , z którego dzieci bardzo chętnie korzystają. Także i my staramy się odkrywać swoje zdolności i talenty.


Pokaz baniek mydlanych czyli nietypowe urodziny Krzysia

 Dnia 18 września obchodziliśmy w dość nietypowy sposób urodziny Krzysia z naszej grupy. Rodzice Krzysia przygotowali dla naszych przedszkolaków  pokaz baniek mydlanych. Dla  dzieci  była to przede wszystkim świetna zabawa oraz możliwość zobaczenia wielu nietypowych i nieznanych efektów, jakie można wykonać z bańkowego płynu. Bardzo dziękujemy Rodzicom Krzysia za ten wspaniały pokaz.


Pierwszy w tym roku szkolnym koncert Filharmonii Pomysłów

 

 


Spotkanie z ekspertem –Balet

Dnia 25 września w naszej grupie odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym –spotkanie z ekspertem. Tym razem ekspertem była Martynka ze swoją mamą. Martynka zaprezentowała dzieciom tajniki tańca w balecie oraz sama poprowadziła lekcję tańca dla chętnych dzieci w naszej grupie. Mama Martynki opowiedziała dzieciom o tym jak wygląda strój do baletu oraz zaprezentowała sposób wykonania odpowiedniej fryzury do tańca. Na koniec dzieci otrzymały niespodziankę w postaci kolorowanek z motywami z baletu. Bardzo dziękujemy za ciekawą i wspaniałą lekcję oraz czekamy na kolejnych ekspertów.


 Sprzątanie świata

Wrzesień jest tym miesiącem, w którym w całej Polsce odbywa się Ogólnopolska Akcja Sprzątania Świata. W tym roku również dzieci z oddziału przedszkolnego zaopatrzone w rękawice i worki  zaangażowały się w tę akcję.

Wcześniej akcja poprzedzona była zajęciami związanymi z segregacją śmieci oraz recyklingiem. Przedszkolaki zostały zapoznane z różnymi możliwościami dbania o przyrodę oraz otaczający świat. W tym roku postanowiliśmy posprzątać nasz plac zabaw. Dzieci były bardzo zaangażowane i we wspaniałych humorach sprzątały i segregowały śmieci.


Dzień głośnego czytania

Dnia 29 września z okazji Dnia Głośnego Czytania, Pani Ala z biblioteki przyszła odwiedzić przedszkolaków, aby przeczytać im książkę pt.„Gang słodziaków”.  Dzień chłopaka i „Mam talent”. 

Każde dziecko ma jakiś talent. Najważniejsze, by go odkryć i umiejętnie rozwinąć. W tym roku z okazji Dnia Chłopaka –chłopcy z naszej grupy zaprezentowali dziewczynkom swoje talenty. Był pokaz iluzjonisty, taniec robotów i wiele innych talentów. Dzieci wykazały się ogromną charyzmą, często rozśmieszając widzów do łez.


rok szkolny 2017/2018


Wycieczka do Szreniawy

We środę 28 marca dzieci z Zerówki uczestniczyły w wycieczce autokarowej do Szreniawy. Celem wycieczki było przede wszystkim utrwalenie wiedzy na temat polskich tradycji wielkanocnych. Dzieci obejrzały wielkanocne przedstawienie, wystawę zwierząt gospodarskich.

Wzięły także udział w warsztatach plastycznych. Obejrzały też kiermasz świąteczny z udziałem twórców ludowych oraz zwiedziły wystawę pt. „O czym mówią pisanki”.


Fascynujące eksperymenty z jajkami

Nasze przedszkolaki kolejny raz wzięły udział w fascynujących eksperymentach - tym razem z jajkami. Dzieci rozbijały, zgniatały, sprawdzały wytrzymałość jajek, barwiły je oraz kręciły jajkiem po to, aby sprawdzić czy jest ugotowane czy surowe - to tylko cząstka tego co się działo….

Warsztaty  poprowadziła Pani Asia –mama Roberta, której serdecznie DZIĘKUJEMY.


Spotkanie z Bractwem Rycerskim „KERIN”

Tym razem przedszkolaki wzięły udział w żywej lekcji historii, podczas której dzieci posłuchały opowiedzianej w interesujący sposób historii Polski, poznały ważne daty oraz mogły się wcielić w historyczne postacie – min.Robert z naszej grupy wcielił się w postać Józefa Piłsudskiego.  


Ponieważ naszym małym przyrodnikom nie obca jest hodowla i uprawa roślin tym razem same wcieliły się w rolę ekspertów!!!  Dzieci zamieniły się w małych ogrodników, samodzielnie sadziły cebulki, z których wyrośnie zdrowy szczypiorek, fasola, groszek, posadziły także pomidory. Już wkrótce nasz kącik przyrody pięknie się zazieleni.

 

„Czym powitać Cię Wiosenko, gdy zielona wracasz znów, chyba tańcem i piosenką, bo to milsze jest od słów!”

Dnia 21 marca przedszkolaki tradycyjnie pożegnały „Panią Zimę” i pomimo chłodu panującego na dworze, barwnym korowodem przemaszerowały ulicami Poznania, witając Wiosnę. Dzieci rozdawały ulotki mieszkańcom Poznania z hasłem  „Wspólnie z mieszkańcami Poznania przywołujemy Wiosnę!” oraz poszukiwały pierwszych oznak Wiosny w parku nad Wartą. Wśród dzieci panowała radosna atmosfera, było gwarno,  kolorowo i wesoło a śpiew wiosennych piosenek rozsiewał wokół słońce, uśmiech i optymizm.  Naszym celem była integracja z lokalnym środowiskiem oraz poszukiwanie oznak Wiosny.


Spotkanie z ekspertem i nowy kącik w naszej sali

Mali badacze często poszerzają swoją wiedzę poprzez zabawę inscenizacyjną, stąd w marcu powstał w naszej sali nowy kącik zabawy „Fryzjer”. Wszystko to za sprawą mamy Igora, która jest fryzjerką i  przyniosła do przedszkola różne „gadżety” związane z zawodem fryzjera. Była do świetna okazja do tego, aby dzieci poznały kolejnego eksperta tym razem z dziedziny fryzjerstwa. Mama Igora zaprezentowała dzieciom przyrządy, urządzenia i akcesoria niezbędne w zakładzie fryzjerskim. Dzieci chętnie odgrywały rolę klienta, jak i wcielały się w postać fryzjera. Wszyscy bawili się świetnie. Na zakończenie  wykonała piękne warkocze wszystkim chętnym dziewczynkom. Nowy kącik sprawia dzieciom wiele radości o czym świadczy duża ilość odwiedzających go klientów.
Kartki wielkanocne  w „Świetlicy Cafe”

Ponieważ  Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, nasze przedszkolaki wraz z wychowawczynią wybrały się do zaprzyjaźnionej Świetlicy Cafe po to , aby kolejny raz wziąć udział w warsztatach plastycznych. Tym razem dzieci wykonywały kartki wielkanocne.


Przedszkolaki w krainie dinozaurów

Dinozaury to największe znane nam zwierzęta, które zamieszkiwały Ziemię kilka milionów lat temu. W dinozaurach jest coś magicznego i wyjątkowego, coś, co przyciąga i interesuje dzieci. W pierwszym tygodniu marca nasze przedszkolaki przeniosły się w czasy prehistoryczne, kiedy to na Ziemi królowały dinozaury. Wychowawczynie zadbały o to, aby mali odkrywcy mogli poznać życie tych fascynujących gadów, dlatego przygotowały wiele ciekawych zajęć i zabaw. Dzieci wykazały również olbrzymie zainteresowanie podczas prezentowania im wiadomości o dinozaurach na zajęciach w bibliotece szkolnej. Była to również okazja do pochwalenia się swoimi zbiorami dinozaurów, które dzieci przez cały tydzień przynosiły do przedszkola.


„Międzynarodowy Dzień Kota” w przedszkolu i odwiedziny „Róży”

 W lutym nasze przedszkolaki obchodziły „Światowy Dzień Kota”. W tym dniu dzieci uczestniczyły w różnorodnych „kocich zabawach”: malowały czworonogi, naśladowały kociaki, pokonywały koci tor przeszkód, oglądały ilustracje przedstawiające milusińskie zwierzątka oraz słuchały bajki o najsłynniejszym kocie na świecie Kocie w butach.  Odwiedziła nas również mama Dominika, która była naszym kolejnym ekspertem w dziedzinie opieki nad kotem. Przyszła do przedszkola z przepiękną kotką „Różą” rasy Kot Brytyjski i opowiedziała nam m.in. o zasadach pielęgnacji i prawidłowego żywienia. Celem obchodów tego dnia było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi dzieci na los porzuconych i bezdomnych zwierząt.


Dla przedszkolaków był to dzień pełen wrażeń i ciekawych, nowych doświadczeń w miłej, radosnej atmosferze.


Ciekawe ferie u przedszkolaków

Ferie zimowe w grupie przedszkolnej upłynęły dzieciom wesoło i ciekawie. Każdy dzień dostarczał innych wrażeń. Gdy za oknem były mrozy nie pozwalające na spacery, to w przedszkolu organizowaliśmy różnorodne zabawy i zajęcia. Były zabawy, pikniki na kocyku oraz nauka szycia i projektowania strojów dla lalek.


W oddziale przedszkolnym styczeń minął pod hasłem obchodów Dnia Babci i Dziadka. Nasze przedszkolaki zaprosiły swoje babcie i dziadków na wspaniały występ artystyczny, aby w szczególny sposób podziękować im za ich miłość, dobroć i cierpliwość.

Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem tańczyły, recytowały wierszyki i śpiewały piosenki. Również dziadkowie mieli możliwość uczestniczyć we wspólnej zabawie, a jako wyraz wdzięczności otrzymali drobne upominki własnoręcznie wykonane przez swoje wnuki. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku.

Dziękujemy wszystkim gościom za świetną zabawę i życzymy wszystkiego dobrego.
 

W grudniu  po raz kolejny,  naszą szkołę odwiedziła „Filharmonia Pomysłów”.  Przedszkolaki miały okazję uczestniczyć w spektaklu pt.„Brzdękobrzdęccy”, podczas którego poznały kolejnych mieszkańców „Muzycznej Kamienicy” oraz brzmienie, wygląd i charakterystyczne cechy 3 rodzajów gitar: klasycznej, elektrycznej i basowej.

 

 

Głośnej i rytmicznej zabawie przy świetnej muzyce, towarzyszyły specjalne i ciekawe zadania dla przedszkolaków. Aktor- fryzjer wraz z muzykami dźwięków nieuczesanych rozbawili publiczność do łez. Chętne dzieci (z gr.przedszkolaków Lily) poddane zostały  zabiegom fryzjerskim z wykorzystaniem ogromnego grzebienia i ogromnych nożyc, które wykonywał szalony i rozśpiewany fryzjer stylista Brzdękobrzdęcki,  który dbał o to aby żaden kosmyk na głowie nie drgnął „gitarowym Roztrzepusom”. Przedszkolaki pomagają ptakom przetrwać zimę

W trosce o naszych „skrzydlatych przyjaciół” , tata Hliba z naszej grupy  podarował nam trzy własnoręcznie wykonane  karmniki, które zawiesiliśmy na drzewach w szkolnym ogrodzie.  Również pozostali rodzice włączyli się w tą akcję przynosząc do przedszkola pokarm dla ptaków.


Przedszkolaki chętnie uzupełniają pokarm w karmnikach. Takie działania dają im satysfakcję i wiele radości,  jak również  niosą za sobą wspaniały walor edukacyjny. Dokarmiając ptaki, przedszkolaki  uczą się  odpowiedzialności, dbania o środowisko naturalne oraz mają możliwość obserwacji ptaków, które przylatują do naszych karmników


Wigilia u przedszkolaków

Piątek, 22 grudnia  był w oddziale przedszkolnym dniem wyjątkowym, gdyż tego dnia obchodziliśmy uroczystą Wigilię. Był to dzień pełen wzruszeń, wrażeń i radosnego śpiewania kolęd oraz wyczekiwania. W tym dniu odświętnie ubrane dzieci wraz ze swoimi paniami zasiadły do wigilijnego stołu, dzieląc się opłatkiem i składając sobie życzenia. Na koniec  przybył do nas długo wyczekiwany gość – Gwiazdor, który wręczył dzieciom upominki.


110 Urodziny Astrid Lindgren

Dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w 110 urodzinach  Astrid Lindgren –autorki min.  „Pippi Laangstrump” oraz „Dzieci z Bullerbyn”. Była super zabawa, śpiewy, tańce i loteria. Naszym przedszkolakom najbardziej spodobały się fajerwerki, tort i ognista fontanna, która na dzieciach zrobiła największe wrażenie.Fascynujące zajęcia otwarte dla Rodziców i dzieci z oddziału przedszkolnego,

podczas których dowiedzieliśmy się jak powstaje mydło!Przedszkolaki z wizytą w Teatrze Animacji na spektaklu  pt.”Samograjki


MIKOŁAJKI
Podczas zajęć z rytmik dzieci z oddziału przedszkolnego uczą się grać na keyboardzie


„Światowy dzień pluszowego misia”

Dnia 24.11.2017 dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w obchodach  Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem, co pokazało, że moda na misie nie przemija. Przedszkolaki wzięły udział w wesołej zabawie w misiowej krainie. Tego dnia dzieci  odwiedziły także  bibliotekę szkolną, w której oglądały wystawę prac plastycznych, słuchały bajek oraz korzystały z komputerów. Ten dzień w naszym przedszkolu był bardzo interesujący, pełen uśmiechu i wesołych zabaw.
W ramach programu „Czyste powietrze wokół nas” dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w interesującej lekcji przygotowanej przez Panią Grażynę Górską pedagoga szkolnego. Przedszkolaki dowiedziały się między innymi o tym, że istnieją różne źródła dymu, skąd się bierze dym oraz jaki ma wpływ na nasze zdrowie.


Poznajemy technikę graficzną – Monotypia


Wycieczka do Muzeum Bambrów Poznańskich Spotkanie z ekspertem

W listopadzie dzięki uprzejmości mamy Roberta dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w eksperymentach z  suchym lodem oraz kulkami hydrożelowymi. 

Bardzo dziękujemy Pani Joannie za przygotowanie bardzo interesującej lekcji


 

 

Apel pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich 


„Dzień Postaci z Bajek” w oddziale przedszkolnym

 07.11.2017r. do naszej sali tłumnie przybyli bajkowi bohaterowie: królewny, biedronki, bajkowe zwierzęta, anioł  i wielu innych super –bohaterów . Poprzez wspólne rozwiązywanie zagadek przypomnieliśmy sobie tytuły ulubionych bajek, były  konkursy, zabawy ruchowe i wiele innych atrakcji, ale przede wszystkim czytanie bajek. Było wesoło, radośnie i bajkowo…

Celem naszych działań było rozwijanie zainteresowań czytelniczych i popularyzowanie tradycyjnych bajek.

 Zobacz galerię zdjęć

 

W tym dniu odwiedziło nas również  kilku  gości, którzy przyszli po to, aby dzieciom przeczytać  bajki. Była pani Dyrektor, mama Roberta oraz uczniowie klasy III. Bardzo dziękujemy wszystkim przybyłym gościom a Rodzicom za przygotowanie wspaniałych strojów dla dzieci.


„Akcja Sadzenia Drzew”

W listopadzie dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w szkolnej „Akcji Sadzenia Drzew”. Dzieci  bacznie obserwowały w jaki sposób sadzi się drzewa, co jest do tego potrzebne oraz pomagały w ich sadzeniu.  Wszystkie działania sprawiły dzieciom wiele radości i były dla nich kolejnym interesującym doświadczeniem z zakresu edukacji przyrodniczej.

Cieszymy się , że przybyły nam kolejne drzewa do obserwacji i obiecujemy, że będziemy o nie dbać .


”Wyjątkowy gość – Luna”

W środę, 08.11.2017r. gościliśmy w przedszkolu mamę Lenki. Pani Ewelina,  była naszym ekspertem z dziedziny opieki nad psami. Opowiedziała nam o karmieniu, pielęgnacji i potrzebach psa. Wraz z panią Eweliną przybyła do nas Luna, piesek pochodzący ze schroniska, który od razu zyskał niemałą sympatię wśród  wszystkich dzieci. Bardzo dziękujemy Pani Ewelinie  za wizytę i możliwość poznania Luny.


„Święto Dyni w oddziale przedszkolnym”

Kontynuując działania „Szkoły Promującej Zdrowie”, we wtorek 31.10  nasze przedszkolaki obchodziły Dzień Dyni. Pomarańczowe stroje, dynie w dłoniach oraz promienne uśmiechy na twarzach dzieci  zapowiadały, że będzie to wyjątkowy dzień w naszej grupie. Dzień Dyni rozpoczęliśmy od licznych zabaw integracyjnych z dynią w roli głównej, które wprowadziły nas w doskonały nastrój.

Atrakcją Dyniowego Dnia było malowanie twarzy, które dzieciom sprawiło największą frajdę.


Następnie podczas zajęć poznaliśmy walory smakowe, zapachowe, dotykowe a przede wszystkim walory odżywcze dyni. Słuchaliśmy wierszy i rymowanek o dyni. Aby uatrakcyjnić zajęcia i zaspokoić potrzebę ruchu naszych dzieci, zorganizowaliśmy dyniowe zawody sportowe.

Zobacz galerię zdjęć z dyniowego dnia

Dziękujemy rodzicom za stroje, dynie i ciągłe wspieranie naszych działań.


„Poznajemy zabytki architektury najbliższej okolicy”

Dzieci z oddziału przedszkolnego bardzo chętnie poznają historyczne miejsca Poznania. Tym razem  wybrały się na spacer do parku obok szkoły po to, aby na podstawie kościoła Bożego Ciała przyjrzeć się z bliska  architekturze gotyku oraz poznać jej cechy charakterystyczne.


„Jesienne zapasy na zimowe czasy”

 Jesień to czas kiedy robimy przetwory z owoców i warzyw przygotowując zapasy na zimę. Nasze przedszkolaki dobrze wiedzą  jak ważne jest spożywanie owoców i warzyw, a zwłaszcza tych z domowych zapasów. W październiku realizując temat dotyczący jesiennych zapasów dzieci z oddziału przedszkolnego postanowiły z pomocą rodziców stworzyć w swojej sali mini-spiżarnię. Znalazły się w niej min.: kompoty, soki, grzyby suszone , dżemy, powidła itp.

 

W tym samym tygodniu dzieci miały również okazję, aby zobaczyć jak wygląda prawdziwa spiżarnia przy szkolnej stołówce. Dowiedziały się jakie produkty się tam przechowuje i do czego służą.

 


Koncert Filharmonii Pomysłów

W środę 18.10 odbył się kolejny w tym roku szkolnym koncert Filharmonii Pomysłów pt.,,Fantom Klawiaturnik”. Tytułowy bohater to duch strychu strzegący tajemnic starego fortepianu. W trakcie przedstawienia przedszkolaki zapoznały się z brzmieniem wielu instrumentów, nie brakowało również muzycznych żartów i budzących ogólną radość popisów aktorskich.

 


„Jesteśmy widoczni na drodze”

spotkanie przedszkolaków z przedstawicielem Straży Miejskiej.

 


„Przedszkolaki kochają drzewa”

 Realizując temat „Jesień w parku ” dzieci z oddziału przedszkolnego  wzbogaciły swoją wiedzę o znajomość  czterech drzew: kasztanowca, dębu, jarzębiny oraz klonu. Jak na prawdziwych przyrodników i badaczy przystało nie obyło się bez wycieczki do pobliskiego parku w celu odszukania przerabianych okazów. Poszukiwania  sprawiły dzieciom bardzo dużo radości. Dzieci biegały po parku przynosząc co chwilę „ciekawe zdobycze” tj.liście, żołędzie, kasztany, korę drzew i inne. Wszystko to  koniecznie trzeba było obejrzeć pod lupą. 

 


Po powrocie do przedszkola dzieci oglądały, dotykały, segregowały oraz układały w kąciku przyrody  swoje zdobycze .  Na koniec  najciekawsze  liście umieściliśmy w specjalnej prasce, po to aby w przyszłości wyczarować z nich piękne prace plastyczne.

 


Ostatni tydzień września w grupie przedszkolnej upłynął pod hasłem warzyw i owoców

Dzięki zaangażowaniu rodziców już od poniedziałku dzieci przynosiły do szkoły warzywa i owoce wzbogacając tym samym nasz kącik przyrody. Dzieci poznawały różne rodzaje warzyw i owoców, smakowały i uczyły się o ich  bezcennych właściwościach. Była nauka, ale także zabawa.

 

Odbyły się między innymi :”Ziemniaczane zawody”, w których wykorzystaliśmy warzywa do ćwiczeń gimnastycznych.

 

Dzieci wykonały również pracę plastyczną za pomocą stempli z ziemniaka. Zwieńczeniem tygodnia było  wykonanie soku za pomocą sokowirówki, który wszystkim dzieciom bardzo smakował.


 

Dzieci z oddziału przedszkolnego sadzą cebulki wiosennych kwiatów.

Ponieważ dla dzieci z oddziału przedszkolnego bardzo ważna jest edukacja przyrodnicza w dniu 19.09 wybraliśmy się do szkolnego ogródka po to, aby posadzić cebulki wiosennych kwiatów.  Dzieci miały możliwość obejrzeć, dotknąć oraz powąchać cebulki  tulipana, krokusa czy narcyza. Każdy z nich zasadził po kilka cebulek a razem  było ich około 100!.

Z niecierpliwością czekamy na wiosnę, kiedy nasze kwiaty zakwitną i udekorują nasz mini-ogródek.