Godło Polski i flaga europejska
Treść podstrony

 

rok szkolny 2020/2021

 

Zobacz najciekawsze wydarzenia - kliknij

 


rok szkolny 2019/2020

 

Powrót dzieci do oddziału przedszkolnego

Szanowni Rodzice,

przekazujemy Państwu dokumenty, z którymi należy zapoznać się przed podjęciem decyzji o chęci posłania dziecka do oddziału przedszkolnego w trakcie trwania pandemii COVID-19:

1. PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA NA TERENIE ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 82 W POZNANIU W OKRESIE PANDEMII COVID-19

2. OŚWIADCZENIA RODZICÓW

3. ANKIETA

4. INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Po zapoznaniu się z treścią dokumentów prosimy o przesłanie zwrotne do szkoły skanu ankiety i podpisanych oświadczeń (w tytule prosimy wpisać  POWRÓT).

Prosimy o przesłanie odpowiedzi  do 19 maja 2020r.

Dyrektor szkoły po weryfikacji ankiet i w porozumieniu z organem prowadzącym przekaże informację (telefonicznie, mailowo lub za pośrednictwem i-przedszkola) o decyzji dotyczącej przyjęcia dziecka do przedszkola w czasie reżimu sanitarnego.

Jednocześnie informuję, że w przypadku podjęcia przez Państwa decyzji o posłaniu dziecka  do oddziału przedszkolnego w terminie późniejszym niż 25 maja, należy o tym fakcie poinformować Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 82 w Poznaniu na 3 dni przed planowaną datą powrotu dziecka do placówki. Wraz z tą informacją należy przesłać skany ankiety oraz podpisane oświadczenia (w tytule prosimy wpisać POWRÓT). 

 

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 82 w PoznaniuKoncert Filharmonii Pomysłów pt.”Urodziny Muzolka”

 


Walentynki w przedszkolu


Kreatywne zabawy w „Kąciku Teatralnym”


Balik karnawałowy


Przedstawienie pt.”Laurka nad laurkami” w wykonaniu przedszkolaków z okazji Dnia Babci i Dziadka


Nasze przedszkolaki tworzą szal-gigant


Zerówka SP.82 - sercem z Australią


Wigilia i Gwiazdor u przedszkolaków


Ozdabianie pierniczków z mamą Mai


Udział przedszkolaków w prezentacji „Dbaj o ziemię” przygotowaną przez starsze klasyPrzedszkolaki w radiu Eska

W związku z misiowym wolontariatem przedszkolaki włączyły się w akcję organizowaną przez Straż Miejską –zbiórka artykułów papierniczych, książek i gier dla świetlic przyszpitalnych. Ze swoimi darami dzieci dotarły do siedziby radia Eska, które jest partnerem wydarzenia. Atrakcją dla dzieci było zwiedzanie studia radia a dokładnie studia Macieja Narożnego gdzie powstaje audycja „Wrzuć na luz”. A o wszystkich ciekawostkach radiowych opowiedziała nam Pani Magdalena Rataj –dziennikarka Radia Eska, której bardzo serdecznie Dziękujemy.

 


 Barbórka

Dnia 04.12.19r.obchodziliśmy w oddziale przedszkolnym święto górników - Barbórkę. Z tej okazji odwiedził przedszkolaków Pan Andrzej - emerytowany górnik –sztygar z kopalni miedzi. Dzieci wysłuchały wielu ciekawostek na temat ciężkiej i czasami niebezpiecznej pracy górnika. Przedszkolaki miały również okazję przyjrzeć się z bliska czapce górniczej, szpadzie i odznaczeniom, które Pan Andrzej otrzymał od Prezydenta Polski za długoletnią, ciężką pracę w kopalni. Na koniec dzieci miały atrakcję w postaci pasowania na górnika: każdy przedszkolak musiał przeskoczyć przez skórę, po czym  był mianowany na prawdziwego górnika. Wszystkie przedszkolaki otrzymały cukierki w nagrodę za uważne słuchanie, a górnikowi podarowały wiele laurek i upominków.

 

Panu Andrzejowi bardzo serdecznie dziękujemy za odwiedziny i poświęcony czas naszym przedszkolakom.Bezpieczni z Małym Misiem –spotkanie ze Strażą Miejską

oraz przedstawicielką Zakładu Zagospodarowania Odpadami


„Dziwnodzwięki”- listopadowy koncert Filharmonii Pomysłów


Światowy dzień pluszowego misia w oddziale przedszkolnym

W ostatnim tygodniu listopada dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym roku był on wyjątkowy gdyż w związku z projektem „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” był również świętem ukochanego przez dzieci misia Miodzika. Miś Miodzik dostał od dzieci koronę i zasiadł na honorowym miejscu w sali. Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim małym lub dużym misiem, co pokazało, że moda na misie nie przemija.


 „Nasze prawa”

W związku z 30. rocznicą przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Konwencji o prawach dziecka w oddziale przedszkolnym odbyły się zajęcia na temat praw dziecka.


Misiowy wolontariat - przedszkolaki pomagają niedźwiedziom przetrwać zimę

Dnia 19.11.2019r. dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się do poznańskiego ZOO w celu przekazania orzechów dla niedźwiedzi. Było to kolejne działanie w ramach wolontariatu z Małym Misiem. Na miejscu czekała na nas Pani z ZOO, która wręczyła dzieciom pamiątkowy dyplom. Po przekazaniu orzechów dzieci zwiedziły ZOO oraz pobawiły się na placu zabaw.


Przedszkolaki w Teatrze Cortique na  przedstawieniu pt.:”Shrek-baśń o tolerancji”


Apel z okazji Święta Niepodległości

 


Spotkanie z jeżem

Dnia 08.11.2019r. gościliśmy w oddziale przedszkolnym Panią Justynę z Fundacji JustJeż, która przyszła do nas z jeżem. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek dotyczących życia jeży. Dzieci miały wiele pytań, na które Pani z Fundacji chętnie odpowiadała. Nasz miś „Miodzik” również był zainteresowany gościem. W ramach misiowego wolontariatu dzieci podarowały jeżom: kocyki, mokre chusteczki oraz zebrane pieniążki na pożywienie dla osieroconych jeży.


„Co jest zdrowe, co jest złe każdy doskonale wie”

przedszkolaki tworzą piramidę zdrowia

Dzieci z oddziału przedszkolnego tworząc piramidę zdrowia dowiedziały się jak zdrowo się odżywiać, co należy często jeść, a czego unikać. Zapoznały się też z pojęciem „piramida zdrowia” – jak wygląda i co zawiera. W trakcie zabaw utrwalały zdobyte wiadomości. Wycinały obrazki z produktami spożywczymi, dzieliły je na zdrowe i niezdrowe, umieszczały we właściwych miejscach tworząc wspólnie piramidę zdrowego żywienia.


Projekt „My jesteśmy Poznaniacy”

przedszkolaki zwiedzają ruiny Starego Miasta oraz zapoznają się z historią Bamberki


„Dynie małe, dynie duże, Dynie w dole dynie w górze, Dynie z lewej, dynie z prawej, Dynie kręcą się w zabawie!”

Dzień Dyni w oddziale przedszkolnym

Jak co roku dnia 31 października w naszym oddziale przedszkolnym obchodziliśmy Dzień Dyni. Obchody tego święta rozpoczęliśmy od zabaw i konkursów sportowych z udziałem dyni. Następnie dzieci poznały rodzaje dyń i wzbogaciły wiedzę na ich temat oraz dowiedziały się, że dynia jest zdrowym i smacznym warzywem, z którego można przygotować wiele dań. Tego dnia każdy przedszkolak mógł ozdobić swoją dynię. Jedna z mam sprawiła nam niespodziankę i podarowała dyniowe babeczkiJ. Podsumowaniem tego dnia była mini-wycieczka na Rynek Wielkopolski oraz Bernardyński w celu odszukania różnych odmian dyni. Ten dzień dostarczył dzieciom wiele radości. Było smacznie, kolorowo a nade wszystko dyniowo!!!


„Zbiórka odzieży dla potrzebujących”

Jednym z ośmiu modułów projektu: ”Mały miś w świecie wielkiej literatury” jest wolontariat. W związku z tym nasze przedszkolaki będą włączać się w różne akcje, aby uczyć się pomagać innym. Na początek postanowiliśmy włączyć się w zbiórkę odzieży dla biednych i potrzebujących.


”Kodeks dobrych praktyk czytelniczych”

Dzieci z oddziału przedszkolnego w ramach projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” stworzyły zbiór zasad dotyczących tego jak dbać o książki. Zobowiązały się również, że będą ich przestrzegać oraz spełniać wszystkie prośby książki. Jedną z nich była naprawa zniszczonych kartek. Dzieci z zaangażowaniem sklejały podarte kartki , sprawdzały czy okładka jest cała, czy ma wyrwane lub naderwane strony, czy ma pozaginane rogi itd. Książki wymagające „leczenia” odkładały na bok, a te zdrowe od razu układały z powrotem na półkę. Od tego momentu wszystkie książki mają się dobrze, dzieci je bardzo kochają i dbają jak o swoje ulubione maskotki.

 


Przedszkolaki na lekcji multimedialnej pt.:„Złota polska jesień” w bibliotece szkolnej


„Przedszkolaki pieką jabłka”


„Światowy Dzień Makaronu” w oddziale przedszkolnym

Dzieci podczas zajęć poznały ciekawostki makaronowe,  jego wygląd, nazwy, zastosowanie i sposób powstawania. Mieliśmy możliwość porównania kształtów i kolorów poprzez dotyk i wzrok. Najbardziej zadziwiający okazał się makaron chiński, jego wygląd zadziwił wszystkie przedszkolaki. Potem był czas na zajęcia plastyczne, na których tworzyliśmy makaronowe listki, które wykorzystaliśmy do pracy plastycznej.


Kolejny koncert z cyklu Filharmonii Pomysłów


„Jesienne zabawy z wykorzystaniem liści na placu zabaw”


Czytanie bajek o tematyce dotyczącej bezpieczeństwa  przez Panie ze Straży Miejskiej w ramach projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”.
Przedszkolaki w Bibliotece Raczyńskich oraz na Starym Rynku

Dnia 01.10.2019r. uczestniczyliśmy w  bardzo interesującej lekcji pt. „Historia książki” w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu.Wracając udaliśmy się na Stary Rynek, aby na własne oczy zobaczyć poznańskie koziołki. Oczywiście towarzyszył nam nasz wierny przyjaciel miś Miodzik


Dzień chłopaka

Dnia  30 września w naszym oddziale przedszkolnym obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji w dniu „Święta Chłopców” wychowawczynie wraz z dziewczynkami przygotowały specjalne medale dla „Super Chłopaka”. Były także upominki oraz mnóstwo życzeń. Był to dzień pełen wrażeń i radości.
W tym roku szkolnym dzieci z oddziału przedszkolnego biorą udział w międzynarodowym projekcie pt.”Mały miś w świecie wielkiej literatury”. W związku z tym poprosiliśmy Panią Dyrektor, aby zainaugurowała projekt poprzez przeczytanie dzieciom bajki.


Przedszkolaki sadzą cebulki wiosennych kwiatów.

To już nasza tradycja, że każdego roku dzieci z oddziału przedszkolnego sadzą cebulki tulipanów w naszym szkolnym ogrodzie. Pogoda  sprzyjała pracy, więc przedszkolaki z zaangażowaniem przystąpiły do działania. Każdy chciał posadzić swoją własną cebulkę, aby wiosną, kiedy już tulipany zakwitną cieszyć się ich pięknem. Cebulki kwiatów dostarczyli nam Rodzice, za co BARDZO DZIĘKUJEMY

Z niecierpliwością czekamy już na wiosnę!


Pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z przedstawicielkami Straży Miejskiej oraz zapoznanie przedszkolaków z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa.„Międzynarodowy Dzień kropki u przedszkolaków”

Celem Międzynarodowego Dnia Kropki jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości oraz zachęcenie ich do tworzenia i działania. Dzień Kropki jest to dzień odwagi i zabawy.

Tego dnia nasze ubrania wypełnione były kolorowymi kropkami. Na zajęciach poznaliśmy genezę tego święta. Uważnie wysłuchaliśmy opowiadania jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti.

Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności oraz, że każdy z nas posiada jakiś TALENT!!!
Dnia 11.09.2019r. przedszkolaki uczestniczyły w pierwszym w tym roku szkolnym koncercie z cyklu Filharmonii Pomysłów"Witaminowe piątki”

W każdy piątek- dzień zaczynamy od zdrowych przekąsek w postaci pysznych owoców.rok szkolny 2018/2019

 

"Witaminowe piątki”

W każdy piątek- dzień zaczynamy od zdrowych przekąsek w postaci pysznych owoców.

 


 Muzeum Archeologiczne


15.05.2019r. przedszkolaki uczestniczyły w kolejnym koncercie z cyklu Filharmonii Pomysłów pt.: „Ulica Sonika Saksofonika”

 


Tydzień z Emocjami w oddziale przedszkolnym

Każde dziecko niezależnie od wieku zmaga się ze swoimi emocjami, próbuje je odczytać i zrozumieć zarówno u siebie, jak i u kolegi. To pomaga mu lepiej funkcjonować w grupie, lepiej rozumieć otaczający świat.

W oddziale przedszkolnym bardzo często rozmawiamy o emocjach. Pierwszy tydzień czerwca w całości poświęciliśmy tematyce emocji . Podczas zajęć dzieci dowiedziały się min. jakie są rodzaje emocji oraz jak sobie z nimi radzić.


Przedszkolaki w McDonald’s

Z okazji Dnia Dziecka i z inicjatywy Rodziców, dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się do restauracji McDonald’s.


Dzień Mamy i Taty u przedszkolaków


Wyjazd do „Nenufar Club” w Kościanie

PASOWANIE NA PIRATA


Przedszkolaki tworzą wiosenny kącik przyrody

 


Przedstawienie „Czerwony kapturek” w wykonaniu przedszkolaków.

Z okazji Dnia Teatru 27.03, dzieci z oddziału przedszkolnego postanowiły wystawić przedstawienie „Czerwony kapturek” dla swoich nauczycielek. Same zorganizowały podział ról, sprzedaż biletów, scenę oraz widownię. Był narrator, była pani, która sprzedawała bilety oraz pani, która te bilety sprawdzała. W końcu byli wspaniali aktorzy. Obie Panie przedszkolanki były pod wrażeniem kreatywności oraz talentów swoich pociech!!!

 


Kolejna lekcje w bibliotece szkolnej – tym razem przedszkolaki przeniosły się do świata dinozaurów


„Mali konstruktorzy”

Nasze przedszkolaki bardzo chętnie korzystają z zebranych w sali różnorodnych klocków. Tworzą przy tym coraz bardziej   złożone konstrukcje: budowle, pojazdy, miasta, zamczyska.

Tym razem postanowiliśmy  wcielić się w rolę  prawdziwych  konstruktorów. Zadaniem każdego przedszkolaka było skonstruowanie budowli lub maszyny, której jeszcze nikt nie wymyślił, a to wszystko z klocków lego!!!
Lekcja o kosmosie w bibliotece szkolnej.

Dnia 15 marca nasze przedszkolaki uczestniczyły po raz kolejny w zajęciach w bibliotece szkolnej. Tym razem były to zajęcia, które miały na celu rozbudzenie zainteresowań dzieci otaczającym nas wszechświatem. Dzieci oglądały różne książeczki o kosmosie, planetach, podróżach kosmicznych, lądowaniu człowieka na Księżycu. Zastanawiały się też, czy życie na innych planetach jest możliwe i czy UFO tak naprawdę istnieje. W trakcie różnych zajęć i zabaw dzieci poznały planety układu słonecznego. Zajęcia w bibliotece szkolnej były zwieńczeniem tygodnia poświęconego tematyce związanej z kosmosem.


Dzień kobiet i „Mam talent”

Na Dzień Kobiet dziewczynki zaprezentowały swoje talenty i umiejętności. Był taniec motyla, taniec ze wstążką gimnastyczną, śpiew oraz prezentacja rysunków… Chłopcy w tym dniu wręczyli piękne, ręcznie zrobione przez mamę Rafałka – tulipany, za które bardzo dziękujemy.„Bezpieczny przewóz dzieci”- lekcja o bezpieczeństwie z firmą Bridgestone.

Dnia 4 marca 2019r. dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w lekcji zorganizowanej przez pracowników firmy Bridgestone'a wraz z manekinem Janem. Było to spotkanie w ramach akcji "Jak jeździć bezpiecznie na drodze". Dzieci dowiedziały się dlaczego trzeba zapinać pasy w samochodzie, jak przechowywać rzeczy potrzebne w podróży, jakie są numery alarmowe oraz sygnały pojazdów uprzywilejowanych. Otrzymały też upominki, by bezpiecznie poruszać się po drodze.
Spotkanie z ekspertem – Fryzjer

W związku z przerabianym tematem: „Z wizytą u fryzjera” mama Nikoli zgodziła się zostać naszym kolejnym ekspertem- tym razem z dziedziny fryzur karnawałowych. Choć mama Nikoli nie jest z zawodu fryzjerką , potrafi zaplatać piękne warkocze oraz wykonywać ciekawe fryzury. Bardzo dziękujemy za kolejną ciekawą lekcję.


Nowy kącik w naszej Sali –POCZTA

Najistotniejszą częścią poznawania świata przez dzieci, jest obszar praktycznego działania dlatego w naszym oddziale przedszkolnym pojawił się kolejny kącik zabaw –POCZTA, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Znajduje się w nim skrzynka na listy(wykonana przez dzieci z pudełka po butach), koperty, pocztówki, znaczki oraz wiele innych przydatnych gadżetów do pracy na poczcie. Dzieci już wiedzą jak nazywa się osoba, która wysyła list oraz osoba, do której list jest wysyłany. Podczas zabaw dowolnych nasza sala zamienia się w pocztę, a dzieci w listonoszy i kurierów a nasza skrzynka na listy jest zawsze pełna.

 


Spotkanie z autorką książek- Joanną Krzyżanek
Dzień kota w oddziale przedszkolnym

Są puszyste, mięciutkie, mruczą, miauczą, łaszą się. Są rasowce, salonowce, dachowce, bywają też bezdomne. Kto? Oczywiście koty. Dnia 15 lutego 2019r. dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły nietypowe święto „Święto kota”.  W tym dniu wszystkie przedszkolaki upodobniły się do swoich czworonożnych przyjaciół, zakładając przygotowane wcześniej kocie maski oraz dorysowując sobie wąsy. Następnie dzieci wysłuchały opowiadania o chorym kotku a później uczyły się w jaki sposób opiekować się tymi zwierzętami, oglądały książeczki, zapoznawały się z kocimi obyczajami oraz sposobami pielęgnacji kotów.

Celem obchodów tego dnia było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi ludzi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt. Mimo, iż na przestrzeni lat spotykały je różne losy, dziś są coraz bliższe ludziom.

 


Walentynki przedszkolaków

Dzień Zakochanych jest dniem bardzo wyjątkowym. To nie tylko dzień zakochanych, ale również święto przyjaźni i szacunku dla drugiego człowieka. Dla uczczenia tego dnia dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z nauczycielkami  ubrały się na czerwono. Były wspólne tańce oraz obdarowywanie się upominkami w postaci kartek walentynkowych. Nasze przedszkolaki wiedzą, że bardzo ważne jest, aby nie tylko tego dnia, ale też każdego dnia w roku, być dla siebie miłym, pomagać sobie i starać się ze sobą nie kłócić.Dzień Babci i Dziadka

W piątek 08.02.2019r. z okazji Dnia Babci i Dziadka, dzieci z zerówki zaprosiły do swojej szkoły najmilszych i najwspanialszych Gości: Babcie i Dziadków. Specjalnie dla nich w podziękowaniu za wszystko co dla swoich wnuków robią, przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności a na koniec wręczyły własnoręcznie zrobione laurki oraz prezenty.
Balik karnawałowy
„Czyste powietrze wokół nas”

W ramach programu „Czyste powietrze wokół nas” dzieci z zerówki wzięły udział w lekcji przeprowadzonej przez  Panią Pedagog. Przedszkolaki dowiedziały się jakie są rodzaje dymów, co to jest smog oraz jak wpływa na nasze zdrowie. Na koniec każde dziecko otrzymało niespodziankę w postaci breloczka z wizerunkiem Dinusia, który jest maskotką tego programu.
Wigilia oraz wizyta gwiazdora w grupie przedszkolnej


Wycieczka do Muzeum Rolnictwa w Szreniawie na warsztaty Bożonarodzeniowe

Mikołaj w oddziale przedszkolnym

 


warsztaty plastyczne w Świetlicy Cafe

Przedszkolaki wykonują świeczniki przeznaczone na kiermasz świąteczny
Zajęcia otwarte dla rodziców w oddziale przedszkolnym 


Spotkanie z ekspertem - mamą Rafałka

Dnia 23 listopada z okazji Święta Pluszowego Misia, mama Rafałka odwiedziła nas w roli kolejnego eksperta-tym razem z dziedziny  produkcji misiów. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób można własnoręcznie wykonać misia oraz miały okazję przyjrzeć się nowej technice  dziergania na rękach. W ten sposób można zrobić gigantyczny koc, ale też poduszkę, puf lub szalik!.  Jest to metoda zwana „ Arm knitting”i jest to najprostsza metoda "szydełkowania" ponieważ narzędziem są wyłącznie dłonie i włóczka. Nie używa się w niej drutów oraz szydełka.Bardzo dziękujemy mamie Rafałka za interesującą lekcję


Światowy dzień pluszowego misia u przedszkolaków
Wyjście do teatru Apollo na przedstawienie „Brzechwolandia”
Kolejne spotkanie z ekspertem – dudziarz


Przedstawienie pt. „Wóz Drzymały”

W środę 21 listopada uczniowie klas 1-3 oraz dzieci z oddziału przedszkolnego obejrzały przedstawienie kukiełkowe pt.:„Wóz Drzymały” w wykonaniu Teatru Dudula. W ramach projektu edukacyjnego „Pociąg do wolności” najmłodsi poznali  Michała Drzymałę – postać, która przeszła do historii jako wielki patriota walczący z pruskim zaborcą o utrzymanie polskiej ziemi w  rękach Polaków.


Pani Jadzia z Klubu Seniora 82 czyta dzieciom bajkęCo by było gdyby?

Kolejne dzieci z naszej grupy poprowadziły dyskusję ze swoimi kolegami i koleżankami z grupy w ramach projektu „Co by było gdyby?”.

„Co by było gdyby ludzie byli kwiatami?”-Matylda

„Co by było gdyby ludzie byli ufoludkami?” -Krzysiu

„Co by było gdyby nie było drzew?”- Karol

„Co by było gdyby ludzie nie mięli zębów?”– Nina

„Co by było gdyby na świecie nie było pszczół?”- Nikola

„Co by było gdyby spadająca gwiazda przestała świecić?” - Lilka
Nasze przedszkolaki włączając się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uczestniczyły w balu niepodległościowym.  Wszystkie dzieci miały za zadanie przebrać się za dowolne postaci historyczne. Dziewczynki przebrały się za damy dworu Królowej Jadwigi, natomiast chłopcy w strój, który miał nawiązywać do tego jaki nosiły dzieci wrzesińskie.


Więcej o projekcie edukacyjnym "Pociąg do wolności" można zobaczyć w zakładce: 100-lecie Niepodległości Polski


Pomarańczowe święto dyni u przedszkolaków

Kontynuując działania „Szkoły Promującej Zdrowie”, we wtorek 30.10  nasze przedszkolaki obchodziły Dzień Dyni. Pomarańczowe stroje, dynie w dłoniach oraz promienne uśmiechy na twarzach dzieci  zapowiadały, że będzie to wyjątkowy dzień w naszej grupie. Dzień Dyni rozpoczęliśmy od licznych zabaw integracyjnych z dynią w roli głównej, które wprowadziły nas w doskonały nastrój. W tym roku atrakcją Dyniowego Dnia było wykonanie stroików z dyni, co dzieciom sprawiło ogromną frajdę. Dziękujemy Rodzicom za włączenie się w tę akcję oraz przyniesienie wszystkich potrzebnych rzeczy do wykonania tych przepięknych stroików.


Nietypowi goście w oddziale przedszkolnym - jeże

Dnia 23.10.2018r. w naszym oddziale przedszkolnym odbyło się nietypowe spotkanie - przedszkolaków odwiedziły jeże (europejski oraz afrykański), które są pod opieką Fundacji JustJeż.  Podczas spotkania dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek dotyczących życia jeży min.: jakim zmysłem jeże poznają świat, co potrafią, czego się boją, czy to prawda ,że jeże lubią jabłka ?. Dzieci miały wiele pytań, na które Pani z Fundacji chętnie odpowiadała. Na koniec niespodzianka-każde dziecko mogło potrzymać jeża na kolanach, co sprawiło dzieciom bardzo dużo radości.


„Owocowo-warzywny tydzień u przedszkolaków”

W związku z  realizacją przez naszą szkołę projektu: „Szkoła promująca zdrowie”, którego celem jest rozpowszechnianie zdrowego stylu życia - drugi tydzień października w grupie przedszkolnej upłynął pod hasłem warzyw i owoców.

Dzięki zaangażowaniu rodziców już od poniedziałku dzieci przynosiły do szkoły warzywa i owoce wzbogacając tym samym nasz kącik przyrody. Dzieci poznawały różne rodzaje warzyw i owoców często oglądając je przez lupę w kąciku przyrody oraz smakowały i uczyły się o ich bezcennych właściwościach. Zwieńczeniem tygodnia było wykonanie soku za pomocą sokowirówki, który wszystkim dzieciom bardzo smakował.


Dzieci z oddziału przedszkolnego sadzą cebulki tulipanów oraz zakładają wrzosowisko

Dnia 02.10.2018r. wybraliśmy się do szkolnego ogródka po to, aby posadzić cebulki wiosennych kwiatów. Ponieważ otrzymaliśmy bardzo dużo wrzosów od rodziców, postanowiliśmy również założyć w naszym ogródku mini-wrzosowisko, które chcemy powiększać w kolejnych latach. Podczas sadzenia dzieci miały możliwość obejrzeć, dotknąć oraz powąchać wrzosy oraz cebulki tulipana. Każdy z nich posadził po kilka cebulek. Bardzo dziękujemy Rodzicom za włączenie się do tej akcji i z niecierpliwością czekamy na wiosnę


Spotkanie przedszkolaków z przedstawicielami straży miejskiej oraz policji

Dnia 01.10.2018r. dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w spotkaniu z przedstawicielami straży miejskiej oraz policji. Podczas pogadanki dzieci zapoznały się z pracą strażnika i policjanta oraz oglądały elementy umundurowania. Przedszkolaki miały okazję wykazać się wiedzą na temat znajomości bezpieczeństwa na drodze, funkcji sygnalizacji świetlnej oraz pasów. Ponadto dzieci dowiedziały się jak należy zachować  się  podczas  spotkania z obcym psem. Pani ze straży miejskiej krok po kroku zaprezentowała dzieciom pozycję „żółwia”, która minimalizuje ewentualne uszkodzenia ciała podczas potencjalnego ataku psa. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem, pod czujnym okiem strażników, przećwiczyły i utrwaliły sobie tę pozycję. Nasi goście przypomnieli również zasady dotyczące kontaktów z osobami nieznajomymi. Dzieci usłyszały o zasadzie: „Gdy mnie obcy częstuje- mówię NIE !!! Dziękuję”. Utrwalono także numery alarmowe. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze z aktywnym udziałem dzieci.
”Co by było gdyby?” –projekt całoroczny

Ponieważ bardzo ważne jest rozwijanie  kreatywności oraz twórczej wyobraźni u dziecka, w oddziale przedszkolnym wprowadzony został w tym roku szkolnym projekt „Co by było gdyby?”. Zadaniem każdego dziecka jest poprowadzenie dyskusji z dziećmi oraz narysowanie wybranego przez dziecko problemu.

„Co by było gdyby ryby miały nogi?”- Martynka

„Co by było gdyby nie było słońca?”- Adrian

„Co by było gdyby lisy przyjaźniły się z ludźmi?”- Maja

„Co by było gdyby ludzie byli kwiatami?”- Matylda
 

  Międzynarodowy Dzień kropki u przedszkolaków

Dnia 14 września w naszym  oddziale przedszkolnym nastąpił kropeczkowy zawrót głowy! Wszystko to za sprawą Międzynarodowego Dnia Kropki, które obchodzone jest od 12 lat. Święto to powstało dzięki amerykańskiemu pisarzowi Peterowi H. Reynolds’owi, który w 2003 roku wydał książkę pt. “The Dot”. Jej bohaterką jest mała dziewczynka Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce uwierzyła w swoje możliwości. Dzieci obejrzały film o Vashti oraz wyczarowały przepiękne kropeczkowe prace. Było radośnie, kolorowo, a nade wszystko kropeczkowo!

Przy okazji tego święta pojawił się w naszej sali nowy kącik zainteresowań „Kącik kreatywnego przedszkolaka” , z którego dzieci bardzo chętnie korzystają. Także i my staramy się odkrywać swoje zdolności i talenty.


Pokaz baniek mydlanych czyli nietypowe urodziny Krzysia

 Dnia 18 września obchodziliśmy w dość nietypowy sposób urodziny Krzysia z naszej grupy. Rodzice Krzysia przygotowali dla naszych przedszkolaków  pokaz baniek mydlanych. Dla  dzieci  była to przede wszystkim świetna zabawa oraz możliwość zobaczenia wielu nietypowych i nieznanych efektów, jakie można wykonać z bańkowego płynu. Bardzo dziękujemy Rodzicom Krzysia za ten wspaniały pokaz.


Pierwszy w tym roku szkolnym koncert Filharmonii Pomysłów

 

 


Spotkanie z ekspertem –Balet

Dnia 25 września w naszej grupie odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym –spotkanie z ekspertem. Tym razem ekspertem była Martynka ze swoją mamą. Martynka zaprezentowała dzieciom tajniki tańca w balecie oraz sama poprowadziła lekcję tańca dla chętnych dzieci w naszej grupie. Mama Martynki opowiedziała dzieciom o tym jak wygląda strój do baletu oraz zaprezentowała sposób wykonania odpowiedniej fryzury do tańca. Na koniec dzieci otrzymały niespodziankę w postaci kolorowanek z motywami z baletu. Bardzo dziękujemy za ciekawą i wspaniałą lekcję oraz czekamy na kolejnych ekspertów.


 Sprzątanie świata

Wrzesień jest tym miesiącem, w którym w całej Polsce odbywa się Ogólnopolska Akcja Sprzątania Świata. W tym roku również dzieci z oddziału przedszkolnego zaopatrzone w rękawice i worki  zaangażowały się w tę akcję.

Wcześniej akcja poprzedzona była zajęciami związanymi z segregacją śmieci oraz recyklingiem. Przedszkolaki zostały zapoznane z różnymi możliwościami dbania o przyrodę oraz otaczający świat. W tym roku postanowiliśmy posprzątać nasz plac zabaw. Dzieci były bardzo zaangażowane i we wspaniałych humorach sprzątały i segregowały śmieci.


Dzień głośnego czytania

Dnia 29 września z okazji Dnia Głośnego Czytania, Pani Ala z biblioteki przyszła odwiedzić przedszkolaków, aby przeczytać im książkę pt.„Gang słodziaków”.  Dzień chłopaka i „Mam talent”. 

Każde dziecko ma jakiś talent. Najważniejsze, by go odkryć i umiejętnie rozwinąć. W tym roku z okazji Dnia Chłopaka –chłopcy z naszej grupy zaprezentowali dziewczynkom swoje talenty. Był pokaz iluzjonisty, taniec robotów i wiele innych talentów. Dzieci wykazały się ogromną charyzmą, często rozśmieszając widzów do łez.


rok szkolny 2017/2018


Wycieczka do Szreniawy

We środę 28 marca dzieci z Zerówki uczestniczyły w wycieczce autokarowej do Szreniawy. Celem wycieczki było przede wszystkim utrwalenie wiedzy na temat polskich tradycji wielkanocnych. Dzieci obejrzały wielkanocne przedstawienie, wystawę zwierząt gospodarskich.

Wzięły także udział w warsztatach plastycznych. Obejrzały też kiermasz świąteczny z udziałem twórców ludowych oraz zwiedziły wystawę pt. „O czym mówią pisanki”.


Fascynujące eksperymenty z jajkami

Nasze przedszkolaki kolejny raz wzięły udział w fascynujących eksperymentach - tym razem z jajkami. Dzieci rozbijały, zgniatały, sprawdzały wytrzymałość jajek, barwiły je oraz kręciły jajkiem po to, aby sprawdzić czy jest ugotowane czy surowe - to tylko cząstka tego co się działo….

Warsztaty  poprowadziła Pani Asia –mama Roberta, której serdecznie DZIĘKUJEMY.


Spotkanie z Bractwem Rycerskim „KERIN”

Tym razem przedszkolaki wzięły udział w żywej lekcji historii, podczas której dzieci posłuchały opowiedzianej w interesujący sposób historii Polski, poznały ważne daty oraz mogły się wcielić w historyczne postacie – min.Robert z naszej grupy wcielił się w postać Józefa Piłsudskiego.  


Ponieważ naszym małym przyrodnikom nie obca jest hodowla i uprawa roślin tym razem same wcieliły się w rolę ekspertów!!!  Dzieci zamieniły się w małych ogrodników, samodzielnie sadziły cebulki, z których wyrośnie zdrowy szczypiorek, fasola, groszek, posadziły także pomidory. Już wkrótce nasz kącik przyrody pięknie się zazieleni.

 

„Czym powitać Cię Wiosenko, gdy zielona wracasz znów, chyba tańcem i piosenką, bo to milsze jest od słów!”

Dnia 21 marca przedszkolaki tradycyjnie pożegnały „Panią Zimę” i pomimo chłodu panującego na dworze, barwnym korowodem przemaszerowały ulicami Poznania, witając Wiosnę. Dzieci rozdawały ulotki mieszkańcom Poznania z hasłem  „Wspólnie z mieszkańcami Poznania przywołujemy Wiosnę!” oraz poszukiwały pierwszych oznak Wiosny w parku nad Wartą. Wśród dzieci panowała radosna atmosfera, było gwarno,  kolorowo i wesoło a śpiew wiosennych piosenek rozsiewał wokół słońce, uśmiech i optymizm.  Naszym celem była integracja z lokalnym środowiskiem oraz poszukiwanie oznak Wiosny.


Spotkanie z ekspertem i nowy kącik w naszej sali

Mali badacze często poszerzają swoją wiedzę poprzez zabawę inscenizacyjną, stąd w marcu powstał w naszej sali nowy kącik zabawy „Fryzjer”. Wszystko to za sprawą mamy Igora, która jest fryzjerką i  przyniosła do przedszkola różne „gadżety” związane z zawodem fryzjera. Była do świetna okazja do tego, aby dzieci poznały kolejnego eksperta tym razem z dziedziny fryzjerstwa. Mama Igora zaprezentowała dzieciom przyrządy, urządzenia i akcesoria niezbędne w zakładzie fryzjerskim. Dzieci chętnie odgrywały rolę klienta, jak i wcielały się w postać fryzjera. Wszyscy bawili się świetnie. Na zakończenie  wykonała piękne warkocze wszystkim chętnym dziewczynkom. Nowy kącik sprawia dzieciom wiele radości o czym świadczy duża ilość odwiedzających go klientów.
Kartki wielkanocne  w „Świetlicy Cafe”

Ponieważ  Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, nasze przedszkolaki wraz z wychowawczynią wybrały się do zaprzyjaźnionej Świetlicy Cafe po to , aby kolejny raz wziąć udział w warsztatach plastycznych. Tym razem dzieci wykonywały kartki wielkanocne.


Przedszkolaki w krainie dinozaurów

Dinozaury to największe znane nam zwierzęta, które zamieszkiwały Ziemię kilka milionów lat temu. W dinozaurach jest coś magicznego i wyjątkowego, coś, co przyciąga i interesuje dzieci. W pierwszym tygodniu marca nasze przedszkolaki przeniosły się w czasy prehistoryczne, kiedy to na Ziemi królowały dinozaury. Wychowawczynie zadbały o to, aby mali odkrywcy mogli poznać życie tych fascynujących gadów, dlatego przygotowały wiele ciekawych zajęć i zabaw. Dzieci wykazały również olbrzymie zainteresowanie podczas prezentowania im wiadomości o dinozaurach na zajęciach w bibliotece szkolnej. Była to również okazja do pochwalenia się swoimi zbiorami dinozaurów, które dzieci przez cały tydzień przynosiły do przedszkola.


„Międzynarodowy Dzień Kota” w przedszkolu i odwiedziny „Róży”

 W lutym nasze przedszkolaki obchodziły „Światowy Dzień Kota”. W tym dniu dzieci uczestniczyły w różnorodnych „kocich zabawach”: malowały czworonogi, naśladowały kociaki, pokonywały koci tor przeszkód, oglądały ilustracje przedstawiające milusińskie zwierzątka oraz słuchały bajki o najsłynniejszym kocie na świecie Kocie w butach.  Odwiedziła nas również mama Dominika, która była naszym kolejnym ekspertem w dziedzinie opieki nad kotem. Przyszła do przedszkola z przepiękną kotką „Różą” rasy Kot Brytyjski i opowiedziała nam m.in. o zasadach pielęgnacji i prawidłowego żywienia. Celem obchodów tego dnia było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi dzieci na los porzuconych i bezdomnych zwierząt.


Dla przedszkolaków był to dzień pełen wrażeń i ciekawych, nowych doświadczeń w miłej, radosnej atmosferze.


Ciekawe ferie u przedszkolaków

Ferie zimowe w grupie przedszkolnej upłynęły dzieciom wesoło i ciekawie. Każdy dzień dostarczał innych wrażeń. Gdy za oknem były mrozy nie pozwalające na spacery, to w przedszkolu organizowaliśmy różnorodne zabawy i zajęcia. Były zabawy, pikniki na kocyku oraz nauka szycia i projektowania strojów dla lalek.


W oddziale przedszkolnym styczeń minął pod hasłem obchodów Dnia Babci i Dziadka. Nasze przedszkolaki zaprosiły swoje babcie i dziadków na wspaniały występ artystyczny, aby w szczególny sposób podziękować im za ich miłość, dobroć i cierpliwość.

Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem tańczyły, recytowały wierszyki i śpiewały piosenki. Również dziadkowie mieli możliwość uczestniczyć we wspólnej zabawie, a jako wyraz wdzięczności otrzymali drobne upominki własnoręcznie wykonane przez swoje wnuki. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku.

Dziękujemy wszystkim gościom za świetną zabawę i życzymy wszystkiego dobrego.
 

W grudniu  po raz kolejny,  naszą szkołę odwiedziła „Filharmonia Pomysłów”.  Przedszkolaki miały okazję uczestniczyć w spektaklu pt.„Brzdękobrzdęccy”, podczas którego poznały kolejnych mieszkańców „Muzycznej Kamienicy” oraz brzmienie, wygląd i charakterystyczne cechy 3 rodzajów gitar: klasycznej, elektrycznej i basowej.

 

 

Głośnej i rytmicznej zabawie przy świetnej muzyce, towarzyszyły specjalne i ciekawe zadania dla przedszkolaków. Aktor- fryzjer wraz z muzykami dźwięków nieuczesanych rozbawili publiczność do łez. Chętne dzieci (z gr.przedszkolaków Lily) poddane zostały  zabiegom fryzjerskim z wykorzystaniem ogromnego grzebienia i ogromnych nożyc, które wykonywał szalony i rozśpiewany fryzjer stylista Brzdękobrzdęcki,  który dbał o to aby żaden kosmyk na głowie nie drgnął „gitarowym Roztrzepusom”. Przedszkolaki pomagają ptakom przetrwać zimę

W trosce o naszych „skrzydlatych przyjaciół” , tata Hliba z naszej grupy  podarował nam trzy własnoręcznie wykonane  karmniki, które zawiesiliśmy na drzewach w szkolnym ogrodzie.  Również pozostali rodzice włączyli się w tą akcję przynosząc do przedszkola pokarm dla ptaków.


Przedszkolaki chętnie uzupełniają pokarm w karmnikach. Takie działania dają im satysfakcję i wiele radości,  jak również  niosą za sobą wspaniały walor edukacyjny. Dokarmiając ptaki, przedszkolaki  uczą się  odpowiedzialności, dbania o środowisko naturalne oraz mają możliwość obserwacji ptaków, które przylatują do naszych karmników


Wigilia u przedszkolaków

Piątek, 22 grudnia  był w oddziale przedszkolnym dniem wyjątkowym, gdyż tego dnia obchodziliśmy uroczystą Wigilię. Był to dzień pełen wzruszeń, wrażeń i radosnego śpiewania kolęd oraz wyczekiwania. W tym dniu odświętnie ubrane dzieci wraz ze swoimi paniami zasiadły do wigilijnego stołu, dzieląc się opłatkiem i składając sobie życzenia. Na koniec  przybył do nas długo wyczekiwany gość – Gwiazdor, który wręczył dzieciom upominki.


110 Urodziny Astrid Lindgren

Dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w 110 urodzinach  Astrid Lindgren –autorki min.  „Pippi Laangstrump” oraz „Dzieci z Bullerbyn”. Była super zabawa, śpiewy, tańce i loteria. Naszym przedszkolakom najbardziej spodobały się fajerwerki, tort i ognista fontanna, która na dzieciach zrobiła największe wrażenie.Fascynujące zajęcia otwarte dla Rodziców i dzieci z oddziału przedszkolnego,

podczas których dowiedzieliśmy się jak powstaje mydło!Przedszkolaki z wizytą w Teatrze Animacji na spektaklu  pt.”Samograjki


MIKOŁAJKI
Podczas zajęć z rytmik dzieci z oddziału przedszkolnego uczą się grać na keyboardzie


„Światowy dzień pluszowego misia”

Dnia 24.11.2017 dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w obchodach  Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem, co pokazało, że moda na misie nie przemija. Przedszkolaki wzięły udział w wesołej zabawie w misiowej krainie. Tego dnia dzieci  odwiedziły także  bibliotekę szkolną, w której oglądały wystawę prac plastycznych, słuchały bajek oraz korzystały z komputerów. Ten dzień w naszym przedszkolu był bardzo interesujący, pełen uśmiechu i wesołych zabaw.
W ramach programu „Czyste powietrze wokół nas” dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w interesującej lekcji przygotowanej przez Panią Grażynę Górską pedagoga szkolnego. Przedszkolaki dowiedziały się między innymi o tym, że istnieją różne źródła dymu, skąd się bierze dym oraz jaki ma wpływ na nasze zdrowie.


Poznajemy technikę graficzną – Monotypia


Wycieczka do Muzeum Bambrów Poznańskich Spotkanie z ekspertem

W listopadzie dzięki uprzejmości mamy Roberta dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w eksperymentach z  suchym lodem oraz kulkami hydrożelowymi. 

Bardzo dziękujemy Pani Joannie za przygotowanie bardzo interesującej lekcji


 

 

Apel pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich 


„Dzień Postaci z Bajek” w oddziale przedszkolnym

 07.11.2017r. do naszej sali tłumnie przybyli bajkowi bohaterowie: królewny, biedronki, bajkowe zwierzęta, anioł  i wielu innych super –bohaterów . Poprzez wspólne rozwiązywanie zagadek przypomnieliśmy sobie tytuły ulubionych bajek, były  konkursy, zabawy ruchowe i wiele innych atrakcji, ale przede wszystkim czytanie bajek. Było wesoło, radośnie i bajkowo…

Celem naszych działań było rozwijanie zainteresowań czytelniczych i popularyzowanie tradycyjnych bajek.

 Zobacz galerię zdjęć

 

W tym dniu odwiedziło nas również  kilku  gości, którzy przyszli po to, aby dzieciom przeczytać  bajki. Była pani Dyrektor, mama Roberta oraz uczniowie klasy III. Bardzo dziękujemy wszystkim przybyłym gościom a Rodzicom za przygotowanie wspaniałych strojów dla dzieci.


„Akcja Sadzenia Drzew”

W listopadzie dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w szkolnej „Akcji Sadzenia Drzew”. Dzieci  bacznie obserwowały w jaki sposób sadzi się drzewa, co jest do tego potrzebne oraz pomagały w ich sadzeniu.  Wszystkie działania sprawiły dzieciom wiele radości i były dla nich kolejnym interesującym doświadczeniem z zakresu edukacji przyrodniczej.

Cieszymy się , że przybyły nam kolejne drzewa do obserwacji i obiecujemy, że będziemy o nie dbać .


”Wyjątkowy gość – Luna”

W środę, 08.11.2017r. gościliśmy w przedszkolu mamę Lenki. Pani Ewelina,  była naszym ekspertem z dziedziny opieki nad psami. Opowiedziała nam o karmieniu, pielęgnacji i potrzebach psa. Wraz z panią Eweliną przybyła do nas Luna, piesek pochodzący ze schroniska, który od razu zyskał niemałą sympatię wśród  wszystkich dzieci. Bardzo dziękujemy Pani Ewelinie  za wizytę i możliwość poznania Luny.


„Święto Dyni w oddziale przedszkolnym”

Kontynuując działania „Szkoły Promującej Zdrowie”, we wtorek 31.10  nasze przedszkolaki obchodziły Dzień Dyni. Pomarańczowe stroje, dynie w dłoniach oraz promienne uśmiechy na twarzach dzieci  zapowiadały, że będzie to wyjątkowy dzień w naszej grupie. Dzień Dyni rozpoczęliśmy od licznych zabaw integracyjnych z dynią w roli głównej, które wprowadziły nas w doskonały nastrój.

Atrakcją Dyniowego Dnia było malowanie twarzy, które dzieciom sprawiło największą frajdę.


Następnie podczas zajęć poznaliśmy walory smakowe, zapachowe, dotykowe a przede wszystkim walory odżywcze dyni. Słuchaliśmy wierszy i rymowanek o dyni. Aby uatrakcyjnić zajęcia i zaspokoić potrzebę ruchu naszych dzieci, zorganizowaliśmy dyniowe zawody sportowe.

Zobacz galerię zdjęć z dyniowego dnia

Dziękujemy rodzicom za stroje, dynie i ciągłe wspieranie naszych działań.


„Poznajemy zabytki architektury najbliższej okolicy”

Dzieci z oddziału przedszkolnego bardzo chętnie poznają historyczne miejsca Poznania. Tym razem  wybrały się na spacer do parku obok szkoły po to, aby na podstawie kościoła Bożego Ciała przyjrzeć się z bliska  architekturze gotyku oraz poznać jej cechy charakterystyczne.


„Jesienne zapasy na zimowe czasy”

 Jesień to czas kiedy robimy przetwory z owoców i warzyw przygotowując zapasy na zimę. Nasze przedszkolaki dobrze wiedzą  jak ważne jest spożywanie owoców i warzyw, a zwłaszcza tych z domowych zapasów. W październiku realizując temat dotyczący jesiennych zapasów dzieci z oddziału przedszkolnego postanowiły z pomocą rodziców stworzyć w swojej sali mini-spiżarnię. Znalazły się w niej min.: kompoty, soki, grzyby suszone , dżemy, powidła itp.

 

W tym samym tygodniu dzieci miały również okazję, aby zobaczyć jak wygląda prawdziwa spiżarnia przy szkolnej stołówce. Dowiedziały się jakie produkty się tam przechowuje i do czego służą.

 


Koncert Filharmonii Pomysłów

W środę 18.10 odbył się kolejny w tym roku szkolnym koncert Filharmonii Pomysłów pt.,,Fantom Klawiaturnik”. Tytułowy bohater to duch strychu strzegący tajemnic starego fortepianu. W trakcie przedstawienia przedszkolaki zapoznały się z brzmieniem wielu instrumentów, nie brakowało również muzycznych żartów i budzących ogólną radość popisów aktorskich.

 


„Jesteśmy widoczni na drodze”

spotkanie przedszkolaków z przedstawicielem Straży Miejskiej.

 


„Przedszkolaki kochają drzewa”

 Realizując temat „Jesień w parku ” dzieci z oddziału przedszkolnego  wzbogaciły swoją wiedzę o znajomość  czterech drzew: kasztanowca, dębu, jarzębiny oraz klonu. Jak na prawdziwych przyrodników i badaczy przystało nie obyło się bez wycieczki do pobliskiego parku w celu odszukania przerabianych okazów. Poszukiwania  sprawiły dzieciom bardzo dużo radości. Dzieci biegały po parku przynosząc co chwilę „ciekawe zdobycze” tj.liście, żołędzie, kasztany, korę drzew i inne. Wszystko to  koniecznie trzeba było obejrzeć pod lupą. 

 


Po powrocie do przedszkola dzieci oglądały, dotykały, segregowały oraz układały w kąciku przyrody  swoje zdobycze .  Na koniec  najciekawsze  liście umieściliśmy w specjalnej prasce, po to aby w przyszłości wyczarować z nich piękne prace plastyczne.

 


Ostatni tydzień września w grupie przedszkolnej upłynął pod hasłem warzyw i owoców

Dzięki zaangażowaniu rodziców już od poniedziałku dzieci przynosiły do szkoły warzywa i owoce wzbogacając tym samym nasz kącik przyrody. Dzieci poznawały różne rodzaje warzyw i owoców, smakowały i uczyły się o ich  bezcennych właściwościach. Była nauka, ale także zabawa.

 

Odbyły się między innymi :”Ziemniaczane zawody”, w których wykorzystaliśmy warzywa do ćwiczeń gimnastycznych.

 

Dzieci wykonały również pracę plastyczną za pomocą stempli z ziemniaka. Zwieńczeniem tygodnia było  wykonanie soku za pomocą sokowirówki, który wszystkim dzieciom bardzo smakował.


 

Dzieci z oddziału przedszkolnego sadzą cebulki wiosennych kwiatów.

Ponieważ dla dzieci z oddziału przedszkolnego bardzo ważna jest edukacja przyrodnicza w dniu 19.09 wybraliśmy się do szkolnego ogródka po to, aby posadzić cebulki wiosennych kwiatów.  Dzieci miały możliwość obejrzeć, dotknąć oraz powąchać cebulki  tulipana, krokusa czy narcyza. Każdy z nich zasadził po kilka cebulek a razem  było ich około 100!.

Z niecierpliwością czekamy na wiosnę, kiedy nasze kwiaty zakwitną i udekorują nasz mini-ogródek.