Godło Polski i flaga europejska
Treść podstrony

ROK SZKOLNY 2023-2024


„ Moda, moda, moda…”

17 kwietnia klasa III a udała  się do Poznańskiego Muzeum Pyry na zajęcia pt. „Moda od Mieszka I do XX wieku, czyli jak Poznaniacy się nosili przez 1000 lat”.

Dzieci ubierały stroje, poznawały ich nazwy, elementy i sposób powstania.

Uzyskały też informacje dotyczące sposobów ich naprawy i prania.  Dowiedziały się jakie znaczenie miał pasek oraz kiedy i po co pojawiły się kieszenie.

Zajęcia te były bardzo interesujące i stanowiły podstawę do kreatywnego projektowania strojów w ramach Pokazu mody związanego ze  szkolnym projektem edukacyjnym „Nasza szkoła-Przestrzeń kreatywności”.


KLASOWY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

W naszej szkole został rozegrany klasowy Turniej Tenisa Stołowego, do którego przystąpili wszyscy uczniowie klasy 5B. Zawody rozpoczęły się powitaniem uczestników, wyjaśnieniu celu jakiemu są poświęcone i przypomnieniem zasad gry. Uczestnicy rozgrywek mieli do dyspozycji 3 stoły. Rywalizacja toczyła się systemem gry „każdy z każdy”. Rozegraliśmy więc aż 214 meczy.

Do końca turnieju rozgrywano zacięte mecze, a emocje udzielały się wszystkim zawodnikom. Zawody przebiegły w zdrowej, sportowej atmosferze. Podczas rozgrywek można było zaobserwować duże zaangażowanie uczestników oraz prezentowaną przez nich postawę fair play.

Końcowa klasyfikacja turnieju:

I miejsce Stanisław Lusiak

II miejsce Leon Kuciak

III miejsce Marcel Gajda


Bliżej natury

W kwietniu uczniowie klas drugich wybrali się na Morasko. W otoczeniu pięknej przyrody spotkali się z alpakami i lamą. Dzieci spędziły czas spacerując z tymi niezwykłymi zwierzętami przez pole i las. Radość i odpowiedzialność za podopiecznych sięgała zenitu:) - okazało się, że obcowanie z naturą to niezwykłe przeżycie dla naszych Mieszczuchów. Dla utrwalenia wspomnień, wykonały piękne prace plastyczne z wykorzystaniem alpaczej sierści. Jak dobrze, że są takie miejsca i takie zwierzęta!!!


Śpiewać każdy może...

12 kwietnia uczniowie z klasy 2a i 2b, z radością obejrzeli, energetyczny i pełen wyzwań występ muzyczny, promujący kreatywność. Bohater - Andrzejek, w którego rolę wcieliła się mama jednego z uczniów, swoją pomysłowością i wszechstronnymi umiejętnościami zachęcał dzieci do odważnego ujawniania swoich talentów, bo każdy z nas JAKIŚ MA. Nie bójmy się oczarować innych:)


Portret Słynnego Matematyka - konkurs dla uczniów klas 4-8 szkół podstawowych.

Uczniowie klas 4-8  wzięli udział w konkursie organizowanym przez Wydawnictwo GWO. Zadanie polegało na wykonaniu dowolną techniką portretu słynnego matematyka lub innego uczonego, który zajmował się tą dziedziną nauki.

Prace dzieci zostały wysyłane do organizatora konkursu.
Z uwagi na olbrzymie zainteresowanie konkursem i bardzo dużą liczbę nadesłanych prac podjęto decyzję o zmianie terminu ogłoszenia laureatów konkursu Portret Słynnego Matematyka.

Zwycięzców poznamy najpóźniej w piątek 19 kwietnia 2024 r.

Trzymamy kciuki i życzmy powodzenia uczniom z naszej szkoły.


Klasy 2a i 2b w poszukiwaniu wielkanocnego zajączka.

27 marca 2024 roku uczniowie klas 2a i 2b wyszli nad Wartę w poszukiwaniu wielkanocnego zajączka. Bystre oczy naszych Milusińskich, bardzo szybko wypatrzyły, ukryte przez Szaraka niespodzianki. Radości nie było końca:). Korzystając z przyjaznej pogody, dzieci uczestniczyły w swobodnych, kreowanych przez siebie, zabawach integracyjnych na świeżym powietrzu.


Wielkanocny teatrzyk kukiełkowy w klasie 2a i 2b.


26 marca do klas 2a i 2b zawitał Teatrzyk Kukiełkowy. Dzieci obejrzały zabawne przedstawienie świąteczne, w wykonaniu mamy jednego z uczniów. Kukiełkowe postaci w sympatyczny i wesoły sposób zachęcały dzieci do nauki tabliczki mnożenia. Było dużo śmiechu i matematycznego śpiewania.
Dziękujemy kreatywnej Mamie:)


25 marca 2024 r.  uczniowie z klasy 5b wraz z wychowawczynią p. Marią Dudzik byli w Domu Pomocy Społecznej przy ul.Niedziałkowskiego w Poznaniu. Zanieśliśmy  mieszkankom tego domu kartki świąteczne, które przygotowali uczniowie klasy 5b oraz złożyliśmy życzenia z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych.  
Mieliśmy okazję zobaczyć jak bardzo mieszkanki tego domu cieszą się z kartek, które dla nich przygotowaliśmy.
Pamiętajmy, że nawet mały gest może sprawić innym dużo radości.


WIOSENNY KONCERT „PRZEBUDZENIE WIOSNY’

20 marca 2024r  w auli szkolnej odbył się WIOSENNY KONCERT  pt. „PRZEBUDZENIE WIOSNY”, dla rodziców uczniów i przyjaciół naszej szkoły, w wykonaniu utalentowanych uczniów, koordynowany przez s. Jadwigę, przy współpracy wychowawców klas I-III i V a.

Dzieci z klas I-III śpiewały piosenki i recytowały wiersze z naszego wiosennego repertuaru. Zaprezentowały małą wiosnę, która maszeruje w spódniczce mini i  w błękitnej sukience.

Zachęciły do wiosennych porządków, do obserwacji czym przyjedzie wiosna oraz do  zabawy z żabkami i do tańca z pszczółkami.

Uczniowie z klas IV - VIII wykonały rock and rolla, step up i flagowanie.

Ten wiosenny koncert był radosny, kolorowy i energetyczny. WIOSNA PRZYSZŁA!!!


Muzealny zwierzyniec z III a

20 marca 2024r dzieci z klasy III a udały się do Muzeum Narodowego przy Al. Marcinkowskiego na lekcję pt. „Muzealny zwierzyniec”.

Podczas spotkania tropiliśmy na obrazach, jak detektywi,  różne zwierzęta dzikie, domowe, historyczne, baśniowe i  fantastyczne.  Udało nam się wytropić między innymi konie, psy, króliki, kota, wydrę, smoka. To spotkanie było dla nas bardzo ciekawe.


Warsztaty wielkanocne w klasie 2a.

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych we wtorek 19.03.2024 r., w ramach zajęć kształtujących kreatywność, uczniowie klasy 2a wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez Panią Dorotę Tritt (mamę Wiktorii). Były to warsztaty, podczas których dzieci nauczyły się, jak wykonywać wielkanocne palmy. Celem zajęć było również przybliżenie tradycji Świąt Wielkanocnych, doskonalenie umiejętności współpracy, rozwijanie poczucia estetyzmu i rozbudzanie wyobraźni. Choć produkcja palm, zwłaszcza na początku zajęć okazała się wcale nie takim łatwym zadaniem, to pod czujnym okiem p. Doroty i przy wsparciu pani wychowawczyni powstały naprawdę wspaniałe dzieła. Podczas warsztatów każdy uczestnik wykonał palmę wielkanocną z bukszpanu, trzciny i gałązek. Palmy zostały wystawione na sprzedaż na szkolnym kiermaszu wielkanocnym.


Zielono, zielono, zielono...
18 marca uczniowie z klas I - III włączyli się do organizowanej w szkole akcji związanej z obchodami Dnia Świętego Patryka. Dzieci przyszły ubrane w zielone stroje, każde otrzymało zieloną koniczynkę - naklejkę. Poznały zwyczaje związane z tym świętem, obejrzały film edukacyjny oraz wykonały pracę plastyczną. Najmłodsi swoją kreatywnością i uśmiechem zazieleniły naszą szkołę:)


Drzwi Otwarte w naszej szkole.

 

16 marca, podczas Kosmicznych Drzwi Otwartych naszej szkoły, dzieci lądujące na angielskiej planecie –The English Planet- dowiedziały się, jak nazywamy podstawowe słówka związane z kosmosem. Ponadto mogły pokolorować kosmiczną kolorowankę, a także poznać bohaterów podręcznika, z którego korzystamy na lekcjach w klasie pierwszej.

Niezmiennie dużym zainteresowaniem cieszyły się materiały udostępniane na tablicy interaktywnej. Wszyscy kandydaci na pierwszoklasistów pokonywali językowy tor przeszkód złożony z kart obrazkowych przedstawiających liczby od 1-10 lub kolorów. Zadanie to pokazało, że wszyscy świetnie znają zarówno kolory, jak i liczby, a zatem są już gotowi do podjęcia nauki języka angielskiego w klasie pierwszej.


WITAMY PRZEDSZKOLAKÓW

ZAPRASZAMY DO PIERWSZEJ KLASY

W lutym i w marcu gościliśmy w klasach I-III  przedszkolaków z Przedszkola nr 31 naszego Zespołu  Szkolno-Przedszkolnego  nr 16 oraz sześciolatków z Przedszkola nr 2 przy ul. Mostowej. Celem spotkania było zapoznanie z naszą szkołą, salami w klasach I-III i sposobami pracy w naszej szkole, w ramach ułatwienia dzieciom adaptacji do działań w klasie pierwszej od września 2024r. 

22 marca wspólnie powitaliśmy wiosnę na koncercie „Wiosenne przebudzenie”, gdzie żaczki szkolaczki z klas I-III śpiewały piosenki i recytowały wiersze z naszego szkolnego, wiosennego repertuaru.

Przedszkolaki z ul. Mostowej poznały szkołę podczas edukacyjnego spaceru i różnorodnych zabawowych działań w salach klas I-III oraz wizyty w  bibliotece i w świetlicy szkolnej.

Grupy Mróweczki i Niedźwiadki z Przedszkola nr 31 uczestniczyły w zajęciach pt. „Zabawy matematyczne” prowadzonych przez nauczycielkę edukacji wczesnoszkolnej panią Lucynę Cieślewicz. Dzieci bardzo chętnie rozwiązywały zagadki, łamigłówki, zadania matematyczne, liczyły, dodawały, bawiły się przy użyciu zabawek i robota Ozobota.

Mamy nadzieję, że goszczące u nas przedszkolaki podejmą od września br. naukę w klasie pierwszej w naszej szkole.

Lekcja angielskiego dla naszych przyszłych pierwszoklasistów.

W marcu p. Lucyna Majcherczak  przeprowadziła zajęcia języka angielskiego w obydwu grupach klas „0” z naszego przedszkola. Zajęcia te zorganizowano w ramach promocji naszej szkoły przed rekrutacją do szkół podstawowych. Tematem przewodnim tych szczególnych lekcji była zbliżająca się wiosna. Dzieci dowiedziały się jak nazywamy po angielsku różne wiosenne symbole, poznały sposób tworzenia liczby mnogiej rzeczowników, a także nauczyły się krótkiej piosenki o wiośnie. Nie mogło również zabraknąć wiosennych zabaw. Nasi zerówkowicze sprawdzali jak wiosenne echo powtarza poznane przez nich słówka, a podczas drugiej zabawy ruchowej wcielili się w role pszczółek, które próbuje złapać wiosenny ptak. 


Dzień kobiet w klasach 1-3

W dniu 08 marca, z okazji Dnia Kobiet klasy 1-3 wybrały się do kina na premierę filmu „Kung Fu Panda 4”. Była to miła, pełna humoru opowieść opowiadająca o dalszych losach Po, który wezwany przez mistrza Shifu musiał stawić czoła nowemu zagrożeniu. Film bardzo podobał się uczniom. Po powrocie do szkoły na dziewczynki czekała miła niespodzianka: chłopcy wręczyli swoim koleżankom upominki z okazji ich święta. Był to dzień pełen wrażeń i uśmiechu:)


Empatyczne warsztaty

W dniach 7-8 marca 2024 uczniowie  z klas 3-5 wzięli udział w warsztatach  „Przyjaźń bez Granic”, prowadzonych przez uczennice LO nr 3 im. Jana Kantego w Poznaniu. Warsztaty miały na celu nie tylko przeciwdziałanie  wykluczeniu, ale także promowały  inkluzję społeczną  i zrozumienie wśród dzieci w wieku.

Poprzez warsztaty uczestnicy mieli  okazję poznać różnorodność niepełnosprawności i zaburzeń, rozwijając przy tym empatię i zrozumienie dla innych. To działania, które budują bardziej dostępną przestrzeń edukacyjną oraz promują akceptację i pozytywne postawy wobec rówieśników.

Dodatkowo, akcja jest częścią olimpiady „Zwolnieni z Teorii” , działa pod patronatem fundacji „Potrafię Więcej” oraz we współpracy z wieloma specjalistami zajmującymi się tematem niepełnosprawności i wykluczania na co dzień.

Działania akcji można śledzić na Instagramie @przyjaznbezgranic


28 i 29 lutego naszą szkołę odwiedziło Mobilne Laboratorium PASJI, które w profesjonalny, ale i przystępny sposób, przybliżyło dzieciom świat nauki.

Dzieci z przedszkolnej zerówki, uczniowie klas 1- 3, i klas 5b, 4a uczestniczyli w pasjonujących warsztatach: ”Grawitacja, magnetyzm, wirowanie”.
Były to fizyczno – chemiczne pokazy poszerzające wiedzę i horyzonty uczniowskiej wyobraźni. Uczniowie nie tylko oglądali eksperymenty, ale i sami je przeprowadzali. Doświadczalnie sprawdzili – Czy powietrze można zobaczyć? Dlaczego ziemniak w wodzie tonie, a cytryna nie? Rozwiązali zagadkę konstrukcyjno- logiczną: w jaki sposób na jednym gwoździu można położyć kolejnych sześć gwoździ? Widzieli też płonące tornado z Australii.

Zajęcia otworzyły dzieciom drzwi do świata nauki. Łącząc "przyjemne z pożytecznym" poznawały prawa natury. Czasem zwyczajne, a niekiedy bardzo widowiskowe eksperymenty dostarczyły uczniom wiele emocjonujących wrażeń i przekonanie, że nauka jest pasjonująca.


Warsztaty Mobilnego laboratorium były sfinansowane ze środków pozabudżetowych pozyskanych

przez szkołę z Rady osiedla Stare Miasto na potrzeby organizacji projektów dla dzieci.


Zajęcia chemiczne oraz doświadczenia w Mobilnym Laboratorium były jednym z zadań realizowanych przez Uczniów w ramach szkolnego projektu: Moja Szkoła - Przestrzeń Kreatywności, który realizujemy w II półroczu tego roku szkolnego.


Dzień dinozaura w klasie 2a26 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Dinozaura. Tego dnia klasa 2a rozpoczęła zajęcia od obejrzenia krótkiego filmiku, z którego uczniowie dowiedzieli się kiedy i jak żyły dinozaury, czym się żywiły oraz dlaczego wyginęły. W kolejnej części zajęć dzieci zaprezentowały swoje figurki, książki, albumy i atlasy przedstawiające różne gatunki dinozaurów, dzięki którym poznały nową terminologię: czym zajmuje się nauka paleontologia, kim jest paleontolog, a także co to są skamieliny. Ponadto uczniowie wykonali prace plastyczne, obejrzeli obrazki przedstawiające dinozaury wyświetlane za pomocą projektora oraz grali w gry komputerowe o tematyce związanej z dinozaurami.

Zobacz galerię zdjęć


Balik karnawałowy klas 1-3

Dnia 8 lutego nasza szkoła zamieniła się w bajkę. Korytarze, sale a przede wszystkim aulę, wypełniła gromada kolorowych postaci. Każda była z innej bajki, historii, opowieści. Tak cudownie przebrani nasi uczniowie rozpoczęli tegoroczny bal karnawałowy. Były tańce, zabawy, słodki poczęstunek. Atmosfera radości i zabawy
wypełniła budynek naszej szkoły po brzegi.


"

Chcemy, by nasza szkoła była jak najbardziej przyjazna dla Naszych Uczniów, Przedszkolaków Rodziców oraz Pracowników, w związku z czym od jutra ( 1.02) w szkole nie usłyszymy już głośnego dzwonka. To Nauczyciele i Uczniowie będą Strażnikami Czasu przeznaczonego na lekcje oraz przerwy.

Brak dzwonku w szkołach to same pozytywy. Wśród najważniejszych:

-poprawa samopoczucia uczniów i nauczycieli

-zaspokojenie potrzeb uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi

-wzmacnianie partnerskich relacji między uczniami a nauczycielami

-kształtowanie u uczniów cech charakteru, takich jak: odpowiedzialność, rzetelność, cierpliwość i punktualność

-minimalizowanie poziomu stresu

-motywowanie uczniów do większej samodzielności

-obniżanie poziomu hałasu w szkole, a tym samym minimalizacja czynnika wpływającego negatywnie na słuch

-idealny sposób na doskonalenie praktyki korzystania z tradycyjnych zegarków na rękę.


Sukces Marcina w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Poznaniu.

W dniu 29 lutego, w Szkole Podstawowej nr 25 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi im. Bohaterów Monte Cassino, odbył się Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Poznaniu pod nazwą Na przełaj przez Poznań.

Jesteśmy dumni, gdyż uczeń naszej szkoły Marcin Michałek z klasy 5b zajął pierwsze miejsce!

Uczniowie z różnych szkół Poznania wzięli udział w konkursie, aby sprawdzić swoją wiedzę na temat miasta. Test obejmował szeroki zakres materiału:
-informacje o najważniejszych wydarzeniach i postaciach związanych z historią miasta,
-zabytki, pomniki, place, rynki, ogrody,
-najważniejsze obiekty kulturalne,
-poznańskie legendy i poznańską gwarę.
Patronat nad konkursem objęło Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania i Rada Osiedla Wilda.

W ramach tego wydarzenia odbyło się autorskie spotkanie z panią Marią Magdaleną Pocgaj, która podzieliła się swoją fascynującą relacją oraz fotograficznym spojrzeniem na Laponię pod hasłem Kraina, jakiej zapomnieć się nie da.

Serdeczne gratulacje dla Marcina za jego osiągnięcie!


„Galeria jednego obrazu”- innowacja pedagogiczna.

Uczniowie z klasy 2a w roku szkolnym 2023/24 są adresatami autorskiej innowacji pedagogicznej pt. „Galeria jednego obrazu” (historia sztuki dla dzieci z klas 1-3). Głównym założeniem innowacji jest zapoznanie uczniów z podstawowymi okresami, epokami i kierunkami w historii sztuki poprzez oglądanie reprodukcji, prezentacji czy wirtualne spacery z wykorzystaniem okularów VR. W pierwszym semestrze dzieci zapoznały się ze sztuką prehistoryczną, sztuką starożytnego Egiptu, sztuką starożytnej Grecji, sztuką starożytnego Rzymu, sztuką średniowieczną (romańską i gotycką), sztuką Renesansu oraz sztuką Manieryzmu. Powstały piękne prace plastyczne inspirowane dziełami artystów. Uczniowie zapytani o to co najbardziej im się podobało w dotychczasowym odkrywaniu sztuki, zgodnie stwierdzili że była to sztuka prehistoryczna i wirtualny spacer po jaskini Lascaux.


27 października  uczniowie klas IV-VIII świętowali 60 – lecie Szkoły Podstawowej nr 82. Organizacją wydarzeń związanych z jubileuszem podjęły się panie: Dorota Baranowska i Lucyna Majcherczak.  Podczas uroczystości  w auli szkolnej uczniowie wysłuchali ciekawych informacji o powstaniu szkoły w 1953r. ze szczególnym zwróceniem uwagi na to, co działo się wówczas zarówno w Polsce, jak i na świecie. Uczniowie klasy 5a przedstawili wszystkim wiersze autorstwa absolwentów naszej szkoły,  którzy pisali o szkole na jej pięćdziesięciolecie. Następnie odczytano życzenia, jakie każda klasa ułożyła dla szkoły, uczniów, nauczycieli i pracowników. Niektóre z nich przeczytano również w języku ukraińskim.

Odświętny charakter spotkania uświetniło pojawienie się sztandaru szkoły i odśpiewanie szkolnego hymnu.

W tym wyjątkowym dniu pani Dyrektor Katarzyna Kostańska skierowała do uczniów kilka słów. Następnie wspólnie ze swymi zastępczyniami p. Martą Balcerowicz i p. Katarzyną Stankiewicz – Waśk otrzymała od uczniów życzenia sukcesów dydaktycznych i wychowawczych na następne szkolne lata.

Z okazji jubileuszu szkoła przybrała odświętną szatę, była też wystawa wszystkich Kronik szkolnych dokumentujących sześćdziesiąt lat życia jubilatki. Z tej okazji przygotowano również jubileuszową gazetkę prezentującą naszą szkołę w roku jej powstania i dla porównania te same ujęcia szkoły i miejsca wokół niej obecnie . Każdy mógł też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia w specjalnie przygotowanej na tę okazję fotoramce.


Do etapu Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego dla Uczniów Szkół Podstawowych „Ptaki terenów podmokłych”

z naszej  szkoły zakwalifikował się uczeń Wojciech Gawroński.

Gratulujemy i życzymy powodzenia!


105 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego
Powstanie Wielkopolskie było jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Miało duże znaczenie szczególnie dla miasta Poznania, ponieważ przyczyniło się do odzyskania przez nie niepodległości i włączenia w granice Polski. W ten sposób Poznań odzyskał swoją tożsamość i mógł rozwijać się jako polskie miasto.
Co roku w naszej szkole wspominamy wydarzenia związane z Powstaniem Wielkopolskim, dlatego jednym z pomysłów na utrwalenie wiedzy na jego temat są lekcje historii z elementami Escape Room. Przy wykorzystaniu prezentacji genially, skrzynek z kłódkami, zagadek logicznych i szyfrów harcerskich uczniowie w rywalizacji zespołowej poznają elementy historii poznańskiego zrywu.


Świąteczne kolędowanie

22 grudnia 2023r. dzieci z klas I -III spotkały się w swoich salach na świątecznym spotkaniu przy wspólnym stole. Przypomniały sobie zwyczaje i tradycje świąteczne pielęgnowane w Polsce oraz na świecie, składały życzenia i spotkały  Gwiazdora.

Następnie udały się na Świąteczne kolędowanie do auli, przy udziale przedszkolaków z naszego Przedszkola nr 31.

Przy wspólnym śpiewaniu kolęd, pastorałek i piosenek czas minął bardzo przyjemnie i radośnie, a przyświecało nam życzenie

WESOŁYCH ŚWIĄT I DO SIEGO 2024 ROKU !


Pierniczki w III a

20 grudnia 2023r w klasie III a panował bardzo miły przedświąteczny nastrój. Uczniowie z radością dekorowali pierniczki, dzielili się spostrzeżeniami z przygotowań do świat w swoich domach w Polsce, a także na Ukrainie i na Białorusi. Wspominali też przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia w Bullerbyn.


 

Szlachetna Paczka 2023

Kolejny Weekend Cudów w naszej szkole 16-17.12.2023

 

Od piątku 15.12.2023  trwały przygotowania do uruchomienia magazynu Szlachetnej Paczki w naszej szkole, w którym w sobotę i niedzielę były przyjmowane paczki od darczyńców oraz  dalej rozwożone do potrzebujących rodzin. Pracownicy szkoły  przygotowali pomieszczenia  magazynowe, a także miejsce, w którym można ugościć przyjeżdżających darczyńców i kierowców rozwożących paczki. 

Przez cały weekend szkoła stała się magicznym miejscem,  przez które przewinęło się wiele osób i kilkadziesiąt paczek dla potrzebujących rodzin.

Magazyn wypełniała cudowna atmosfera. Każdy Wolontariusz czekał z niecierpliwością na Darczyńcę, który przywiezie paczki dla ich wspólnej rodziny. W naszym magazynie pojawiały się dary w różnej postaci: żywność, ubrania, zabawki, pościel, sprzęt RTV i AGD, a nawet rower!

W tym roku 50 potrzebujących rodzin z naszej okolicy  otrzymało pomoc od dobrych ludzi.

Szlachetna Paczka to akcja, która pokazuje, że pięknie jest pomagać


Gwiazdka po poznańsku w klasie III a

13 grudnia 2023r. dzieci  z klasy III a udały się do Muzeum Pyry na spotkanie z Gwiazdorem. Poznały tam  zwyczaje świąteczne pielęgnowane w dawnych czasach i współcześnie. Wykonały ozdoby na choinkę. Spotkały się też z Gwiazdorem, który wysłuchał kolęd, piosenek i częstował cukierasami. Spotkanie to przebiegało w bardzo miłej, wesołej atmosferze, wywołało przyjemne emocje i wprawiało w świąteczny nastrój .


Dnia 11.12.2023r. w naszej szkole odbył się Charytatywny Kiermasz Bożonarodzeniowy, który został zorganizowany przez Szkolną Radę Rodziców, Szkolne Koło Wolontariatu oraz Samorząd Uczniowski. Celem całej akcji  było rozwijanie postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, otwartości i wrażliwości na potrzeby innych. W przygotowanie kiermaszu włączyli się uczniowie całej szkoły  wraz z rodzicami  i wychowawcami,  przekazując m.in. własnoręcznie robione ozdoby świąteczne, kartki świąteczne, stroiki, własnoręcznie wypiekane i dekorowane pierniczki. Nasze dzieciaki włożyły ogrom serca w wykonywane prace. Dzięki zaangażowaniu uczniów  oraz hojności rodziców, nauczycieli oraz naszych gości  udało się zebrać kwotę 2441,40 zł. Zebrane środki pieniężne w całości zostały  wykorzystane na zakup prezentów  oraz najpotrzebniejszych rzeczy (m.in. pościeli, bidonów, narzut na łóżka) dla Wychowanków Domu Pomocy Społecznej przy ul. Św. Rocha w Poznaniu. Dary zostały przekazane Dzieciom w dniu 21.12.2023 przez przedstawicieli Szkolnego Koła Wolontariatu pod opieką wicedyrektora szkoły  , p. Marty Balcerowicz.

Jeszcze raz z całego serca dziękujemy wszystkim Osobom zaangażowanym w organizację kiermaszu. Po raz kolejny udowodniliście, że można na WAS  liczyć 😊

Dzieci z Domu Pomocy Społecznej - Wychowankowie z grupy nr 1 dziękują za wszystkie kartki z życzeniami oraz za prezenty


Ogłoszenie wyników konkursu plastycznego pt. Bożonarodzeniowa kartka

W konkursie plastycznym organizowanym przez świetlicę szkolną nagrodzono prace:
I m. Weronika Kosmatka 2b
II m. Wiktoria Tritt 2a
III m. Julia Świder 2b
III m. Yeva Rydvanskaya 2b

Wyróżniono również kartki wykonane przez:
Antka Gandeckiego 3a i Nikitę Lipskiego 1a

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział i gratulujemy zwycięzcom.


Mobilne Planetarium w klasach I-III

8 grudnia 2023r. do uczniów z klas I-III naszej szkoły przyjechało mobilne planetarium, w ramach realizacji projektu szkolnego „Mikołaj Kopernik-śladami wielkiego odkrywcy”. Dzieci przeniosły się w Kosmos, nie ruszając  się z miejsca. Okazało się, że uczniowie mają bardzo dużą wiedzę na temat gwiazd, planet, księżyców, a dzięki seansowi w planetarium wiedzę tę jeszcze poszerzyły. Kosmiczne spotkanie było bardzo niesamowite.

TO BYŁ KOSMOS!!!


Mikołajkowe spotkanie w  klasach I-III

6 grudnia 2023r. dzieci z klas I-III udały się  do Szkoły Muzycznej przy ul. Solnej na  bajkę muzyczną pt. „Historia mikołajkowego listu”.  Bajka wszystkim bardzo się podobała, a po przedstawieniu odbyło się spotkanie z Mikołajem i mikołajkowe działania w klasach.


6 grudnia z okazji Mikołajek klasa 4b wraz z wychowawcą była w Niewidzialnej Ulicy mieszczącej się przy ul. Matejki. Jak nazwa mówi miejsce to jest fragmentem ulicy, mieszkania, w którym można przez jakiś czas poczuć się jak osoba niewidoma. Doświadczyć z czym musi mierzyć się człowiek, który nic nie widzi. Wszystko to odbywało się w pomieszczeniu pełnym ciemności. Dotykaliśmy różnych przedmiotów codziennego użytku, sprzętu, elementów garderoby oraz przedmiotów służących do rozwoju swoich pasji np. pianino, sztaluga, obrazy, farby, aparat fotograficzny. Dotykaliśmy też owoców i warzyw. Następnie mieliśmy okazję dowiedzieć się jakim językiem posługują się niewidomi, jakie mają rozrywki, gry, w jaki sposób piszą, ile czasu trwa nauka języka Braille’a. Mieliśmy też okazję przymierzać gogle, przez które patrzyliśmy jakbyśmy mieli chore oczy np. zaćma, astygmatyzm, nieleczoną cukrzyce i inne. Koniec zwieńczyły warsztaty tworzenia obrazu różnymi fakturami, tak jak to robią osoby niewidzące. To był naprawdę ciekawy dzień.

 


Warsztaty z Panią z Fundacji Moje Skrzydła w klasach 1-3.
W ramach współpracy Szkolnego Koła Wolontariatu  z  Fundacją Moje Skrzydła, która pod swoimi skrzydłami ma dzieci w Domu Pomocy Społecznej na ulicy św.Rocha, w naszej szkole odbyły się warsztaty dotyczące pomagania. W warsztatach wzięli udział uczniowie z klas 2a i 2b. Po obejrzeniu prezentacji o tym jak pomagać innych -uczniowie wykonali piękne kolorowe kartki, które już niedługo trafią do małych rączek dzielnych pacjentów .


Andrzejki w klasach 1-3
Pod koniec listopada uczniowie z klas 1-3 wzięli udział w dyskotece andrzejkowej, którą zorganizowano w sali gimnastycznej. Były tańce przy ulubionej muzyce oraz słodki poczęstunek. Dzięki pomocy rodziców sala została pięknie udekorowana balonami. Oprócz wspólnej dyskoteki klas 1a z 3a oraz 2a z 2b nie zabrakło również tradycyjnych wróżb andrzejkowych. Dla wszystkich dzieci był to wyjątkowy dzień w kalendarzu szkolnych zajęć, który na długo pozostanie w ich pamięci.

 

 


Szwajcaria to piękny kraj o każdej porze roku, na niewielkiej powierzchni spotkać możemy góry, jeziora, lodowce, pełne życia miasta i dziewicze krajobrazy. Wszędzie można łatwo i wygodnie dojechać dzięki wyjątkowej sieci transportu publicznego. W zależności od kantonu można czuć się jak we Francji, Włoszech czy w Niemczech.

20 listopada 2023 r. o Szwajcarii opowiadał klasom 5a i 5b p. Bartosz Świergiel z Biura Podróży Funclub.

Odbyliśmy mają wirtualną wycieczkę po Szwajcarii. Poznaliśmy symbole narodowe kraju, poznaliśmy znane osoby związane z tym krajem, dowiedzieliśmy się jakie są typowe potrawy i napoje w Szwajcarii. Poznaliśmy szwajcarskie sery i czekoladę, którą także próbowaliśmy :).
Oczywiście dowiedzieliśmy się też o szwajcarskich zegarkach i innych bogactwach tego kraju. Na koniec poznaliśmy system edukacyjny Szwajcarii i dowiedzieliśmy się jakie tam panują zwyczaje w szkołach.

 


W listopadzie uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie „Dzieci mówią NIE w kontakcie z obcymi”. Jego celem było zwrócenie uwagi dzieci na możliwe zagrożenia w kontaktach z nieznajomymi oraz utrwalenie zasad, o których uczyły się na zajęciach ze strażnikami miejskimi:

  • nie wsiadaj do samochodu osób nieznajomych;

  • nie otwieraj drzwi osobom, których nie znasz;

  • nie nawiązuj rozmowy z osobami nieznajomymi.

Chodziło też o wpajanie uczniom konieczności bezzwłocznego informowania rodziców lub innej osoby zaufanej o każdej próbie ich skrzywdzenia.

W etapie szkolnym wzięło udział przeszło trzydzieści osób. Dwie najlepsze prace przesłano do etapu miejskiego. Okazało się, że obydwie zostały docenione:

  • Anastazja Bunchuk z klasy 2a zajęła I miejsce w mieście;

  • Weronika Kosmatka z klasy 2b – III miejsce.

Upominki oraz gratulacje złożyła 11.12.2023r. przedstawicielka Straży Miejskiej – p. Monika Szałamacha oraz pani wicedyrektor – Marta Balcerowicz.

 


BAJKOWY POKAZ MODY

30 listopada uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni na Bajkowy Pokaz Mody do Zespołu Szkół Odzieżowych . Temat VIII edycji konkursu brzmiał: „Dawno, dawno temu… . Najpiękniejsze baśnie braci Grimm”. Organizatorki pragnęły przybliżyć dzieciom w ten sposób dorobek literacki braci Grimm w związku z przypadającą w tym roku 160. rocznicą śmierci Jacoba Grimma.

Naszą szkołę reprezentowały: Aleksandra Dudzińska z 2a w stroju Kopciuszka, Alicja Mponda z 2a w stroju Śnieżki, Anastazja Grzegorczyk z 3a była Czerwonym Kapturkiem i Nicole Tritt z 5a, która wystąpiła jako Diabolina z baśni Śpiąca Królewna.

Laureatkami konkursu zostały:
I miejsce: Nicola Tritt
II miejsce: Anastazja Grzegorczyk

Nagrodę publiczności otrzymała Alicja Mponda otrzymując od widowni owację na stojąco!

Zobacz galerię zdjęć


Międzynarodowy Projekt Edukacyjny "Baju, baj..." w klasach 1-3
Dzieci z klas 1-3 rozpoczęły przygodę z Międzynarodowym Projektem Edukacyjnym "Baju, baj...". Celem projektu jest zapoznanie z kulturą oraz tradycjami na dawnej podkarpackiej wsi. Uczniowie wysłuchali bajki pt.:"Serca lasowiackie" z książki Joanny Papuzińskiej "Cudowne Lekarstwo oraz inne bajki ludowe Podkarpacie". Jest to przepiękna historia o Antosiu i Marysi. Kiedy Antoś postanawia zostać flisakiem Marysia w dowód swojej miłości wręcza mu serce wykute przez jej ojca kowala. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały bajki oraz ozdobiły serca, z których powstała piękna girlanda. Wysłuchana opowieść wprowadziła uczniów w niesamowity świat bajek ludowych Podkarpacia.

 

 

 

zobacz galerię zdjęć


Projekt szkolny - „Mikołaj Kopernik – śladami wielkiego odkrywcy”

Rozstrzygnięcie konkursu na rodzinną grę planszową „Z wizytą u Mikołaja Kopernika”

W listopadzie 2023r. Szkolny Zespół Wychowawczy ogłosił w szkole konkurs na grę planszową o Mikołaju Koperniku. W zabawie brali udział uczniowie klas I-VIII i ich rodzice.

Cele współzawodnictwa były następujące:

  • uczczenie 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika;
  • przybliżenie dokonań Wielkiego Polaka;
  • promowanie gier planszowych jako formy rozrywki;
  • integracja rodziny przy tworzeniu gry;
  • integracja uczniów podczas wspólnych zabaw z wykorzystaniem gier zgłoszonych do konkursu;
  • współpraca ze środowiskiem lokalnym – ocena wykonanych prac przez specjalistów ze sklepu z grami planszowymi.

Zainteresowanie konkursem było bardzo duże. Prace były ciekawe i starannie wykonane. Można je było oglądać na parterze szkoły  od 12 do 15 grudnia. Ich oceną pod względem pomysłowości, oryginalności i estetyki wykonania, zajęło się jury składające się z pani wicedyrektor Marty Balcerowicz oraz przedstawiciela sklepu Plan-Sza przy ul. Strzeleckiej w Poznaniu.

Nagrodzono następujące prace:

I miejsce – Weronika Kosmatka – klasa 2b

II miejsce – Nicola Tritt – klasa 5a

III miejsce – Artem Hlushych – klasa 3a

Wyróżnienie otrzymał Piotr Mikuła z klasy 1a.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za duży wkład pracy, a zwycięzcom gratulujemy wygranej!

Międzyklasowy Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku
W grudniu w ramach podsumowania szkolnego projektu o Mikołaju Koperniku chętni uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy o naszym polskim astronomie. Uczniowie rywalizowali w dwóch etapach. W pierwszym rozwiązywali test wiedzy, dzięki czemu z każdej klasy od 4 do 8 zostały wyłonione zwycięskie trójki.  
15 grudnia odbył się drugi etap - trzyosobowe drużyny rywalizowały ze sobą w turnieju, w którym każda poprawna odpowiedź wiązała się z przesunięciem pionka na planszy o jedno pole do przodu. Niektóre pytania były bardzo trudne, mimo to w większości uczniowie podawali poprawne odpowiedzi. Na przykład - na jakiej ulicy mieszkał Kopernik, - do czego służyło astrolabium, czy -  jaki był udział Kopernika w wojnie z Krzyżakami. Konieczne było również przeprowadzenie dogrywki między klasami 5A i 5B.
Pierwsze miejsce w klasach 4-6 uzyskali uczniowie klasy 5B:
Marcin Michałek
Stanisław Lusiak
Leon Kuciak

Pierwsze miejsce w klasach 7-8 uzyskali uczniowie klasy 7A:
Wojciech Gawroński
Maksym Hlusych
Damir Bakaev

Gratulujemy!

W ramach szkolnego projektu „Mikołaj Kopernik – śladami wielkiego odkrywcy” odbyły się w październiku wykłady ekspertów z UAM w Poznaniu. Dla uczniów klas 5b, 6a, 7a, 7b, 8a wykład poprowadził pan Jakub Tokarek doktorant Wydziału Fizyki, kierunek Astronomia. Dla ukraińskich klas 4b i 8b zaproszony został student 3 roku Astronomii Oleh Ryzyhov, który swój wykład poprowadził w języku ukraińskim. Podczas wykładów uczniowie nie tylko zdobyli wiedzę o życiu i rewolucyjnym odkryciu Kopernika, ale również jego znaczenie dla nauki i postrzegania wszechświata.

 

W ramach realizacji działań projektowych „Mikołaj Kopernik – śladami wielkiego odkrywcy” klasy 4a i 5a wybrały się do Biblioteki Raczyńskich filii 53 na ulicy Hetmańskiej. Pani Agnieszka Grabowska przygotowała dla nich bardzo ciekawe zajęcia – film, krótki quiz oraz masę ciekawostek z codziennego życia

Mikołaja Kopernika w oparciu o książkę „Mikołaj Kopernik – poznaj życie i czasy człowieka, który wywrócił świat do góry nogami!” Zajęcia zakończyła krzyżówka i odszyfrowanie łacińskiej maksymy „Per aspera ad astra”.

 

Uczniowie klasy 4a i 4b  na lekcjach przyrody włączyli się w szkolny projekt o Mikołaju Koperniku tworząc swój pierwszy film ,,Nasz Układ Słoneczny”. Filmik umieścili na YouTube.

Prosimy o lajki i subskrypcję.

zobacz film - kl.4a

zobacz film - kl.4b

 


DZIEŃ POSTACI Z BAJEK W KLASACH 1-3

W listopadzie dzieci z klas 1-3 obchodziły Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu do szkoły tłumnie przybyli bajkowi bohaterowie- królewny, wróżki, bajkowe zwierzęta i wielu innych super-bohaterów. Dzieci wzięły udział w różnych grach i zabawach np. poszukiwanie Małgosi z bajki "Jaś i Małgosia". Tego dnia bajkowa atmosfera zapanowała w całej szkole.


Gwiezdny spektakl

23 XI  Teatr Mozaika wystawił w auli naszej szkoły spektakl dla uczniów  z klas I-III  pt. „W kosmosie z Kopernikiem - Słońca przewodnikiem”, który był kolejnym działaniem w ramach naszego szkolnego projektu „Mikołaj Kopernik – śladami wielkiego odkrywcy”. 

W miłej atmosferze widzom przybliżone zostało odkrycie Mikołaja Kopernika dotyczące Słońca i Ziemi we wszechświecie oraz zaprezentowane przeżycia bohaterów spektaklu: Wenus, Marsa i Ziemi. Przedstawienie wzbudziło bardzo przyjemne emocje i nagrodzone zostało gromkimi brawami.

 


Klasa IIIa w Muzeum Narodowym

15 XI uczniowie klasy III a udali się do Muzeum Narodowego przy Al. Marcinkowskiego na  lekcję muzealną pt. „W świecie arcydziełek”. Dzieci zapoznały się z: pejzażem, martwą naturą, sceną rodzajową, portretem. Podziwiały takie arcydzieła  jak: Plaża w Pourville, Krajobraz zimowy, Riva degli Schiavoni w Wenecji, Martwa natura z pietruszką, Operacja, Portret rodziny Raczyńskich.

 


We wtorek 14 listopada uczniowie z klas 4a wzięli udział w warsztatach artystycznych w Galerii Miejskiej Arsenał. Tematem warsztatów był „Pejzaż jak ze snu”. Każdy uczeń wykonał własną pracę plastyczną techniką kolażu. Z przygotowanych, różnorodnych materiałów (gazet, bibuły, chusteczek, itp.), uczestnicy skomponowali własną, oryginalną pracę.


"Freblowskie konstrukcje w klasach 1-3"

Uczniowie naszej szkoły z klas 1-3 zrealizowali zadanie pt.: "Freblowska konstrukcja" w.g. projektu "Zabawa sztuką". Za pomocą wykałaczek i ciecierzycy dzieci stworzyły własne projekty przestrzenne, inspirowane kultowym projektem kopuły geodezyjnej Buckminstera Fulera. Model kopuły zrobił na nich duże wrażenie a zabawa w konstruktorów przyniosła dzieciom dużo radości i satysfakcji.

zobacz galerię zdjęć

 


„Szkoła do hymnu” 2023

Już po raz szósty, w prawie 20 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w całej Polsce, przed Narodowym Świętem Niepodległości zaśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”.

W tym roku hymn narodowy wybrzmiał w piątek, 10 listopada o symbolicznej godzinie 11:11. W ten sposób wspólnie świętowano kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W naszej szkole również zebrała się cała społeczność szkolna: uczniowie, nauczyciele, pracownicy a także przedszkolacy z naszego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 16. by wspólnie świętować i manifestować swój patriotyzm.

 


APEL PATRIOTYCZNY W KLASACH I-III

10 XI dzieci z klas I-III wzięły udział w uroczystym apelu z okazji Święta Niepodległości. W pięknej scenografii, w galowych i odświętnych strojach  uczniowie zaprezentowali wiersze i pieśni patriotyczne. W skupieniu, z właściwym wykorzystaniem rekwizytów przekazali informacje dotyczące historii Polski  związane z  odzyskaniem niepodległości po 123 latach niewoli. W godnej postawie zaśpiewali  hymn państwowy pt. „Mazurek Dąbrowskiego”.

O godzinie 11.11 hymn państwowy śpiewali też wszyscy uczniowie i przedszkolacy z naszego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 16.

 


III miejsce w Igrzyskach Dzieci w Drużynowym Badmintonie Dziewcząt

07.11.2023 odbyły się finały w Gnieźnie. Wystartowało 8 najlepszych szkół z każdego powiatu Wielkopolski. Nasze dziewczyny grały w grupie z Puszczykowem, Połajewem i Dolskiem...i wygrały grupę awansując do półfinału. Tutaj niestety przegrały z Sarbicami i w meczu o 3. miejsce ponownie pokonały Puszczykowo.
Reprezentacja SP 82 grała w składzie:
Roksana Kucierska
Julia Wróblewska
Maja Kucierska

Brawo dziewczyny!


Uczniowie z klasy 2a wzięli udział w lekcji muzealnej pt."W świecie arcydziełek". Podczas lekcji dzieci nauczyły się rozpoznawać podstawowe techniki i tematy w malarstwie takie jak: portret, martwa natura, pejzaż oraz scena rodzajowa. Uczniowie mieli również wyjątkową okazję żeby z bliska zobaczyć jedyny obraz Claude'a Moneta w Polsce "Plaża w Pourville".


30 października, odbyło się Pasowanie klasy 1a na czytelników szkolnej biblioteki. Najpierw uczniowie poznali regulamin biblioteki, zasady postępowania z książką, rozwiązali zagadki wykonali zadania, złożyli uroczyste przyrzeczenie, by w końcu zostać prawdziwymi czytelnikami i wypożyczyć swoją pierwszą, samodzielnie wybraną książkę. Na koniec każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom, zakładki do książek i coś słodkiego.

 


20 października 2023 roku klasy I-III uczciły 60- lecie naszej szkoły. W czasie uroczystego apelu dzieci pięknie zaśpiewały Hymn państwowy, Hymn szkoły oraz zaprezentowały wybrane  piosenki i wiersze z uczniowskiego repertuaru. Uczniowie z klasy II a z gracją  zatańczyli  poloneza. Nie zabrakło wspomnień i wesołej prezentacji budowy naszej szkoły w wykonaniu klasy II b oraz propozycji  klasy Ia zabaw  z piosenką. Do ufnego patrzenia w przyszłość zachęciła klasa III a śpiewając piosenkę „Dni których nie znamy”.  Apel uświetniła obecność obecnych Pań Dyrektor oraz poprzedniej Pani Dyrektor. Niezwykłą niespodzianką był tort i smakowite poczęstunki w klasach  z gromkim  życzeniem „Stu lat! I jeszcze więcej”.

Z dużym  zainteresowaniem uczniowie i dorośli oglądali archiwalne zdjęcia i Kroniki szkolne.

 



Uczniowie w naszej świetlicy uczestniczyli w konkursie plastycznym pt. "Ja i mój kejter" organizowanym przez Wydział Gospodarki Komunalnej Miasta Poznania. Jego celem było zwiększenie wrażliwości dzieci na potrzeby zwierząt, przedstawienie obowiązków jakie spoczywają na właścicielach psów oraz rozwijanie poczucia odpowiedzialności za własnego pupila.
Spośród 190 prac wyłoniono 12 zwycięzców. Wśród laureatów znaleźli się także nasi uczniowie: Nadia Stępniewicz z 4a i Natan Figura - Witkowiak z 2a.
Autorzy wyróżnionych prac otrzymają nagrody, a wykonane przez nich prace plastyczne stanowić będą karty przygotowywanego kalendarza na 2024 r.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!


 

 


W dniu 26 października trenerki z Klubu Wioślarskiego KW 04 przeprowadziły w naszej szkole zajęcia otwarte. Zajęcia były kierowane dla uczniów klas 6-8. Uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności i wydolność na profesjonalnym sprzęcie jakim jest ergometr. W trakcie zajęć nie brakowało rywalizacji,  a niektórzy uczniowie zdeklarowali chęć uczestnictwa w treningach.

 


Klasy I-III w ramach realizacji projektu „Mikołaj Kopernik – śladami wielkiego odkrywcy” uczestniczyły, w październiku, w lekcji bibliotecznej zorganizowanej przez Bibliotekę Raczyńskich. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję wykazania się posiadaną wiedzą na temat wielkiego astronoma. Obejrzeli prezentację i wysłuchali  fragmentu książki poświęconej uczonemu. Uzyskaną wiedzę zilustrowali w wykonanej pracy plastycznej - „Mikołaj Kopernik – astronom bliski dzieciom”. W drodze powrotnej uczniowie odnaleźli ulicę Mikołaja Kopernika i odszukali na niej rzeźbę wielkiego astronoma.

 


W środę 11 października uczniowie z klas 2a i 2b wzięli udział w warsztatach artystycznych w Galerii Miejskiej Arsenał. Warsztaty przeprowadziła Krystyna Wiese - absolwentka wydziału Malarstwa Grafiki i Rzeźby w PWSSP (obecnie UA) w Poznaniu. Każdy uczeń wykonał własną pracę plastyczną, której tematem była kompozycja na płaszczyźnie, wykonana metodą asamblażu. Z przygotowanych, różnorodnych elementów, uczestnicy skomponowali własną, oryginalną pracę i przekonując się, że można osiągnąć wartość artystyczną przede wszystkim w oparciu o wyobraźnię autora,  nie mając dużych zasobów, a wykorzystując rzeczy, które można znaleźć w każdym domu. Na warsztatach wykorzystano elementy takie jak guziki, skrawki materiału o różnych fakturach, styropianowe kulki i inne. Były one przyklejane przez dzieci do podłoża malarskiego. Każde uczeń mógł zabrać ze sobą wykonaną pracę do domu. 


Dnia 05 października uczniowie z klasy 2a i 2b wybrali się na wycieczkę do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Dzieci wzięły udział w imprezie edukacyjnej "Jesień na wsi". Impreza obejmowała pokazy poświęcone tematyce omłotów zbóż, przetwarzania płodów rolnych, wyrobu żywności tradycyjnej i regionalnej oraz przygotowywania zapasów na zimę. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia pokazów tj.: młócenie cepami, młocarniami ręcznymi i mechanicznymi, tradycyjne metody czyszczenia ziarna, przemiał ziarna na żarnach i śrutownikach, smażenie powideł, parowanie soków i wyrób kompotów, suszenie owoców, warzyw i grzybów, kiszenie ogórków i kiszenie kapusty. Wycieczka była bardzo udana.


W związku z obchodami 60 rocznicy istnienia naszej szkoły dzieci z klasy 4b postanowiły obliczyć przybliżony wiek drzew rosnących na terenie szkoły. Na lekcji przyrody określiły gatunki drzew. Na lekcji matematyki zmierzyły obwód i obliczały średnicę drzew i sprawdziły przybliżony wiek korzystając z tabeli wiekowej.

     I co się okazało?

Najstarsze drzewa mają około 200 lat. Są to topola czarna i kilka klonów zwyczajnych Są też drzewa,które musiały być posadzone w tym czasie kiedy powstawała nasza szkoła np. kasztanowiec na terenie placu zabaw. Najgrubszy pień i najokazalszą koronę ma topola czarna  W obwodzie aż 465 centymetrów. Oto wiek najstarszych drzew:

Klony zwyczajne – około 70 lat  (te od strony ulicy Strzeleckiej)

Kasztanowiec - około 60 lat

Brzoza - około 30  lat

Robinie - około 200 lat

Klon  zwyczajny – około 85 lat

Topola czarna  - około 200 lat

 


 

Dzień Chłopaka obchodzony był w piątek 29 września. Aby dzień w szkole mile się rozpoczął Pani dyrektor Marta Balcerowicz i Pani Ania – nasza sekretarka – witały każdego chłopaka cukierkiem, życzeniami i szerokim uśmiechem.

 

 

Dzień chłopaka w klasach 2a, 2b i 3a

W piątek 29.09.2023r. klasy 2a, 2b oraz 3a z okazji Dnia Chłopaka wybrały się do kina. Uczniowie obejrzeli film „O psie, który jeździł koleją”. Film okazał się być fascynującą opowieścią o przygodach psa, który wyruszał w niezwykłe podróże kolejową trasą. Dodatkowo po powrocie do szkoły nasi chłopcy mieli szczególny powód do radości, ponieważ zostali obdarowani prezentami z okazji swojego święta. Atrakcją były również wyjątkowe ćwiczenia poranne przeprowadzone w klasie 2a i 2b, zorganizowane przez rodziców. Uśmiechy dzieci i entuzjazm rozpromieniły tego dnia całą szkołę. 

zobacz galerię zdjęć

29 września z okazji Dnia Chłopca dzieci z klasy 1A udały się do sali zabaw „Fikołki”. Uczniowie mieli okazję lepiej się poznać i zintegrować podczas zabawy. Dzieci wróciły do szkoły zadowolone ze wspólnie spędzonego czasu.


Kolejny rok świętowaliśmy  Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

W klasach IV-VIII,  29 września każda lekcja rozpoczynała się od kilku minut czytania książki wybranej przez panie polonistki. Do akcji włączyły się również wszystkie grupy naszego przedszkola.  Można śmiało powiedzieć, że  „cała szkoła czytała dzieciom” – rodzice, dziadkowie, nauczyciele.

 

 

28 września, z okazji Dnia Głośnego Czytania dzieci z klasy 1A wysłuchały fragmentu lektury Marii Kownackiej pt.”Plastusiowy pamiętnik”. Książkę czytała mama jednej z uczennic. Dzieci z zainteresowaniem słuchały przygód tytułowego bohatera. Dowiedziały się, z jakich przyborów dzieci kiedyś korzystały w szkole. Dzieciom bardzo podobały się przygody opisane w książce. Na koniec zrobiły Plastusia z plasteliny.


25 września dzieci z klasy 1A uczestniczyły w spotkaniu z przedstawicielami policji i straży miejskiej. Wysłuchały pogadanki na temat bezpiecznej drogi do szkoły, odpowiedniego zachowania się względem osób obcych oraz rozpoznawały podstawowe znaki drogowe. Dzieci były bardzo aktywne – rozwiązywały zagadki, odpowiadały na pytania i wyrecytowały wiersz pt.”Gdy zamierzasz przejść ulicę”. Na końcu spotkania otrzymały prezenty – opaski odblaskowe.


19 września klasy 7b, 7a, 6a i 8a wybrały się na wycieczkę do Torunia. Toruń gotycka perełka północnej Polski sławę zawdzięcza zarówno Mikołajowi Kopernikowi, jak i pysznym piernikom. Zwiedzając miasto uczniowie podziwiali zabytki np. Ratusz Staromiejski, Dwór Artusa czy Dom Kopernika. Nie brakowało  również ciekawostek np. Krzywa Wieża gdzie uczniowie przechodzili test prawdomówności. W wytwórni pierników poznawaliśmy tajniki wypieku pierników i próbowaliśmy swoich sił na warsztatach cukierniczych gdzie pod okiem mistrza  samodzielnie przygotowaliśmy i ozdobiliśmy piernik.

Byliśmy z wizytą w Planetarium na gwiezdnym seansie. Planetarium nawiązuje do tradycji astronomicznej , której prekursorem był Mikołaj Kopernik.

Wycieczka dostarczyła wielu wrażeń i pozwoliła poszerzyć wiadomości z dziedziny historii, geografii i astronomii. Toruń wpisał się też do szkolnego projektu o Mikołaju Koperniku.


Nasza szkoła została zaproszona do akcji specjalnej „WARTA warta posprzątania”, organizowanej w ramach 30. Akcji Sprzątanie świata - Polska.   Inicjatorami akcji były: Fundacja Nasza Ziemia oraz firma Lidl Polska, wspierały ja również: Zakład Zagospodarowania Odpadów i Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP. Prezydent Miasta Poznania objął ją Honorowym Patronatem. Tegoroczne wydarzenie odbywało się pod hasłem:

"Sprzątanie świata łączy ludzi".

13 września klasy 3a, 4a, 5a, 6a i 7b wybrały się nad Wartę by spotykać się w Kwaterze Głównej pod Mostem Królowej Jadwigi. Tam uczniowie zostali uzbrojeni w  Niezbędniki Wolontariusza Naszej Ziemi czyli: worki, rękawice, chwytaki - wszystko to, co potrzebne jest do sprzątania. Wolontariusze nasi i z innych szkół zebrali  495 kg śmieci - głównie tzw. "śmieci weekendowych": butelki, puszki, opakowania po jedzeniu, jednorazowe grille.

Uczniowie podczas akcji mogli skorzystać z ekologicznych stoisk edukacyjnych, wziąć udział w ciekawych quizach i konkursach oraz zdobywać atrakcyjne nagrody.

 


Na sobotę 9 września prezydencka para ogłosiła kolejną edycję akcji Narodowego Czytania. Do wspólnego czytania wybrano w tym roku książkę Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.   W naszej szkole czytanie wybranych fragmentów książki odbyło się  w piątek 7 września, w klasach VII i VIII .

W Narodowe Czytanie zaangażowały się  panie polonistki: Joanna Wianecka i Barbara Sobkowiak oraz p. bibliotekarka Alicja Breiter, która przygotowała krótką prezentację z ciekawostkami z życia E. Orzeszkowej. Uczniowie dowiedzieli się np., że Eliza Orzeszkowa była w 1095 r. nominowana do literackiej Nagrody Nobla, ale nagrodę zdobył H. Sienkiewicz.


Projekt "Zabawa sztuką" w klasie 2a


Uczniowie z klasy 2a zrealizowali pierwsze zadanie pt.: "Magiczne drzewo" z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Zabawa sztuką". Dzieci po zapoznaniu się z twórczością japońskiej artystki Yayoi Kusama zwanej "Królową kropek" wykonały prace plastyczną inspirowaną jej twórczością. 


"Dzień kropki" w klasach 1-3


Każdego roku 15 września na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. W tym dniu nasi uczniowie przyszli do szkoły ubrani "w kropki".  Podczas lekcji poznali historię małej Vashti, która dzięki malutkiej kropce i "pani od plastyki" poznała i przede wszystkim uwierzyła w swój talent.
Dzień kropki ma na celu uświadomienie tego, że każdy jest inny, ale wszyscy posiadamy swoje mocne strony, które warto pielęgnować.


 


przekazujemy ulotkę przygotowaną przez studentów z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Materiał zawiera najważniejsze informacje dotyczące m.in. przyczyn omdleń, ich charakterystycznych objawów czy sposobów na zmniejszenie ryzyka omdleń. 

zobacz ulotkę



ROK SZKOLNY 2022-2023

 

W imieniu Organizatorów oraz dyrekcji szkoły serdecznie zapraszamy do udziału

w Festynie Rodzinnym pod hasłem "Bezpiecznik",

który odbędzie się w piątek 30 czerwca 2023 na boisku szkolnym w godzinach 11:00-15:00."

 

przekazujemy ulotkę przygotowaną przez studentów z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Materiał zawiera najważniejsze informacje dotyczące m.in. przyczyn omdleń, ich charakterystycznych objawów czy sposobów na zmniejszenie ryzyka omdleń. 


Zakończenie roku szkolnego klas ósmych

       

Dnia 22 czerwca 2023 r. o godzinie 18.00, rozpoczęło się zakończenie nauki dla ósmoklasistów. Zebrani uczniowie, ich rodzice i nauczyciele najpierw wysłuchali części artystycznej przygotowanej przez p. J. Wianecką i p. D. Baranowską.

Część oficjalną uroczystości rozpoczęło uhonorowanie uczniów wyróżniających się w nauce i różnych sferach pracy szkolnej. Ich rodzice otrzymali listy gratulacyjne. Najlepszymi uczniami okazali się: Andrzej Gawroński i Zoriana Havryshyn z kl. VIIIa oraz Anastasia Lishyshyn z kl. VIIIb.

Pani Dyrektor K. Kostańska ciepło podziękowała za ośmioletnią współpracę rodzicom i pożegnała uczniów, życząc im wielu sukcesów w nowych szkołach i w życiu osobistym.


Wycieczka do Międzyzdrojów

Wycieczka do Międzyzdrojów, która odbyła się 16 czerwca, była nagrodą dla pilnie pracujących 43 osób w Szkolnym Kole Wolontariatu. Przejazd tam i z powrotem uczniowie odbyli pociągami PKP. Na miejscu wolontariusze odwiedzili Hotel Amber Baltik, molo i Aleję Gwiazd. Po pysznym obiedzie w „Willi 777” wspinali się na Kawczą i Białą Górę. Kolejnymi atrakcjami były lody i gofry oraz gry i zabawy mad morzem, na plaży. Do Poznania wolontariusze wrócili w nocy o 2:45, bardzo zmęczeni ale i szczęśliwi. Organizatorką wyprawy była p. M. Duchant – opiekunka szkolnego wolontariatu.


Dzień 14 czerwca upłynął naszym Uczniom pod znakiem gier, integracji oraz zabawy z okazji Dnia Dziecka oraz Dnia Sportu.

Dla uczniów z klas 1-3 został zorganizowany Kosmiczny festyn sportowy z wieloma atrakcjami na terenie szkoły, natomiast starsze klasy integrowały się w czasie wyjść klasowych z Wychowawcami.

Klasy 1-3 zmagały się w konkurencjach sportowych przygotowanych przez Wolontariuszy z firmy Bridgestone, brały udział w kosmicznych warsztatach plastycznych, turnieju gier planszowych, następnie każdy mógł wyszaleć się na dmuchanych zjeżdżalniach. Podczas imprezy wystąpił dla naszych uczniów Teatr „Kulturka” z przedstawieniem pt. „Kosmiczni Turyści”: https://kulturka-poznan.pl/spektakle/kosmiczni-turysci

Były także takie atrakcje jak robienie baniek mydlanych czy wizyta Minionka. Dzięki Tacie naszej uczennicy z klasy 1b mogliśmy zapoznać się z nowościami w poznańskiej branży komunikacyjnej - autobusem o napędzie hybrydowym, wyprodukowanym przez firmę MAN, który charakteryzuje się wygodą, wysokim poziomem bezpieczeństwa oraz niskim zużyciem paliwa. Podczas zabawy nie zabrakło również poczęstunku- pysznych drożdżówek, lodów, waty cukrowej i popcornu:-)

Pomimo tego, że pogoda w tym dniu była kapryśna, to wszyscy bawili się znakomicie, o czym świadczyły wesołe i roześmiane buzie naszych najmłodszych:-)

 

Uczniowie z klas 4-8 spędzili dzień razem z Wychowawcami, korzystając z różnych atrakcji:

klasa 6a – wyjście do Muzeum Iluzji, Nauki i Sztuki (chyba nie było osoby, która powiedziałaby, że się nudziła)

klasy 4a, 4b, 5a,6b - wyjście do Multikina na film pt. „Spiderman”

klasa 7a, 8b – wyjście do Multikina na film pt. „Siła naszych marzeń”

klasa 7b – udział w turnieju unihokeja w szkole ZSS102 w Poznaniu

klasa 8a – wycieczka do Nowego ZOO

 

Wszystkie atrakcje oraz wyjścia zaplanowane na ten wyjątkowy dzień, zorganizowano dzięki środkom finansowym pozyskanymprzez

dyrekcję szkoły z Rady Osiedla Stare Miasto.

W imieniu całej społeczności szkolnej pragniemy podziękować również Fundacji „Kreaktywator” oraz Pracownikom firmy Bridgestone za zaangażowanie i współorganizację atrakcji dla naszych uczniów. 


Wycieczka do Warszawy

W piątek 2 czerwca, klasy Va i IVb pod opieką p. D. Baranowskiej, M. Duchant i R. Świerkowskiej oraz p. T. Dementievej, wraz z chętnymi uczniami klas VI-VII wybrali się do Warszawy. Głównym celem wycieczki było Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie spotkali się tam z Nauką – fizyką, muzyką, techniką, biologią ...wręcz magią. Mogli również doświadczyć, jak czuje się osoba niepełnosprawna, poruszająca się na wózku inwalidzkim. Uczniowie polecają to miejsce  każdemu – ponieważ daje ono dużo świetnej zabawy, poszerza horyzonty, pobudza do działania.

Po atrakcjach CNK uczniowie zwiedzili również kawałek Warszawy.

  

 


Klasa 4a dwukrotnie w tym roku szkolnym odwiedziła Bibliotekę Raczyńskich przy ul. Hetmańskiej i uczestniczyła w dwóch ciekawych lekcjach bibliotecznych.

Pierwsza z nich dotyczyła procesu powstawania książki od drzewa aż do wersji papierowej. Uczniowie najpierw rozwiązywali zagadki, by poszukać na terenie biblioteki zadań do rozkodowania za pomocą specjalnego szyfru- zestawu symboli. W ten sposób uczniowie poznali różne terminy, osoby i przedmioty związane z kolejnymi etapami powstawania książki. Na koniec posłuchali opowieści „Dusza Książki” i wykonali zakładki do książek.

Podczas drugiej lekcji uczniowie dowiedzieli się ciekawych faktów z życia Jadwigi Zamoyskiej, założycielce „Szkoły życia”. W jej szkole uczennice uczyły się nie tylko literatury, geografii, czy historii, ale przede wszystkim umiejętności praktycznych: haftu, gotowania i szycia.

Następnie obejrzeli ciekawą prezentację o ewolucji szkoły od czasów starożytnych po dzień dzisiejszy. Lekcja zakończyła się warsztatami z koncentracji uwagi i ciekawą zabawą „Mucha”.


Z okazji Dnia Dziecka klasa 4a wybrała się do nietypowego miejsca. Był to Mobilny Przystanek Historii Przyszłości na terenie Zespołu Szkół numer 8 przy ulicy Jarochowskiego. Uczniowie przenieśli się do przestrzeni wirtualnej, by zapoznać się z innowacyjnym projektem stworzonym przez Instytut Pamięci Narodowej. Poznali postaci historyczne w hologramach i posłuchali wspomnień Andrzeja Gwiazdy oraz Krzysztofa Wyszkowskiego. Przede wszystkim każdy uczeń mógł zagrać w komputerową „Grę Szyfrów”, której akcja osadzona jest w realiach wojny polsko-bolszewickiej. Wszyscy musieli wykazać się umiejętnością kojarzenia faktów, refleksu i rozwiązywania problemów. W ramach prezentu od IPN na Dzień Dziecka uczniowie dostali kody QR do gry historycznej, w którą mogli później zagrać w domu oraz pamiątkową smycz do kluczy.

Naszą wizytę można podsumować jednym zdaniem. Z pewnością historia idzie z duchem nowego, młodego pokolenia!

 


Program wielokulturowy "Razem w Klasie"

Uczniowie z klasy II a i IV b uczestniczyli przez cały rok szkolny w programie wielokulturowym  Razem w Klasie, prowadzonym przez Fundację Szkoła z Klasą.

Głównym celem działań było wzmacnianie pozytywnych relacji i budowanie wspólnoty w wielokulturowej klasie oraz wsparcie w pracy z osobami z doświadczeniem migracji i uchodźstwa, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży z Ukrainy.

W ramach różnorodnych działań zespołowych i grupowych wykorzystywaliśmy ciekawe materiały edukacyjne, które otrzymaliśmy w dwóch pakietach.

W klasie II a prowadziliśmy Klasowy Kalendarz Międzykulturowy, kolorowaliśmy kolorowanki w formacie XXL z funkcją Ja w kolorowance, rysowaliśmy w parach swoje portrety  z uwzględnieniem opisu postaci. Naszą ulubioną działalnością były zabawy rzutne, masażyki, opowieści z wyobraźni przy wykorzystaniu piłeczek sensorycznych.

W klasie IV b szczególnym zainteresowaniem cieszyły się kalambury.


 
"Herbatka u królowej"

W ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Z kulturą mi do twarzy" dnia 19.06. w klasie 1a odbyło się przyjęcie pt.: "Herbatka u królowej". Podczas spotkania, uczniowie zostali zapoznani z etykietą przy stole, dowiedzieli się skąd wzięła się tradycja five o'clock w Anglii,  jaką herbatę piją Brytyjczycy,  jak podawać herbatę po angielsku, poznali wyrazy oraz określenia dotyczące picia herbaty np. low tea, hight tea, tea time, five o'clock  itp. oraz nazwiska i imiona historycznych postaci tj.: Królowa Wiktoria, Księżna Anna Russel, Królowa Elżbieta. W tym dniu dziewczynki miały na sobie eleganckie stroje i kapelusze. Wszyscy uczniowie delektowali się pyszną herbatą zajadając maślane ciasteczka. Wydarzenie przygotowały Pani Małgorzata Wlazły-Ogórkiewicz oraz Pani Lucyna Majcherczak.


 
 
 
Piknik nad Wartą


Z okazji Dnia Dziecka klasy 1a, 1b i 3b wybrały się na wspólne świętowanie nad Wartę. Były zabawy sportowe i artystyczne, relaks na kocach i pyszne lody. Uczniowie wrócili z pikniku zmęczeni i zadowoleni. Był to aktywnie spędzony czas.
 
 

 
   ,,Krakowiak na ulicy Krakowskiej"

W maju do klas 1a i 1b przybyli wspaniali goście - członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej Władysie. Na początku dzieci zapoznały się z krakowskim strojem ludowym oraz fachowymi nazwami jego poszczególnych elementów tj.: kaftan, czapka rogatywka, zapaski, czapka krakuska, trzewiki. Następnie posłuchały informacji oraz ciekawostek na temat pozostałych strojów ludowych w Polsce. Na koniec spotkania uczniowie wzięli udział w warsztatach tanecznych, podczas których nauczyli się podstawowych kroków do krakowiaka. Spotkanie zakończyło się wspólnym tańcem oraz sesją zdjęciową z wykorzystaniem elementów stroju krakowskiego. 
 
 

Klasy 1a i 1b wybrały się po raz kolejny do Muzeum Narodowego, aby tym razem wziąć udział w lekcji o portrecie. Uczniowie zapoznali się z historią portretu oraz jego różnymi rodzajami tj. portret oficjalny, ślubny, zbiorowy, trumienny. Dzieci poznały również znaczenie takich słów jak: en face, profil, popiersie, miniatura czy karykatura.
 
 
Klasa 1a w Muzeum Archeologicznym na lekcji i warsztatach pt.,,W blasku słońca - Egipt dla początkujących".
 
 

Klasy 1a i 1b z wizytą w kinie Rialto na filmie ,,Szczęście Mikołajka".
 

 

Drodzy Uczniowie i Rodzice !!!

Nasza szkoła przystąpiła do projektu “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.
Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.

W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma   bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!

Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz wybranej szkoły. 

,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’

Termin Akcji: 29.05-12.06.2023

 Miejsce Akcji: hol naszej szkoły

 

PARTNERZY AKCJI:

Operatorem Akcji jest Green Office Ecologic Spółka z o.o. 

Siedziba Spółki - Warszawa 00-074, ul. Trębacka 4

Kontakt telefoniczny: 669-482-511;  83 341 75 94 wew. 23;  w godz. 8:00 - 16:00

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. / www.dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl

ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP

NIE ODBIERAMY TONERÓW I ŚWIETLÓWEK

 
 
 
 
 

 

Realizując zadania związane z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa klasy 2a i 3b wybrały się do biblioteki publicznej. Uczniowie odwiedzili Filię dla dzieci nr 6 Biblioteki Raczyńskich na ulicy Tomickiego. Zajęcia poświęcone były założeniu przez hrabiego E. Raczyńskiego w Poznaniu biblioteki dla mieszkańców miasta, jej zbiorom i działom na jakie są podzielone. Uczniowie obejrzeli pięknie wydane książki z literaturą piękną i popularnonaukową.

Szkolna biblioteka nawiązała również współpracę z Filią nr 53 Biblioteki Raczyńskich na ul Hetmańskiej. Lekcje biblioteczne miały tam klasy 3a, 4a i 4b. Podczas zajęć uczniowie poznali bibliotekę publiczną, jej zbiory oraz historię książki. Miały też zadanie plastyczne – wykonanie zakładki do książki.


18 maja 2023 r. szkolna biblioteka przeprowadziła dla uczniów klas szóstych konkurs słownikowy. Celem konkursu było podsumowanie zdobytej wiedzy uczniów na temat różnorodnych słowników i encyklopedii oraz sprawdzenie umiejętności posługiwania się nimi.

Podczas konkursu klasy reprezentowane były przez trzyosobowe zespoły. Klasę VI a reprezentowali uczniowie:Wojtek Gawroński, Ismena Leśniak i Stefan Mizerewicz. Klasę VI b reprezentowali uczniowie: Arina Onufrienko, Maciej Wierzbicki, Zofia Stachowiak.

Drużyny obu klas wykazały się dużą wiedzą na temat słowników i encyklopedii oraz wielką sprawnością w posługiwaniu się nimi.  Zwycięzcami, nieznaczną przewagą, okazali się uczniowie z klasy VIa.


 

W środę 17 maja odbyły się zajęcia szachowe z udziałem specjalnego gościa. Uczniowie z klas 1-4, uczęszczający na zajęcia dodatkowe z gry w szachy, mieli okazję poznać szachistę pana Ryszarda Sokołowskiego Wicemistrza Polski Seniorów 2021. Pan Ryszard jest członkiem Klubu Szachowego "Hetman" w Koszalinie. Uczniowie podczas spotkania dowiedzieli się, jak prawidłowo wykonać roszadę i jak wygląda turniej szachowy. Pan Ryszard rozegrał symultanę na 15 szachownicach. Niestety pomimo wielu wysiłków, nikomu nie udało się wygrać z zaproszonym gościem :) 

 

 

 
TYDZIEŃ FRANCUSKI W KLASACH I -III
 
W maju wybraliśmy różnorodne działania  w ramach  TYDZIEŃ EUROPEJSKI - TYDZIEŃ FRANCUSKI z projektu Z KULTURĄ MI DO TWARZY.
Każdego dnia wykonaliśmy jedno działanie związane z Francją.  Poznaliśmy podstawowe zwroty w języku francuskim (n.p. bonjour, salut ...).  Oglądaliśmy prezentacje na temat Francji. Wykonywaliśmy prace plastyczne: kolorowanki, rysunki ciekawych francuskich, paryskich miejsc . Uczestniczyliśmy w zabawach muzyczno-ruchowych, śpiewaliśmy Bonjour, bonjour... .  W piątek, 19.05., odbył  się punkt kulminacyjny projektu - POKAZ MODY I ŚNIADANKO W STYLU FRANCUSKIM.
Był to niezwykły,  niezapomniany tydzień dla dzieci, tym bardziej, że zaangażowali się do niego również niektórzy  rodzice i studenci odbywający praktykę w naszej szkole.
 

WYCIECZKA KLAS I-III i IV A
 
W maju klasy I-III oraz klasa IV a uczestniczyły w świetnie zorganizowanej wycieczce  Do kowalskiej zagrody na trasie Poznań-Śmigiel-Śniaty-Kluczewo-Poznań.
Atrakcji było mnóstwo. Wśród nich: piknik pod wiatrakami, przejazd ciągnikiem z wozami, wejście na wieżę schodami, poznanie zwyczajów  panujących w kowalskim gospodarstwie oraz oglądanie pracy kowala, kucie pamiątkowej podkowy, poznanie niektórych zwierząt z wiejskiej  zagrody (królików, kóz, krowy) i tajemnic starej chaty. Ogromną radość u dzieci wywołały zabawy zabawkami z czasów naszych dziadków i pradziadków.  Bardzo smakowały słodkie niespodzianki i  kiełbaski  upieczone na ognisku.  Zadowolenia z wycieczki dopełniły  zakupy ręcznie wykonanych,  a więc niepowtarzalnych pamiątek.
 

Majowe święta w klasach 1-3

  Klasy 1-3, 27 kwietnia spotkały się na uroczystych obchodach polskich świąt patriotycznych - z okazji Dnia Flagi i Święta Konstytucji 3 Maja. Przy śpiewie narodowego hymnu, uczniowie radośnie zaprezentowali wykonane na zajęciach technicznych biało-czerwone motyle, które później ozdobiły szkolne okna. Po spotkaniu wykonano pamiątkowe fotografie.
W czwartek, 4 maja p. D. Baranowska i p. L. Majcherczak poprowadziły projekt „NASZA FLAGA” oraz apel z okazji Święta Konstytucji 3 maja.
Każda klasa 4 – 8 miała zadanie utworzyć jak najdłuższą flagę Polski, następnie klasy spotkały się i połączyły swoje fragmenty w jedną  rekordową flagę.

Powstała rekordowa flaga, która miała łącznie – 57 m i 73 cm


Z kulturą mi do twarzy - Teatr w klasie 4a

W tym roku szkolnym klasa 4a razem ze swoim wychowawcą wzięła udział w realizacji trzech zadań w ramach projektu edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy”. Wszystkie te zadania związane były z teatrem.

Swoją teatralną przygodę czwartoklasiści rozpoczęli od wyjścia na spektakl „Ten obcy. Opowieść o tolerancji”. Było to dla nich wyjątkowe wydarzenie, dlatego też i ich stroje były tego dnia odświętne. Podczas przedstawienia mieli okazję obserwować na żywo grę aktorską, zmieniającą się muzykę i elementy scenografii, a także efekty specjalne. Przedstawienie zwróciło uwagę uczniów na problem braku tolerancji wobec innych osób ze względu na wygląd, status społeczny czy stan posiadania.

Realizacja drugiego zadania pozwoliła uczniom na wcielenie się w rolę aktorów. Uczestniczyli oni bowiem w warsztatach teatralnych w Teatrze Polskim. Podczas zajęć uczyli się jak wyrazić emocje tylko poprzez odpowiednią mimikę twarzy oraz gesty, bez wypowiadania jakichkolwiek słów. Wszyscy musieli wykazać się umiejętnością współpracy i pracy zespołowej. Poszczególne grupy miały za zadanie pokazać przedmioty codziennego użytku takie  jak: lodówka, odkurzacz czy kaloryfer, bez używania żadnych dodatkowych rekwizytów. Nie było to łatwe zadanie. Najtrudniejszym jednak zadaniem okazało się przedstawienie scenki związanej z oświadczynami, wizytą w gabinecie dentystycznym oraz wywiadówką w szkole.

Trzecie zadanie: „Tajemnice teatru”, zrealizowano na początku kwietnia. Uczniowie udali się do Teatru Nowego na specjalne zajęcia „Nowy od kulis”. W trakcie tej wyjątkowej wizyty uczniowie poznali zarys historii tego teatru oraz zwiedzili wszystkie jego zakamarki. Przede wszystkim zobaczyli trzy rodzaje scen teatralnych. Dowiedzieli się również jak powstaje scenografia czy odpowiednie oświetlenie sceny i kto się tym w teatrze zajmuje. Uczniowie mieli także okazję podejrzeć jak w teatralnej stolarni powstają elementy scenografii. Zajrzeli też do  garderoby aktorów i przekonali się w jakich warunkach przygotowują się do wejścia na scenę.

 
 

„Projekt okładki mojej ulubionej książki”

23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.  By zwrócić uwagę uczniów na książki i czytanie, szkolna biblioteka we współpracy z nauczycielką plastyki p. E. Fordońską przeprowadziła konkurs plastyczny „Projekt okładki mojej ulubionej książki”.  Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas  IV-VI.

Zwycięzcami w konkursie zostali:

 I miejsce  – Lana Polonska z 4a – „Charlie i fabryka czekolady”

II miejsce – Maciej Wierzbicki z 6b - „Harry Potter i komnata tajemnic”

                       Inna Kalenska z 6b – „Ostatnia na świecie” – książka ukraińska


PROJEKT EDUKACYJNY „CHARLIE I FABRYKA CZEKOLADY” W KLASIE 4A

Na przełomie kwietnia i maja klasa 4a zrealizowała projekt w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Głównym jego celem było propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i motywowanie ich do czytania, a także rozwijanie wyobraźni uczniów, rozbudzenie ich kreatywności oraz rozwijanie komunikacji, koncentracji uwagi i współdziałania w grupie. W ramach realizacji tego projektu uczniowie klasy 4a przeczytali książkę „Charlie i fabryka czekolady”.

Każdy łasuch z pewnością miał kiedyś takie marzenie, by znaleźć się w krainie płynącej czekoladą i najeść się jej do syta. Lektura tej książki pozwoliła naszym czwartoklasistom poczuć smak czekoladowej przygody, która rozgrywa się w samym sercu fabryki czekolady.

Na lekcjach różnych przedmiotów tematem przewodnim były zagadnienia związane z tą lekturą i czekoladą, oczywiście. Podczas zajęć z języka polskiego uczniowie dokonywali charakterystyki poszczególnych bohaterów i zastanawiali się który z nich nie zyskał zbytnio ich sympatii. Przyjrzeli się też bliżej samej fabryce czekolady i jej różnym tajemniczym zakamarkom. Na lekcji przyrody uczniowie próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie czy czekolada jest zdrowa, a na matematyce uczyli się czekoladowych ułamków, łamiąc swoje ulubione czekolady na odpowiednią ilość kostek, które na koniec lekcji… zjedli ze smakiem. Podczas zajęć z języka angielskiego czwartoklasiści poznali angielskie nazwy składników, które są potrzebne do wykonania domowej czekolady.

Nie mogło zabraknąć również artystycznych odniesień do lektury. Na lekcji plastyki wszyscy projektowali okładkę do tej książki, a na zajęciach z informatyki malowali wybraną scenkę z lektury lub fabrykę czekolady korzystając z programu PAINT. Cały projekt zakończył się śpiewająco na lekcji muzyki wspólnym wykonaniem piosenki „Czekolada”.

 

 
SZKOŁA = ZABAWA
 
 W naszej szkole zabawa jest nieodłącznym elementem codziennego procesu dydaktycznego i wykorzystywana podczas realizacji różnorodnych zagadnień tematycznych oraz wydarzeń.

Z okazji Dnia Kobiet w klasie 4a chłopcy przygotowali dla dziewczynek zestaw kilku zabaw-zadań, które pozwoliły im wyłonić Super Dziewczynę. Jedna z tych zabaw polegała na najbardziej oryginalnym pokolorowaniu papierowych ust. Podczas innej z nich, dziewczynki miały za zadanie ułożyć z zamkniętymi oczami obrazek przedstawiający tulipana z dwoma listkami. Rozwiązywały również zagadki umieszczone w balonach. Wszyscy świetnie się bawili, zarówno dziewczynki, jak i chłopcy.

Podczas zajęć otwartych z języka angielskiego w naszej grupie przedszkolnej, dzieci poznawały typowe zabawy wielkanocne, w które bawią się ich rówieśnicy w Wielkiej Brytanii. Elementem wspólnym tych wszystkich zabaw były oczywiście jajka, symbol Świąt Wielkiej Nocy. Dzieci stukały się ugotowanymi jajkami, ścigały się z jajkami na łyżkach oraz turlały jajka po specjalnie przygotowanym przez nauczyciela stromym zboczu. Wszyscy przekonali się również jak wygląda typowe wielkanocne polowanie na jajka, które wcześniej zajączek wielkanocny ukrył w różnych miejscach.

W trakcie Drzwi Otwartych naszej szkoły dzieci odwiedzające Angielską Stację szczególnie zainteresowała tablica interaktywna. Kandydaci na pierwszoklasistów chętnie grali w różne interaktywne gry online, zwłaszcza te związane z rodziną, kolorami i liczbami.

W klasie 1a podczas lekcji języka angielskiego uczniowie utrwalali poznane wcześniej liczby od 1 do 10 w formie zabawy „Łamigłówki z główki”. W tym celu każdy uczeń zakładał na głowę specjalne okulary i próbował odgadnąć liczbę, którą wcześniej nauczyciel na nich umieścił, podając oczywiście angielską wersję danego liczebnika.

Z okazji Dnia Świętego Patryka klasa 4a na lekcji języka angielskiego dowiedziała się jak ten dzień obchodzi się w krajach anglojęzycznych i kim był sam św. Patryk. Na zakończenie zajęć uczniowie zrobili sobie zabawne zdjęcia, używając typowych gadżetów –symboli związanych z tym świętem i Irlandią. Było śmiesznie i kolorowo.


9 maja w klasie 4b w ramach projektu  związanego z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa uczniowie  wykorzystywali swoją wiedze matematyczną do zaplanowania przyjęcia urodzinowego Mikołajka -  bohatera książek, których autorem jest René Gościnny, a ilustracje stworzył Jean-Jacques Sempé. Musieli w grupach ustalić menu na przyjęcie, korzystając z gazetek reklamowych sklepów spożywczych zrobić zakupy i nie przekroczyć zaplanowanego budżetu, ćwicząc przy tym w praktyce działania na ułamkach dziesiętnych.



8 maja 2023r. klasa 4b miała okazję zwiedzać Teatr Nowy od kulis. Podczas wycieczki zobaczyliśmy zaplecze techniczne teatralnych scen, zajrzeliśmy do garderoby aktorów i teatralnych pracowni, zapoznaliśmy się z pracą osób, które na co dzień pozostają niewidoczne dla publiczności, przeciskaliśmy się przez mnóstwo krętych ścieżek między trzema scenami teatralnymi. Na jedną ze scen udało nam się wejść i zobaczyć jak ze ceny wygląda widownia. Dowiedzieliśmy się jak wiele osób jest zaangażowanych w powstanie spektaklu. W naszych wędrówkach mijaliśmy też rekwizytornie i stolarnie teatralną...

 


Pojęcie STREAM z ang. oznacza Science, Technologies, Robotics, Engineering, Arts, Mathematics. Koncepcja edukacji STREAM powstała w USA i początkowo nazywała się STEM. Ograniczała się do nauki, technologii, inżynierii i matematyki, czyli głownie skupiała się na naukach ścisłych.
Z czasem skrót wzbogacono o literę A odpowiadającą sztuce (ART), dzięki czemu w obszarze wsparcia znalazła się również prawa półkula mózgu, a edukacja STEAM stała się wiodącą metodologią w wielu placówkach oświatowych na całym świecie.
Edukacja STREAM opiera się na takich filarach jak: nauka, technologia, robotyka, sztuka, matematyka.
Na matematyce już nie po raz pierwszy pracujemy metodą projektu łącząc te wszystkie dziedziny. W kwietniu zajmowaliśmy się kodowaniem, które jest pierwszym krokiem do programowania, połączyliśmy to z wykonaniem pracy plastycznej przez co zaangażowaliśmy jednocześnie obie półkule mózgowe. Co więcej kodowanie wykorzystamy podczas nauki układu współrzędnych na matematyce.
A o to jak dzieci wykonały prace podczas zajęć i ich efekty:

 


 

 

Warsztaty ,,Cztery pory roku w świecie zapylaczy”

27 kwietnia uczniowie klas 4-8 brali udział w warsztatach zrealizowanych w ramach programu ,,Poznań dla pszczół”.

Poprzez zabawy i wykonanie prac plastycznych dzieci poznawały fascynujący świat owadów, ich zwyczaje i rolę w przyrodzie. Uczyły się rozpoznawać gatunki mało znanych owadów np. odrostka letnia, bzyg prążkowany, kwiatomir czteroplamy, makatka zbójnica. Dowiedziały się, które rośliny uwielbiają owady zapylające. Wykazały się umiejętnością dostrzegania problemów zagrożeń rozwoju cywilizacji.

Pani Ewa Rączkiewicz prowadząca zajęcia była pod wrażeniem pomysłowości i kreatywności uczniów.

 


 
 
 
SP82 szkołą promującą zdrowie

 Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w międzyszkolnym  konkursie z okazji Światowego Dnia Zdrowia pod hasłem „DBAM O ZDROWIE” na fotografię promującą zdrowy styl życia. Konkurs był organizowany przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu i miał na celu propagowanie wśród uczniów, uczęszczających do szkół na Starym Mieście, wiedzy dotyczącej zdrowia, zdrowego odżywiania oraz  dbania o kondycję fizyczną.

Komisja konkursowa  oceniła nadesłane prace i wyłoniła laureatów. W dniu 20 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 13 w Poznaniu odbyło się podsumowanie konkursu, wręczenie nagród i dyplomów połączone z wystawą prac.

Pierwsze miejsce zajęła uczennica naszej szkoły - Nikola Tritt z klasy 4a.

Praca Nikoli  wyróżniała się na tle innych prac  kreatywnością, konsekwentnym pomysłem, ujmuje poczuciem humoru i paletą barw, a przesłanie fotografii jest żywe i czytelne dla odbiorcy. Odkrywanie szczegółów kompozycji zdumiewa i wywołuje uśmiech:-)

W konkursie wyróżnione zostały jeszcze  prace naszych dwóch uczniów - Macieja Wierzbickiego oraz Borysa Kopczyńskiego- uczniów klasy 6b.

    

Serdecznie gratulujemy naszym uczniom oraz ich opiekunowi - p. Ewelinie Fordońskiej  oraz dziękujemy za wkład pracy i  zaangażowanie.

 Opis całego wydarzenia znajduje się pod poniższym linkiem

https://www.gov.pl/web/psse-poznan/rozstrzygniecie-miedzyszkolnego-konkursu-z-okazji-swiatowego-dnia-zdrowia-pod-haslem-dbam-o-zdrowie-na-fotografie-promujaca-zdrowy-styl-zycia

 

 

 

 

 

AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA

W KLASACH PIERWSZYCH

W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie klas pierwszych realizowali ogólnopolski program edukacyjny pt.: „Akademia Bezpiecznego Puchatka”.  

Głównymi celami programu było pokazanie dzieciom jak unikać zagrożeń podczas codziennych aktywności – na drodze, w domu, w szkole, w Internecie i w relacji z rówieśnikami. Podsumowaniem uczestnictwa w programie „Akademia Bezpiecznego Puchatka” był udział wszystkich pierwszoklasistów w Ogólnopolskim Teście Wiedzy o Bezpieczeństwie rozwiązywanym on-line.

W wyniku podjętych działań szkoła otrzymała  Certyfikat „Akademii Bezpiecznego Puchatka”.

 

 

 

 

 

 


Projekt edukacyjny w klasach IV-VIII

POZNAJ MIASTO POZNAŃ

W kwietniu w szkole realizowaliśmy projekt Poznaj miasto Poznań. Na matematyce spoglądaliśmy nasze miasto okiem matematyka rozpoznając dookoła siebie bryły takie jak: graniastosłupy, ostrosłupy, walce, stożki i kule. Okazało się, że są w Poznaniu budynki takie jak np. zabytkowy, neoromański kościół Matki Boskiej Bolesnej znajdujący się na poznańskim Łazarzu, przy ul. Głogowskiej 97, w którym możemy doszukać się wszystkich rodzajów brył jakie rozpoznawaliśmy.
Uczniowie jako podsumowanie projektu w klasach 4b i 5a wykonywali plakaty, a uczniowie klasy 7a i 8a prezentacje multimedialne poszukując kształtów matematycznych w budowlach Poznania. Prace dzieci były bardzo przemyślane, kreatywne i starannie wykonane.

 


Projekt edukacyjny w klasach I-III

POZNAJ MIASTO POZNAŃ

W kwietniu klasy I-III realizowały ciekawe działania z różnych edukacji w ramach projektu dotyczącego naszego miasta. Wśród różnych zadań znalazły się: wyjście pod Pomnik Starego Marycha, na Górę Przemysła i do Katedry, gra terenowa, kodowanie oraz nauka piosenki o Poznańskich koziołkach z zabawą ruchową, a także poznanie elementów gwary poznańskiej. Wielką radość sprawił dzieciom plener plastyczny w Parku Chopina. Ponadto klasa Ia zapoznała się z wielkopolskim strojem ludowym oraz nauczyła się tańca do utworu „Marynia”. Działań związanych z projektem nie zabrakło również na lekcjach języka angielskiego. Dzięki zaangażowaniu p.Lucyny Majcherczak dzieci z klas Ia, Ib i IIIb dowiedziały się jak w języku angielskim brzmią: koziołki, ratusz, zegar., a uczniowie z klasy IIa porównały budowle i mosty w Poznaniu z Londynem. Do projektu włączyły się również dzieci z naszego Przedszkola nr 31.


Zobacz galerię obrazków
 

18 kwietnia grupa uczniów z klasy 6a pod opieką nauczycieli wzięła udział w grze terenowej „Jeżyckie historie”. Gra rozpoczęła się na ulicy Dąbrowskiego, niedaleko Mostu Teatralnego. Wędrowaliśmy ulicami Jeżyc, jednej z najstarszych dzielnic Poznania, kierując się wskazówkami kierunku i zagadkami umieszczonymi w tekście. Po drodze mijaliśmy urokliwe zakątki dzielnicy, poznaliśmy jej mieszkańców i burzliwą historię. Quest bardzo bogaty, dość trudny, miejscami dla umysłów ścisłych, a miejscami dla humanistów! Niestety nie udało nam się dotrzeć do końca trasy i odnaleźć skrzyni skarbów, gdyż musieliśmy wracać do szkoły. Ale niektórzy uczniowie zrobili to w czasie wolnym od zajęć.

Zadanie zostało wykonane w ramach projektu związanego z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa.


 
DZIEŃ BEZ PLECAKA W NASZEJ SZKOLE :-)
 
Dzień bez Plecaka (z ang. „no backpack day”) to wybrany przez samorząd uczniowski dzień, w którym wszyscy chętni uczniowie przychodzą bez plecaków do szkoły. W tym roku wybraliśmy środę 5 kwietnia. Tego dnia uczniowie przynieśli swoje podręczniki i przybory w różnych "nosidłach". Jury z klasy 5a oraz 7a oceniało pomysłowość osób, które wzięły udział w zabawie."Dzień bez Plecaka" to święto, które pochodzi z USA. W ten dzień dzieci przychodzą do szkoły bez plecaków, a swoje książki i przybory szkolne noszą w rękach lub w plastikowych torbach. Celem tego dnia jest zwiększenie świadomości uczniów o trudnych warunkach bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich nie ma swojego plecaka. Od roku 2012 do akcji dołączają kolejne szkoły na całym świecie.W Polsce ten dzień traktowany jest raczej jako forma zabawy. Uczniowie mieli mnóstwo kreatywnych pomysłów na to, w czym przynieść książki i zeszyty.
 
 
 

 


 

FESTIWAL RZEMIOSŁA i GRA MIEJSKA

W dniu 17 kwietnia klasa 8b wraz z Wychowawcą wzięła udział w Festiwalu Rzemiosła zorganizowanym przez Izbę Rzemieślniczą w Poznaniu. W ramach Festiwalu uczniowie mieli okazję poznać różnorodność branż i usług wykonywanych przez rzemieślników. Sami również spróbowali swoich sił w wykonywaniu takich zawodów jak: cukiernik, krawiec, murarz itp. Przedstawiciele klasy wzięli udział w tematycznej grze miejskiej pt. „ZaGRAjMY w RZEMIOSŁO”, w której zdobyli III miejsce, wygrywając głośniki bezprzewodowe. Była to bardzo pouczająca zabawa, która pomogła niektórym uczniom w podjęciu decyzji o wyborze szkoły średniej.

 

 

 

Więcej informacji o tym wydarzeniu można znaleźć w poniższym artykule

https://www.irpoznan.com.pl/wiadomosc,festiwal-rzemiosla-i-gra-miejska.html


4 kwietnia 2023 r. trójka uczniów z klasy 4b wraz z wychowawczynią p. Marią Dudzik była w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Niedziałkowskiego w Poznaniu. Byliśmy tam złożyć życzenia Wielkanocne mieszkankom tego domu. Zanieśliśmy kartki świąteczne przygotowywane przez uczniów klasy 4b. Mieliśmy okazję zobaczyć jak bardzo mieszkanki tego domu cieszą się z kartek, które dla nich przygotowaliśmy.
Pamiętajmy, że nawet mały gest może sprawić innym dużo radości.

 


„Mistrzowie pędzla” – Pablo Picasso.

Klasa 1a zrealizowała kolejne zadanie pt."Mistrzowie pędzla" z projektu „Z kulturą mi do twarzy”. Na początku uczniowie zapoznali się z twórczością Pabla Picassa oraz dowiedzieli się czym jest kubizm.  Następnie powstał w naszej sali kącik sztuki poświęcony temu artyście. Na koniec zainspirowani dziełami mistrza stworzyliśmy własne dzieła sztuki. O wyglądzie pracy decydował los – rzut kostkę do gry, która decydowała o kształcie głowy, oczu, ust i nosa. Dla wszystkich była to wspaniała zabawa, dzięki której uczniowie poznali twórczość Pabla Picasso.


Wizyta dudziarza w klasach pierwszych


Szerszeńki, kozy, dudy, skrzypce podwiązane, to nic innego jak wielkopolskie instrumenty ludowe. Uczniowie klas pierwszych zapoznali się z ich budową i występowaniem na spotkaniu z dudziarzem, panem Romualdem Jędraszakiem w dniu 14.04.2023r.
Ciekawe warsztaty, które przybliżyły te zapomniane instrumenty zakończyły się wspólnym śpiewem utworu Moja Koza Beczy z akompaniamentem dud weselnych.


20 i 21 kwietnia, uczniowie klas Ia, Ib, IIa, IIIa i IIIb w ramach projektu „Zabawa sztuką” oraz „Poznaj miasto Poznań” udali się na plener do parku Chopina. Dzieci poznały historię parku Chopina i kolegiaty Jezuitów. Następnie rysowały kredkami i węglem wybrany przez siebie fragment kolegiaty.

W ramach projektu uczniowie poznali także gwarę poznańską. Dzieciom została przybliżona postać Starego Marycha. Udaliśmy się na ulicę Półwiejską, gdzie można zobaczyć pomnik tej znanej w Poznaniu postaci.



W kwietniu, uczniowie klasy 3a, w ramach projektu „Poznajemy pasje naszych rodziców”, poznali zainteresowania mamy Tosi i rodziny Anastazji. Pasją mamy Tosi są koty. Dzieci zobaczyły kota Tosi, dowiedziały się o jego zwyczajach, miały też okazję go nakarmić.

Babcia Anastazji opowiedziała o swojej pasji, jaką jest robienie zabawek z włóczki. Tata Anastazji kolekcjonuje banknoty państw świata - dzieci obejrzały albumy z banknotami oraz przepiękne ażurowe pisanki wykonane przez wujka Anastazji.

Po raz kolejny dzieci miały okazję poznać niezwykłe pasje swoich rodziców i najbliższej rodziny.


Nasz wspaniały zespół odkrywców historii z klasy 4a w składzie: Basia, Nikola, Lana, Leonard, Krzyś i Dominik odwiedził w sobotę 15 kwietnia Centrum Szyfrów Enigma. Ta wycieczka była możliwa dzięki wsparciu Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania.  Po ekspozycji oprowadziły nas audioprzewodniki. Dzięki temu każdy poznał historię szyfrowania wiadomości od czasów starożytnych po erę nowoczesnych komputerów. Każdy też spróbował swoich sił w sztuce szyfrowania. To dopiero była wspaniała logiczna zabawa. Wspólnie odkryliśmy tajemnicę tworzenia Enigmy i poznaliśmy członków zespołu kryptologów.

Wizyta w Centrum Szyfrów Enigma była dla nas niesamowitą przygodą. Rozwiązaliśmy wiele zagadek przeszłości i rozszyfrowaliśmy ukryte wiadomości, bo przecież szyfry są wśród nas.

 

Z okazji Dnia Matematyki przypadającego 12 marca i Światowego Dnia liczby Pi przypadającego 14 marca w naszej szkole został rozegrany Turniej Szkolny w Kółko i Krzyżyk. Zależało nam, aby te dni mogli świętować wszyscy uczniowie naszej szkoły, a nie tylko Ci, którzy lubią matematykę. Chcieliśmy pokazać, że matematyka, to nie tylko trudne, czy dla niektórych nudne zadania, ale nauka ta może być też przyjemna.
Poniżej przedstawiamy zwycięzców tego Turnieju.


Gratulujemy.
Kolejny Turniej za rok !!! Trenujcie :)


Pod koniec marca  klasa 4a  wraz z Wychowawcą p. Lucyną Majcherczak oraz  p. Martą Balcerowicz  pojechała na nietypową wycieczkę. Był to wyjazd do Leśnictwa Drapałka na sadzenie lasu w ramach projektu Aktywna Szkoła z Klimatem i Zdrową Atmosferą.  W wyjeździe uczestniczyli również pracownicy z  firmy Bridgestone, która była sponsorem całego przedsięwzięcia.

Po około 20 minutowej podróży autokarem i krótkim spacerze leśną dróżką dotarliśmy do celu. Naszą współpracę rozpoczęliśmy od podzielenia się w pary. W każdej z nich była jedna osoba dorosła i jeden uczeń. Firma Bridgestone wyposażyła wszystkich uczestników wycieczki w piękne ogrodowe rękawice.

 

Pan leśniczy wyjaśnił nam najpierw na czym będzie polegała nasza praca. Obejrzeliśmy krótki instruktaż sadzenia drzewek w jego wykonaniu i przystąpiliśmy z ogromnym zapałem do pracy. Dorośli wykopywali dołki, a dzieci wkładały do nich sadzonki małych dębów, ale po pewnym czasie te role w wielu parach rotacyjnie się zmieniały. Tak nam upłynęły dwie godziny.

W międzyczasie pan leśniczy rozpalił ognisko. Rozpoczęliśmy wówczas kolejną atrakcję tego wyjazdu, czyli pieczenie kiełbasek i...pianek oczywiście. Po tak długim czasie spędzonym na świeżym powietrzu i wysiłku, kiełbaski bardzo wszystkim smakowały, herbata z termosów szkolnych była przepyszna, a chleb wyjątkowo smaczny. Nie zabrakło również słodkiego akcentu na deser. Po posiłku  kończyliśmy jeszcze sadzenie drzewek. W sumie zasadziliśmy pół hektara lasu, około 2500 dębów! Sam pan leśniczy był pod wrażeniem naszej pracy i przyznał, że nie spodziewał się takiego efektu.

Nasz wyjazd klasowy z pewnością można zaliczyć do udanych. Wszystkim bardzo podobała się formuła dzisiejszej wycieczki - tylko natura, las, świeże powietrze i My:)

  


Rodzinne warsztaty

W kwietniu w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty z dekorowania przedmiotów techniką decoupage. Dzieci wraz z rodzicami ozdobiły talerze w wiosenno-wielkanocne motywy. Każda rodzina zabrała do domu piękny talerz na świąteczne ciasta.  Dla naszych pracowitych Gości przygotowaliśmy kącik kawiarniany.  Było miło, smacznie i kreatywnie. Zapraszamy serdecznie do udziału w kolejnych warsztatach. 

 
 

Mali Architekci

 W ramach współpracy szkoły z lokalnymi instytucjami kultury i sztuki Uczniowie klasy 1a wraz z Wychowawcą zostali zaproszeni do Galerii Miejskiej "Arsenał" do udziału w warsztatach inspirowanych aktualną wystawą pt. "Z miasta Żelaza i Betonu".

W ramach półtoragodzinnych zajęć, z przygotowanych wcześniej elementów z drewna (klocków, deseczek, listewek, itp.) oraz elementów z tektury i papieru dzieci stworzyły własną wizję miasta marzeń, a zaprojektowane budynki wkomponowały w układ ulic, placów i zieleni miejskiej. Wspólnie wycinali, docinali, sklejali, składali, malowali, ucząc się przy tym zasad kompozycji przestrzennej. Przy tworzeniu swojego dzieła Młodzi Projektanci mogli uruchomić swoją nieograniczoną wyobraźnię. Stworzyli najpiękniejsze miasto, bo według Ich pomysłu:-)

Warsztaty prowadziła Pani Iwona Gryska-Robaszkiewicz - z wykształcenia architekt z wieloletnim doświadczeniem przy projektowaniu i realizacji inwestycji, od kilku lat prowadzi także zajęcia z dziećmi i młodzieżą – kreatywne warsztaty artystyczne i rękodzielnicze.



 

Czekoladowe Zające w IIa

12 kwietnia 2023r. obchodzimy bardzo słodki Dzień Czekolady. Tymczasem już 5 kwietnia klasa II a udała się do Muzeum Czekolady przy ul. Wrocławskiej.

Dzieci poznały historię  czekolady od ziarna do tabliczki czekolady, światową nowość- 4 rodzaj czekolady, degustowały ziarna

 kakao i  uczestniczyły w czekoladowych warsztatach wielkanocnych, które sprawiły dzieciom ogromną radość.

Każdy, z przyjemnymi emocjami, tworzył i osobiście pakował własnego czekoladowego Zajączka.


 

Rok 2023 - Rokiem Jana Matejki
Klasa 1a udała się do Muzeum Narodowego na lekcję o Janie Matejce. Tym samym uczniowie zrealizowali kolejne zadanie pt.: "W galerii sztuki" z projektu "Z kulturą mi do twarzy". Na lekcji muzealnej dzieci poznały wiele ciekawych anegdot  z życia Jana Matejki oraz obejrzały jego słynne obrazy. Uczniowie mieli też wyjątkową okazję, by zobaczyć paletę artysty, która została wystawiona dla publiczności w związku z Rokiem Jana Matejki.  

Zobacz galerię obrazów

 

 


 Klasy 1a i 3b - w poszukiwaniu wielkanocnego zajączka

Ostatni dzień przed przerwą świąteczną był przez uczniów bardzo wyczekiwany. Po uroczystym klasowym śniadaniu uczniowie wybrali się nad Wartę w celu poszukiwania wielkanocnego zajączka. Wielkanocny zając pozostawił dzieciom powitalny list i zaproponował zabawę. W liście były konkretne zadania do wykonania. Zabawa zakończyła się w parku nad Wartą, gdzie na dzieci czekały upominki pochowane przez zająca. Był to dzień pełen radości i uśmiechów.  

Zobacz galerię obrazów

 


 Warsztaty stolarskie w klasie 1a

Uczniowie z klasy 1a wzięli udział w warsztatach stolarskich przeprowadzonych przez "Moją małą stolarnię", podczas których z drewna wykonali piękne łapacze snów. Te ciekawe ozdoby według wierzeń indiańskich miały za zadanie przesiewać sny domowników i przepuszczać jedynie te dobre. Każde z dzieci wykonało je własnoręcznie ozdabiając lśniącymi nitkami oraz kolorowymi piórkami.

Zobacz galerię obrazów

 


 

Powitanie wiosny w klasach I-III

21 marca dzieci z klas I-III wybrały się na poszukiwanie wiosny. Humory wszystkim dopisały, bo zobaczyliśmy, że WIOSNA PRZYSZŁA !!! Z radością przynieśliśmy ją też do naszych sal, gdzie założyliśmy wiosenne kąciki przyrody, śpiewaliśmy radosne piosenki, wykonaliśmy zdrowe kanapki, teatralne improwizacje i wesołe wiosenne prace plastyczne.
 

 zobacz galerię zdjęć


projekt edukacyjny „Szewczyk Dratewka i my z klasy IIa”

W marcu klasa II a zrealizowała projekt edukacyjny „Szewczyk Dratewka i my z klasy IIa”  w ramach   udziału  naszej szkoły w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa.

Głównymi celami projektu było: zapoznanie z lekturą „Szewczyk Dratewka”, motywowanie do czytania,  koncentracji uwagi , pobudzanie do twórczego działania i rozwiązywania problemu, rozwijanie komunikacji i współdziałania w grupie. Podczas  realizacji projektu uczniowie wykonali własną książeczkę z zapisem metryczki, ustaleniem kolejności wydarzeń. Prezentowali przygody szewczyka poprzez ich opowiadanie i improwizowanie w grupach. Ilustrowali wybrane wydarzenie.

Wykonanie zadań poświadczyło realizację  założonych celów.

 


 

 

projekt „Poznajemy pasje naszych rodziców”

 

 

 

W klasie 3a w bieżącym roku szkolnym jest realizowany projekt „Poznajemy pasje naszych rodziców”. W ramach projektu, chętni rodzice, przychodzą do szkoły i prezentują dzieciom swoje pasje. Gościliśmy już pięcioro rodziców.
Mama Stefana opowiedziała dzieciom sposób wykonania owocowego przysmaku – pastyły. Pokazał również nakręcony film, na którym sama wykonuje pastyłę. Na koniec spotkania każde dziecko dostało wykonaną własnoręcznie przez Stefana i jego mamę pastyłę. Ten niezwykły przysmak można było zakupić na kiermaszu świątecznym.

Tata Jasia przyjechał pod szkołę samochodem Inspektora Nadzoru Ruchu Drogowego. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca inspektora. Próbowały udzielić pierwszej pomocy. Na zakończenie otrzymały odblaskowe chusty.

Pasją mamy Rafała jest robienie na drutach zabawek dla dzieci. Dzieci zobaczyły różne piękne zabawki. Na pamiątkę tego spotkania dostały piłkę „Zośkę”, którą miały okazję się pobawić.

Następnym gościem była pani architekt, która jest mamą Tomka. Opowiadała, jak można zaprojektować i zmienić wygląd mieszkania. Dzieci mogły obejrzeć próbniki kolorów, próbki płytek, blatów.

Każde spotkanie z rodzicami z pasją jest dla dzieci dużym przeżyciem.


Uczniowie klasy 3a w laboratorium przyszłości uczestniczą w zajęciach konstruowania robotów z klocków korbo. Uczniowie w kilkuosobowych grupach tworzyli ciekawe roboty, które składały się z ruchomych elementów. Wspólna praca dała efekty w postaci ciekawych robotów.


Wiosenny  konkurs matematyczny

 W marcu, w klasie II a, odbył się konkurs „MISTRZ MNOŻENIA I DZIELENIA DO 30”.

Konkurs przebiegał w 6 etapach. Za każde poprawne wykonanie działanie uczeń otrzymał 1 punkt. Sumowane były również punkty uzyskane  łącznie przez dzieci siedzące w każdym rzędzie, po równolicznym podziale na rzędy.

Zwycięzcami zostali:

Janek Lusiak – zdobywca  I miejsca i tytułu Mistrz mnożenia i dzielenia do 30,

Sebastian Wojtaszyk – zdobywca II miejsca,

Marcel Grześkowiak – zdobywca III miejsca

oraz rząd I: Janek, Ewelina, Sofia, Antek, Nikita, Marcel, Pavlo, Marko.

 


"Przepis na farbę" - realizacja projektu "Zabawa sztuką"
W marcu dzieci z klasy II a malowały wybrane zabytki Poznania nietypową farbą bo farbą kawową. Efekty  były imponujące a działania artystyczne farbą kawową wzbudziły przyjemne emocje.

 


Uczniowie klas pierwszych w sali zabaw FIKOŁKI
w Starym Browarze. 


PROJEKT EDUKACYJNY PT.:”SNY ANDERSENA” W KLASIE 1A

W związku z udziałem naszej szkoły w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa klasa 1a zrealizowała projekt pt.:”Sny Andersena”. Głównym celem tego projektu było przybliżenie twórczości H. Ch. Andersena, tzn. rozbudzenie zainteresowań baśniami jego autorstwa, popularyzacja czytelnictwa, a przede wszystkim rozwijanie wyobraźni dzieci, nabywania umiejętności koncentracji, kształcenie inwencji twórczej oraz rozwijanie aktywnej komunikacji i integracji z grupą. Podczas realizacji projektu uczniowie zapoznali się z konkretnie wybranymi baśniami, nauczyli się kilku piosenek związanych z twórczością tego autora, wykonali ilustrację do wybranej baśni oraz obejrzeli prezentację o Andersenie.

film


W sobotę 25 marca w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Poznaniu odbył się wojewódzki konkurs przyrodniczy ,,Salamandra''.

Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące płazów i gadów Polski. Naszą szkołę reprezentował Andrzej Gawroński. Po teście dostał się do ścisłego finału ale w dogrywce zabrakło mu 1 punktu aby zastać laureatem. Andrzej wykazał się bardzo szeroką wiedzą dotyczącą wyglądu, biologii, zasięgu występowania różnych gatunków płazów i gadów.

Gratulacje dla Andrzeja i jego rodziców, którzy go wspierali w przygotowaniu do konkursu.
 


21 marca, w związku z rocznicą urodzin Fryderyka Chopina, uczniowie klasy 3a wyruszyli na poszukiwania śladów wielkiego kompozytora w naszym mieście.
Zobaczyli popiersie Chopina w parku jego imienia. Na ścianie Urzędu Miasta odczytali tablicę z informacją o koncercie, który 18-letni Fryderyk miał w tym miejscu. W Muzeum Instrumentów Muzycznych obejrzeli pamiątki po Fryderyku Chopinie.


 

 


14 marca - Międzynarodowy Dzień Liczby Pi

Liczba Pi to stała matematyczna określana jako stosunek długości okręgu do długości jego średnicy. Wynosi w przybliżeniu - 3,141592... Jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych.

Na początku XVII w. niemiecki matematyk Ludolph van Ceulen, podał jej rozwinięcie z dokładnością 35 miejsc po przecinku. Po śmierci uczonego liczbę Pi wyryto na jego nagrobku i właśnie dzięki niemu liczba Pi bywa nazywana ludolfiną. W naszej szkole również obchodziliśmy Dzień Liczby Pi. Rozmawialiśmy o znaczeniu tej liczby, o tym dlaczego akurat tego dnia ma ona swoje święto oraz układaliśmy Pi-puzzle. Uczniowie namalowali również rozwinięcie liczby Pi jako miasto. Wystawę tych prac można podziwiać w holu szkoły. 



W styczniu dwoje uczniów z klasy 3a – Anastazja Gucia i Igor Filip wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Pięknego Czytania. Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej nr 13. Uczniowie czytali fragment książki i artykułu z Głosu Wielkopolskiego. Poziom konkursu był bardzo wyrównany. Nasi uczniowie uzyskali wyróżnienia.

 


Klasa 1a z wizytą w Muzeum Bambrów Poznańskich


w klasach 1-3


Dzień Zakochanych jest dniem bardzo wyjątkowym. To nie tylko dzień zakochanych, ale również święto przyjaźni i szacunku dla drugiego człowieka. Dla uczczenia tego dnia dzieci z klasy pierwszej ubrały się na czerwono. Tradycyjnie w naszej szkole pojawiła się poczta walentynkowa, do której uczniowie już dzień wcześniej wrzucali własnoręcznie wykonane kartki walentynkowe. Uczniowie z klasy drugiej wykonali wyjątkowe kartki, na których adresat zapisany był magicznym pisakiem i żeby go odczytać trzeba było użyć latarenki.  

Zobacz galerię obrazów


"Taniec i ruch" w klasach pierwszych.


Klasy 1a i 1b zrealizowały kolejne zadanie z projektu "Zabawa sztuką". Tym razem uczniowie zapoznali się z malarstwem Edgara Degasa, który w swych obrazach przedstawiał głównie baletnice i tancerki. To właśnie ruch był dla niego największą inspiracją. Dzieci obejrzały film o malarzu oraz balet "Jezioro łabędzie". Naszym ekspertem od baletu była Alicja z klasy 1a, która zaprezentowała dzieciom tajniki tańca w balecie oraz sama poprowadziła lekcje tańca.  

zobacz galerię obrazów


 "Sztuka w bibliotece"

Uczniowie z klasy 1a zrealizowali kolejne zadanie z projektu "Zabawa sztuką" i odwiedzili szkolną bibliotekę.  Pani Alicja bibliotekarka pomogła dzieciom odszukać literaturę dotyczącą sztuki oraz przedstawiła książki. Dzieci obejrzały piękne albumy o sztuce, z których dowiedziały się, że sztuka to nie tylko malarstwo.


17 stycznia 2023 roku w auli naszego szkoły odbył się Bal Karnawałowy dla dzieci z klas I-III. Był on długo wyczekiwaną atrakcją. Wszystkie dzieci  w różnorodnych strojach bawiły się wspaniale przy ciekawych  zabawach ruchowych, pląsach oraz znanych i lubianych przebojach tanecznych. Wspólna zabawa dostarczyła wielu pozytywnych emocji, przyniosła dużo zadowolenia i radości.

 

Podsumowanie w klasach I – III szkolnego projektu edukacyjnego „Z pieśnią ku wolności”

W klasach I – III zrealizowane zostały prawie wszystkie zaplanowane działania w ramach projektu „Z pieśnią ku wolności” z uwzględnieniem nauki języka angielskiego, i współdziałania z panią Alicją Breiter – bibliotekarzem szkolnym oraz przedszkolakami z Przedszkola nr 31, działającego w ramach naszego ZSP nr 16. Dzieci wzbogaciły swoją wiedzę o postaciach i wydarzeniach historycznych dotyczących odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli oraz Powstania Wielkopolskiego. Wyjaśnili jak współcześnie postępuje Polak Patriota z klas I – III. Z dużym zaciekawieniem i zaangażowaniem uczestniczyli w projekcie. W styczniu, ramach ewaluacji projektu, uczniowie wykonali ilustracje przedstawiające najciekawsze dla nich działania projektowe, które umieszczone zostały w formie Drzewka pamięci w holu szkoły.

Najciekawszym działaniem okazała się historia o Wozie Drzymały, którą poznały podczas wyjścia pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich oraz w ramach lekcji historii przy wykorzystaniu TIK.

Na II miejscu uznanie zyskało wyjście pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich i apel patriotyczny z zapaleniem zniczy, zaśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego” oraz opowieścią o pomniku i przedstawionych na nim wydarzeniach.

Na III miejscu znalazła się akcja Szkoła do hymnu, czyli wspólne śpiewanie hymnu państwowego oraz pieśni patriotycznej „Przybyli ułani pod okienko”.

 


W ostatnim dniu przed świętami podsumowaliśmy projekt szkolny „Z pieśnią ku wolności”.

klasy I-III zaprezentowały pastorałki "na ludową nutę". Chętne dzieci, mogły w tym dniu ubrać elementy stroju takie jak: haftowane bluzki, chusty ludowe czy czerwone korale. To było radosne spotkanie pełne folkloru, wspaniałej zabawy i uśmiechów.

Klasy IV – VIII inscenizowały pieśni patriotyczne związane z odzyskaniem niepodległości.


 
Wspólne spotkanie świąteczne klas 1a i 3b
 
Swoje świąteczne spotkanie, uczniowie z klas 1a i 3b, postanowili przeżywać spotykając się przy wspólnym stole. Były serdeczne życzenia, śpiewy przy dźwiękach gitary, kosztowanie przygotowanych przez rodziców smakołyków i radosna wizyta Gwiazdora. Wszyscy z podziwem słuchali ukraińskiej kolędy, zaśpiewanej rodzinnie przez siostry Marynkę i Ritę z mamą. To było wyjątkowe świętowanie i na długo pozostanie w pamięci wszystkich dzieci.
 
 

 
"BOMBKA, CHOINKA, MUZEUM REGIONALNE"
 
W grudniu dzieci z klas 1-3 udały się autokarem na całodniową wycieczkę. Program wycieczki był bardzo napięty. Na początku zwiedzaliśmy Muzeum Regionalne w Stęszewie. Poznaliśmy tam znaczenie ozdób na choince oraz dawne wyposażenie domów i rzemieślników. Następnie udaliśmy się do fabryki bombek w Stodolsku, gdzie mogliśmy zobaczyć jak produkuje się bombki choinkowe. Odwiedziliśmy dmuchalnię, srebrzalnię, lakiernię, dekoratornię, pakowalnię i magazyn z całą gamą różnorodnych bombek. Na koniec po obfitym śniadanku udaliśmy się do lasu po choinkę do naszych sal.
Wycieczka była super!!!
 
 

 

W dniu 17 grudnia 2022roku w Sali Białej Urzędu Miasta odbyło się uroczyste podsumowanie XVI edycji Warsztatów „Wiem coś więcej o Poznaniu” pod auspicjami Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania. Spotkanie rozpoczął koncert kolęd przygotowany przez uczniów ze Szkoły Muzycznej. Następnie wręczono nagrody uczniom za prace konkursowe oraz ich opiekunom:

Natalia Tuliszka – I miejsce

Gabriela Antoniewska - I miejsce

Amelia Kronenberg – I miejsce

Patryk Karek - I miejsce

 
 
 

 KONKURS NA BOŻONARODZENIOWĄ KARTKĘ
Wyniki konkursu:
 
I miejsce
Eva Mushkei - SP-88
Varvara Halkevich - SP-82
 
II miejsce
Oliwia Górecka - SP-45
Amelia Blachniarek - SP-88
 
III miejsce
Anastazja Gucia - SP-82
 
Wyróżnienie otrzymał również Antek Szczygieł - Zespół Szkół nr 4
 
 
Gratulujemy zwycięzcom!!!
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za nadesłanie prac.
Nagrody i dyplomy będą do odebrania po 2.01.2023r. w szkolnej świetlicy SP-82, przy ul.Krakowskiej 10 w Poznaniu
 

 Mikołajki w klasie 1a

Mikołajki to zwyczaj obchodzony 6 grudnia na cześć świętego Mikołaja biskupa z Miry. Według zwyczaju, tego dnia Mikołaj obdarowuje dzieci prezentami. Jak co roku, tak i tym razem kultywowaliśmy ten zwyczaj. Mikołajki w naszej klasie 1 a okazały się dniem pełnym niezwykłych przeżyć. Rankiem odwiedził nas święty Mikołaj ze swoją świtą i obdarował słodkimi upominkami. Nie zabrakło również wspólnej zabawy. Wszyscy byli zadowoleni i szczęśliwi. Tego dnia na naszych twarzach gościł już tylko uśmiech. Szkoda, że Mikołajki są tylko raz w roku.

 

 

Zakończyliśmy realizację projektu „BohaterOn”, którego celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. W pracy w ramach projektu uczestniczyła „zerówka”oraz  klasy: II a, III a, V a, VI b, VII a, VII b, VIII b - w sumie 190 uczniów. Zajęcia odbywały się w oparciu o przygotowane przez organizatorów materiały i scenariusze lekcji. Dokonaliśmy ponad 70 wpisów na stronę www.dumnizpowstancow.pl

 

 


Światowy Dzień Pluszowego Misia w klasach pierwszych.

25 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie mogli przynieść do szkoły swojego ulubionego pluszowego przyjaciela, który niewątpliwie umilił im czas spędzony w szkole. Był to dzień pełen wrażeń. Były gry i zabawy z misiami, uczniowie wzięli też udział w lekcji biblioteznej pt.” Opowieść o Kubusiu Puchatku”. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

 

 


 

Ekoinstrumenty mamy i na nich gramy!

                                                

Uczniowie klasy 2a oraz 3a, w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy”, wykonali ekoinstrumenty z plastikowych butelek, ziaren, papieru, żołędzi, jarzębiny i darów jesieni. Ekologiczne instrumenty posłużyły im do wykonania akompaniamentu do piosenek: pt.”W deszczowym rytmie” oraz „Jesień jesieniucha”.

 

 

 

Zobacz galerię obrazków 



„Czy to bajka, czy nie bajka,
Myślcie sobie, jak tam chcecie.
A ja przecież wam powiadam
Krasnoludki są na świecie!…”

 

4 listopada klasy pierwsze obchodziły jedno z najsympatyczniejszych świąt, a mianowicie Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Jego celem jest nie tylko przypomnienie kultowych bohaterów literackich, ale również zwrócenie uwagi na rolę wychowawczą i edukacyjną dobrych bajek. W związku z tym, że Patronką Roku 2022 jest Maria Konopnicka autorka min. „O krasnoludkach i sierotce Marysi” zdecydowaliśmy, że bohaterami tego święta w naszej szkole zostaną krasnoludki. Na początku dzieci wzięły udział w lekcji bibliotecznej, podczas której dowiedziały się kim była Maria Konopnicka oraz zapoznały się z jej twórczością. Następnie wykonały prace plastyczne przedstawiające krasnoludki oraz wzięły udział w grze terenowej pt.”W poszukiwaniu krasnoludków”.

Zobacz galerię obrazków

 


SP 82 Mistrzami i Wicemistrzami Poznania

w Drużynowym Badmintonie

W piątek 18 listopada zakończyły się miejskie zmagania Igrzysk Młodzieży Szkolnej i Igrzysk Dzieci. Przybyło 16 najlepszych zespołów, po 4 w każdej kategorii, które rywalizowały o Mistrzostwo Poznania. Nasze 2 zespoły stanęły na podium !!!

Julia Wróblewska, Roksana Kucierska z 5a i Haumea Gleinig z 6a wywalczyły Mistrzostwo i pojadą na Mistrzostwa Wielkopolski. Super Brawa !!!!  

Nasi chłopcy, Gawroński Team Andrzej z 8a i Wojtek z 6a zdobyli 2. miejsce i tytuł Wicemistrzów. Brawo !!!

Na zakończenie odbyła się uroczystość wręczenia zasłużonych pucharów i medali. Wszyscy uczestnicy otrzymali również pamiątkowe koszulki.


 

 

Dzień drzewa i projekt „Zabawa sztuką”

Obchodząc „Dzień drzewa” klasy 1-3 zrealizowały zadanie pt.:”Nietypowy pędzel” z projektu „Zabawa sztuką”. Zadanie polegało na tym, aby zastąpić tradycyjny pędzel czymś nietypowym. Okazało się, że pędzel nie jest niezbędny do malowania. Dzieci namalowały piękne drzewa za pomocą widelców, palców, gąbek, wacików i patyczków do uszu. Efektem tej pracy była wystawa, która pojawiła się w holu szkoły. Z tej okazji w holu pojawiła się również gazetka w języku angielskim, z której można było dowiedzieć się jaką rolę pełnią drzewa w życiu człowieka oraz jak nazywamy wybrane gatunki drzew a także, jak wyglądają ich liście.

Zobacz galerię obrazów

 

 
Uczeń klasy 8a Andrzej Gawroński zakwalifikował się do etapu rejonowego
Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego oraz
Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego

życzymy dalszych sukcesów

 


III Międzynarodowa edycja

VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie

 "Przerwa na czytanie"

Po raz kolejny przystąpiliśmy do bicia rekordu w czytaniu na przerwie. 25 października 2021r. szkolna biblioteka przeprowadziła akcję „Przerwa na czytanie – czytanie na przerwie”.

Tak jak w ubiegłym roku, najmłodszym uczniom czytali zaproszeni goście: w klasach I-III byli to rodzice, dziadkowie i pracownicy szkoły. Tylko wychowawczyni klasy IIIa zdecydowała, że uczniowie doskonale radzą sobie z czytaniem dlatego bili rekord samodzielnie czytając.

Do akcji „Przerwa na czytanie” przyłączyły się grupy przedszkolne z Przedszkola nr 31, które od tego roku tworzy ze Szkołą Podstawową nr 82 Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 16. Przedszkolakom czytały: szkolna bibliotekarka i kierownik gospodarczy szkoły. Uczniowie klas IV – VIII do akcji włączyli się w czasie dużej przerwy o godzinie 10:35. Pogoda tego dnia nie dopisała, przerwę uczniowie spędzali w budynku szkolnym. Nikomu nie przeszkodziło to w znalezieniu sobie miejsca do czytania. Uczniowie czytali w samotności, parami oraz grupowo.

Niestety nie wszyscy uczniowie zechcieli przyłączyć się do wspólnego bicia rekordu dlatego dość kłopotliwe było policzenie, ile osób przyłączyło się do akcji.
Po odwiedzeniu każdej klasy i szczerej deklaracji – kto czytał podczas przerwy mamy następujące liczby:
- z Przedszkola nr 31: 62 dzieci

- z klas I - III: 103 uczniów

- z klas IV-VIII: 142 uczniów

- i 13 osoby dorosłe.

 W tym roku w nasz rekord wyniósł 320 osób czytających na przerwie, tym samym pobiliśmy nasz własny ubiegłoroczny rekord, który wyniósł 298 osób.


29 września szkolna biblioteka zorganizowała obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.

W klasach I-III czytali uczniom zaproszenie goście – rodzice lub dziadkowie a nawet p. Ania – szkolna sekretarka. 

W klasach IV - VIII, tak jak w ubiegłych latach, każdą lekcję rozpoczynano od dziesięciu minut  głośnego czytania przez nauczyciela prowadzącego lekcje. Do obchodów  Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania włączono również nasze Przedszkole nr 31. W grupach 3-4 latków czytała szkolna bibliotekarka, a w grupach 5-6 latków p. Sylwia – kierownik gospodarczy.

 

 


„Bajkowe obrazy” w klasach 1-3

 W ramach projektu „Zabawa sztuką” dzieci z klas 1-3 poznały twórczość Jana Van Eycka. Poprzez wysłuchanie audiobajki „Oczywiście, że pomogę” na podstawie obrazu „Portret małżonków Arnolfinich” dzieci poznały wiele ciekawostek dotyczących obrazu oraz malarstwa niderlandzkiego. Na zakończenie wykonały pracę plastyczną inspirowaną obrazem mistrza, której głównym bohaterem stał się piesek o wielkim sercu – Ion.

Zobacz galerię obrazów

 


Pasowanie na ucznia

Dnia 14 października 2022r. w auli szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia w obecności rodziców oraz dyrekcji szkoły. Był to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Na zakończenie dzieci przygotowały dla gości niespodziankę. Był to koncert piosenek z repertuaru ludowego przy akompaniamencie instrumentów muzycznych (pianino, akordeon, flet) realizując tym samym zadanie „Na ludową nutę” z projektu „Z kulturą mi do twarzy”. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.

Zobacz galerię obrazów

 

 

10.10.2022 r. w Dniu Gier Planszowych trzy klasy naszej szkoły (6a, 6b i 8b) wzięły udział w plenerowym wydarzeniu Planszówki na Bernardynach, który odbył się na Placu Bernardyńskim. Organizatorem imprezy była Fundacja Wspierania Kreatywnej Edukacji, Rozwoju i Rewitalizacji ,,Kreaktywator. Organizatorom spotkania dzielnie pomagali nasi wolontariusze.
W wydarzeniu uczestniczyły również inne staromiejskie szkoły. Każda z klas została podzielona na dwie grupy i pod opieką nauczycieli ( B.Sobkowiak, A.Breiter, R.Kostrzewa, L.Wolsztyńska i M.Duchant )wzięła udział w grze miejskiej XXXL. Grupy klasowe stanowiły pionki do gry, a polami planszy była staromiejska przestrzeń. Każdy zespół musiał zmierzyć się z wylosowanymi zadaniami. W wyniku podjętej gry najszybszą i najskuteczniejszą klasą, ze wszystkich biorących udział w miejskiej grze, okazała się grupa klasy 6a. Należy zauważyć, że nasi uczniowie świetnie się bawili. Pełni energii, choć odrobinę zmęczeni, w wyśmienitych humorach i z piosenką na ustach  wrócili do szkoły.


Dzień Gier Planszowych na Placu Bernardyńskim okazał się strzałem w dziesiątkę!

 

 

19 września 2022r. cały świat żegnał królową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Elżbietę II.

Również nasza szkoła uczciła pamięć Jej Królewskiej Mości, która niespodziewanie zmarła 8 września 2022r. w wieku 96 lat. Z tej okazji przygotowano w holu szkoły gazetkę okolicznościową prezentującą sylwetkę tej wspaniałej i niezapomnianej monarchini, która zasiadała na brytyjskim tronie ponad 70 lat, najdłużej ze wszystkich dotychczasowych władców.

W dniu 16 września nauczycielka języka angielskiego, Lucyna Majcherczak, w imieniu całej społeczności szkolnej złożyła kondolencje Rodzinie Królewskiej oraz wszystkim Brytyjczykom wpisując się do księgi kondolencyjnej wyłożonej w Urzędzie Miasta Poznania przy Placu Kolegiackim. Księga ta wraz z licznymi wpisami mieszkańców Poznania została następnie przekazana ambasadzie brytyjskiej w Polsce.

 

Uczniowie klasy 8a wyrazili swoje współczucie Rodzinie Królewskiej poprzez indywidualne wpisy do księgi kondolencyjnej online, korzystając ze specjalnego formularza na stronie www.royal.uk.

Królowa Elżbieta II na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Bardzo żałujemy, że nie zdążyła odpowiedzieć nam na nasze życzenia wysłane z okazji jej Platynowego Jubileuszu.  

Niech spoczywa w pokoju.

Lucyna Majcherczak

 
 

 
Wyprawka ucznia klasy I - kliknij [tutaj]
 

Godziny rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023

1 września 2022r.

kl.II - VIII

8.30 – zbiórka na boisku szkolnym

8.45 – 9.50 spotkania z wychowawcami

kl.I

9.00 – zbiórka na boisku szkolnym

 

10.00 – Ksiądz Proboszcz zaprasza na mszę świętą do kościoła Bożego Ciała

 

Zapisy do świetlicy szkolnej: 1.09.2022r. od 8.30 - 13.30 (w świetlicy - s.38)

Zapisy na obiady: 1.09.2022r. - od 8.30 - 12.00 (w świetlicy - s.38)



Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn.   Modernizacja boiska sportowego z uwzględnieniem retencji   zostało ogłoszone.

Termin składania ofert: 01.08.2022 r. godzina 12:00

Termin otwarcia ofert: 01.08.2022 r. godzina 13:00

 

Komplet materiałów dostępny jest: [tutaj]

 
 

Zapraszamy Was do biblioteki szkolnej  i zachęcam do wypożyczania książek w czasie wakacji:-)
 
Oto terminy dyżuru:
 
wtorek 5.07 :   g.12-15
 
środa  6.07:     g.12-15
 
wtorek 19.07 :  g. 11-14
 
środa  20.07 :   g. 11- 14
 
poniedziałek 25.07 : g. 10-13

 


Festyn z okazji DNIA DZIECKA

 

W słoneczną  środę 15 czerwca 2022 w naszej szkole odbył się festyn z okazji Dnia Dziecka.  Dyrekcja szkoły, nauczyciele, wolontariusze z firmy Bridgestone oraz Stowarzyszenie Kreaktywator przygotowali dla naszych uczniów wiele atrakcji i niespodzianek.

Uczniowie z klas 4-8 zostali zaproszeni do kina na seans filmowy połączony z warsztatami, a dla uczniów klas najmłodszych odbył się plenerowy Interaktywny spektakl ekologiczny: Grajmy w zielone! po zakończeniu którego  dzieci brały udział w zmaganiach sportowych na boisku szkolnym.

link do spektaklu: https://mozaikadzieciom.pl/portfolio/grajmy-w-zielone-interaktywny-spektakl-ekologiczny/

W przerwach między konkurencjami każdy  mógł  wyszaleć się na dmuchanych zjeżdżalniach. Były także takie atrakcje jak malowanie farbami na folii, robienie baniek mydlanych i wiele innych. Podczas zabawy nie zabrakło również poczęstunku oraz waty cukrowej i popcornu 😊

Na zakończenie świętowania na wszystkich czekały pyszne, orzeźwiające lody oraz upominki ufundowane przez Pracowników firmy Bridgestone.

  

 

Dziękujemy wszystkim  za wspaniałą zabawę i już odliczamy dni do kolejnego Festynu😊

 


 

 

 

 

Szanowni Państwo,

Miasto Poznań otrzymało w 2022 roku dofinansowanie z tytułu realizacji rządowego programu pn. "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025".

Program przeznaczony jest na dofinansowanie zadania polegającego na rozwijaniu zainteresowań dzieci i młodzieży przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, realizowanego w ramach Priorytetu 3

"Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych"

(Kierunek interwencji: 3.1. "Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego" oraz Kierunek interwencji: 3.2. "Zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych"). 

Dotacja dla Miasta Poznania z budżetu państwa z tytułu realizacji tego programu wynosi: 339.500,- Całkowita wartość programu wynosi natomiast 424.375,-

 

 

 


Realizacja ogólnopolskiego Programu "Szkoła Demokracji" ukończona!

 

Zdobyliśmy z wyróżnieniem

certyfikat "Szkoły Demokracji"!!!

 

Oto jakimi słowami każdy z nas podsumował tę kilkumiesięczną pracę:

 Laura Werner: "Praca w Programie Szkoła Demokracji zdecydowanie poszerzyła skrzydła moich możliwości. Doświadczenia, które zdobyłam, na pewno wykorzystam w niedalekiej przyszłości."

Amelia Nowicka: "Program zdecydowanie nauczył mnie pracy w grupie, samodzielności w różnorodnych sprawach oraz tego, jak dobrze wykonywać powierzone mi zadania."

Damian Ratajczak: "Program sprawił, że nauczyłem się nie tylko wielu rzeczy od naszych trenerów; poznałem również, że na wiele mnie stać. Jestem szczęśliwy, że mogłem wziąć w nim udział."

Karol Hut: Udział w Programie był niezwykle fascynującym przeżyciem, które chętnie powtórzyłbym jeszcze raz. Nauczyłem się ogromnie ciekawych rzeczy, które zdecydowanie przydadzą mi się w przyszłości".

Oliwia Kuźniarek: Dzięki programowi nauczyłam się wielu przydatnych rzeczy. Jedną z ważniejszych jest to, że umiem lepiej współpracować z innymi.

Oliwia Walkowiak: Całe to wydarzenie nauczyło mnie dobrego podejmowania decyzji oraz tego, jak radzić sobie w grupie. Nauczyłam się odważniej wyrażać swoje zdanie oraz przedstawiać moje pomysły.

 

 

 


 

Warsztaty czekoladowe

21 maja 2022

 

 

Grupa uczniów z klasy 5a i 6a pod opieką Katarzyny Kostańskiej wzięła udział w warsztatach w Muzeum Czekolady w ramach współpracy z Towarzystwem Miłośników Miasta Poznania. Wizyta w muzeum była ciekawą  podróżą w głąb Afryki i plantacji drzew kakaowca. Tu dowiedzieliśmy się wszystkiego o historii kakao i czekolady, o uprawie i jej drodze do Europy. Obejrzeliśmy krótki film w małym kinie. Zapoznaliśmy się z opakowaniami i przedmiotami związanymi z historią czekolady. Podczas wycieczki spróbowaliśmy pysznych wyrobów, czyli prawdziwych czekolad. Przebrani w stroje deseranta stworzyliśmy własne tabliczki czekolady, pięknie je zapakowaliśmy i ze smakiem zjedliśmy w domu.

To dopiero była słodka wycieczka😊

 


W środę 18.05.2022r. braliśmy udział w Festynie Poznańskiego Animatora Sportu Szkolnego. Na stadionie MOS-u świetnie się bawiliśmy. Pogoda dopisała. Było mnóstwo atrakcji.

Za rok wracamy!!!


 

Aktywna szkoła z klimatem

 

 

Szkoła Podstawowa nr 82 w Poznaniu podjęła  współpracę ze Stowarzyszeniem Wspólnota Bona Fide w Poznaniu w realizacji projektu pn. „Aktywna Szkoła z klimatem i zdrową atmosferą”, finansowanym z Funduszy EOG (fundusze norweskie) w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Projekt, który będzie realizowany do 30 września 2023 r. przez 16 wielkopolskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych i zakłada działania ograniczające zjawiska smogu oraz niekorzystnych zmian klimatu. Szkolnym koordynatorem projektu została Marta Balcerowicz, która w kwietniu br. odbyła w Poznaniu dwa szkolenia tematyczne, dotyczące  m.in. Smogu i efektywnych metod jego eliminowania oraz Odnawialnych Źródeł Energii. Szkolenia prowadzili: p. Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego oraz p. Barbara Leśniczak z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej.

       W programie projektu zaplanowano realizację lekcji na temat zanieczyszczeń powietrza i zmian klimatu dla uczniów naszej szkoły oraz opracowanie przez specjalistów możliwości zainstalowania systemów: fotowoltaicznego oraz odzyskiwania wody opadowej i „wody szarej”.

 

Zapraszamy również na  stronę internetową

https://swbf.org.pl/projekty/aktywna-szkola-z-klimatem-i-zdrowa-atmosfera/


  oraz funpage projektu w mediach społecznościowych:

https://www.facebook.com/Aktywna-szko%C5%82a-z-klimatem-i-zdrow%C4%85-atmosfer%C4%85-104626035483352

 

Nasza szkoła dołączyła do międzyszkolnej zbiórki dla Charkowa organizowanej przez Młodzieżową Radę Miasta!
Wojna na Ukrainie nadal trwa! Brakuje wielu produktów pierwszej potrzeby (więcej informacji na grafice poniżej).

 
Zbiórka trwa do 30 maja.
Dary przyjmowane są w portierni szkoły lub w pokoju nr 36 w godzinach 6:30-18:00.
 
 
Więcej o sytuacji w Charkowie i o szczegółach zbiórki można znaleźć w poniższym artykule:
https://wtk.pl/news/80902-mlodziez-z-poznania-robi-miedzyszkolna-zbiorke-pomocy-dla-charkowa

 


Alert bezpieczeństwa

Zamieszczamy  Zarządzenie Dyrektora w związku wprowadzeniem przez Prezesa Rady Ministrów drugiego stopnia alarmowego (stopień BRAVO)

obowiązującego od 16 kwietnia 2022 r. godz. 00:00 do 30 kwietnia 2022 r. godz. 23:59....


    

 

VII Forum Maius

16 marca 2022 roku odbyło się VII Forum Maius, podczas którego wręczone zostało wyróżnienie dla naszej szkoły, która oferuje Studentkom i Studentom odbywanie praktyk.

link do galerii: https://wfpik.amu.edu.pl/aktualnosci/na-glowna/vii-forum-maius

 


 

Dyrekcja szkoły oraz nauczyciele zapraszają

na drzwi otwarte

w sobotę 19 marca 2022r.

w godz. od 10.00 do 13.00

 
 
 
 
 

W związku ze zbliżającym się terminem rekrutacji do kl.I
zachęcamy do podjęcia nauki w naszej szkole.
 
 
 
 Zapraszamy na wirtualne
 

W ramach solidarności z walczącą Ukrainą, Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało zbiórkę artykułów higienicznych, medycznych, chemii gospodarczej i żywności dla dzieci.

W akcji spontanicznie  wzięli udział uczniowie, ich rodzice, pracownicy szkoły i Przedszkola nr 31.

Wspólne uzbieraliśmy ok. tony wyżej wymienionych artykułów, które za pośrednictwem Fundacji PomTeam  dotarły do Kijowa.


Warsztaty filmowe w świetlicy

Jesienią dzieci ze świetlicy szkolnej wzięły udział w warsztatach filmowych "Poruszeni" organizowanych przez stowarzyszenie "Zmyślni", przy wsparciu Rady Osiedla Stare Miasto w Poznaniu.

Uczniowie pod kierunkiem prowadzących przygotowali scenariusz filmu, a następnie wystąpili w nim w roli aktorów.

Udział w tym projekcie wzięły również osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach. Była to okazja do przełamania dzielących nas barier i zrozumienia z jakimi trudnościami muszą się mierzyć na co dzień osoby niepełnosprawne.

Efektem naszej pracy jest film pt. "Zaginięcie księcia", który można obejrzeć klikając [tutaj]


FINAŁY IGRZYSK MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W DRUŻYNOWYM BADMINTONIE

13.12.21 w Rojowie odbyły się tegoroczne finały. Naszą SP 82 reprezentowały 2 drużyny, damska - Agata Stojczyk, Weronika Ławiak oraz męska - Arkadiusz Popiałkiewicz i Andrzej Gawroński.

Zdobyliśmy tytuł wicemistrzów Wielkopolski !!!

Bardzo dziękujemy Poznańskiemu SZS za wsparcie w organizacji.


Uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie plastycznym „Dzieci mówią NIE w kontakcie z obcymi”. Był on podsumowaniem zajęć prowadzonych przez strażników Zespołu Profilaktyki Straży Miejskiej Miasta Poznania. Zainteresowanie tematyką było bardzo duże. Przekonaliśmy się, że nasi uczniowie byli dobrymi słuchaczami i doskonale zdają sobie sprawę z istniejących zagrożeń oraz wiedzą, jak sobie z nimi poradzić. Zgodnie z regulaminem do etapu miejskiego wysłaliśmy dwie prace. Obydwie zostały nagrodzone: Nicola Tritt z klasy 3a uzyskała I miejsce i zdobyła główną nagrodę, a Maja Bąk z klasy 2a – otrzymała wyróżnienie.  Uroczyste wręczenie nagród z udziałem organizatorów oraz Pani Dyrektor Danuty Werner odbyło się w szkole.


GRATULUJEMY WSZYSTKIM UCZESTNIKOM KONKURSU !!!!


 

 

 Zakwalifikowaliśmy się do ogólnopolskiego programu "Szkoła Demokracji 2021/2022", realizowanego przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej wraz z Akademią Ekonomiczno – Humanistyczną w Warszawie. Będziemy pracować w sześcioosobowym zespole pod opieką  A. Szymańskiej i A. Mylke. Udział w nim pozwoli zwiększyć samorządność uczniowską. Nasza szkoła stanie się bardziej demokratyczna, uczennice i uczniowie zaczną więcej angażować się w jej życie, współdecydować o tym, jak ma ona funkcjonować. Przed nami zadania z pięciu różnych obszarów. Wykonanie ich prowadzi do zdobycia Certyfikatu Szkoły Demokracji. Z entuzjazmem ruszamy do pracy! Nadchodzi czas pozytywnych zmian!

 

 


Zobacz sprawozdanie z bicia rekordu w czytaniu na przerwie


13 października 2021r. zostały ogłoszone wyniki  konkursu:  MYŚLĘ, WIĘC NIE ŚMIECĘ CAŁY ROK

Z przyjemnością informujemy, że praca plastyczna "Lato" naszej uczennicy Ariny Onufriienko kl. 5B  została nagrodzona. Praca zostanie wykorzystana do przygotowania kalendarza ściennego na rok 2022.

Tutaj możesz zobaczyć wyniki i prace konkursowe: https://www.zzo.pl/pl/73-wyniki-konkursu-mysle-wiec-nie-smiece-caly-rok

Gratulujemy i zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w konkursach.

 


 

 

 

"My uczniowie pierwszej klasy

Tobie Książko przyrzekamy,

że szanować Cię będziemy,

krzywdy zrobić Ci nie damy"

 

Uroczyste pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej

Dnia 20 października w Bibliotece szkolnej  odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika uczniów klasy I.

Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsza wypożyczona książka powinna być na długo zapamiętana. Uczniowie klasy pierwszej zostali zapoznani z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki. Specjalnie na tę okazję została przygotowana krótka część artystyczna, podczas której przekazano dzieciom wiedzę  o książce i bibliotece. Uczniowie klasy I odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy w obecności Pani Wychowawczyni oraz Bibliotekarek  złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na Czytelnika.

Nasi nowi czytelnicy otrzymali piękne zakładki do książki,  a pamiątkowy dyplom będzie im przypominał o tym uroczystym wydarzeniu.

Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani:-)



II Międzynarodowa  edycja VI Ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie”
 

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła  weźmie udział w II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Akcja realizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
 
„Przerwa na czytanie” –  w piątek  29.10.2021 r.!
 
Celem akcji jest:
promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;
integracja środowiska lokalnego;
pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;
zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.
 
Udział w biciu rekordu bierze cała społeczność szkoły wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz  pracownicy administracji .
Akcja odbędzie się już w najbliższy piątek  – 29  października.
Prosimy Was o zabranie do szkoły swoich ulubionych książek. W trakcie przerw każdy może czytać swoją ulubioną książkę, można też czytać głośno jedną na forum klasy. 
W klasach najmłodszych czytać dzieciom będą zaproszeni Goście.
 
Już teraz, serdecznie zapraszamy do bicia rekordu!
 
Więcej informacji na stronie:
II Międzynarodowa Edycja „Przerwy na czytanie”


 

 

Droga Mieszkanko, Drogi Mieszkańcu Poznania! W tym roku już po raz dziesiąty w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego (PBO) wspólnie decydować będziemy o tym na co zostanie przeznaczona część budżetu miejskiego. Tegoroczna pula do wydania to 22 mln zł.  Nadszedł czas na wybór przez mieszkańców najlepszych pomysłów!

 

 

 

 Zachęcamy do oddania swojego głosu na projekt ogólnomiejski

“Rewitalizacja terenu przyszkolnego SP82 ”

 

Kompleksowa rewitalizacja terenu przy SP82 zakłada budowę naturalnego ogrodu przyszkolnego oraz infrastruktury sportowo- rekreacyjnej.

  • Głosowanie w PBO22 potrwa od 1 października do 22 października do godz. 12:00 (w południe).
  • Podczas głosowania możesz oddać maksymalnie 4 głosy: 2 głosy na projekty ogólnomiejskie (w tym jeden w ramach Zielonego Budżetu) oraz 2 głosy na projekty rejonowe.

Oznacza to więc, że w trakcie głosowania możesz wybrać:

– maksymalnie 1 projekt ogólnomiejski,

– maksymalnie 1 projekt ogólnomiejski z Zielonego Budżetu oraz

– maksymalnie 2 projekty rejonowe.

 

  • Głosować może każdy mieszkaniec Poznania – nie ma ograniczeń wiekowych, ani wymogu zameldowania w Poznaniu.
  • Nie głosuj na ostatnią chwilę. Serwis głosowania zamyka się o 12:00 w południe 22 października. Nie czekaj do ostatniej minuty głosowania, żeby mieć pewność, że Twój głos zostanie zarejestrowany w terminie.
  • Pamiętaj, że głosowanie jest jednokrotne – to znaczy, że wszystkie głosy możesz wykorzystać tylko podczas jednego głosowania. Nie można zagłosować drugi raz.

 

 

 

 

 

 Głosujemy wyłącznie elektronicznie

Kliknij i zagłosuj

https://pbo22.um.poznan.pl/

 

Ważne! W tegorocznej edycji podczas głosowania należy zweryfikować swój głos za pomocą kodu SMS.

Nie masz telefonu komórkowego? Nic nie szkodzi. Na jeden numer telefonu komórkowego można otrzymać maksymalnie 5 kodów. Oznacza to, że z jednego numeru może zagłosować 5 różnych osób. Możesz więc poprosić inną osobę, aby pozwoliła Ci wpisać swój numer i udostępniła Ci swój kod. 

Nie masz możliwości technicznych, żeby oddać swój głos? Chcesz skorzystać z naszej pomocy, żeby zagłosować?

Możesz skorzystać ze specjalnego punktu do głosowania w

NASZEJ SZKOLE, KTÓRY BĘDZIE URUCHOMIONY W DNIACH 11-21.10.2021  W GODZINACH 7:30-17:00 W BIBLIOTECE SZKOLNEJ.

W tym roku każdy, kto zagłosuje w szkole będzie miał nie tylko realny wpływ na to, co wydarzy się w mieście,

ale dodatkowo zyska szansę na zdobycie atrakcyjnych nagród  m.in.:

tort upieczony przez Dyrektora szkoły, sprzęt elektroniczny, bilety do kina dla całej rodziny, miesięczny abonament na obiad w stołówce szkolnej i wiele innych:-)

 

Z GÓRY DZIĘKUJEMY ZA KAŻDY ODDANY GŁOS:-)

 

 Poradnik jak głosować

https://budzet.um.poznan.pl/pbo22/jak-glosowac-poradnik/

 


 

Szanowni Państwo,

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji i Nauki we wrześniu odbędzie się w naszej szkole akcja szczepień uczniów od 12 roku życia (w dniu szczepienia uczeń musi mieć skończone 12 lat). Wraz z dzieckiem może zaszczepić się rodzic, opiekun prawny, członek rodziny. Szczepienia przeprowadzi mobilny punkt szczepień szczepionką mRNA firmy Pfizer BionTech. W trosce o komfort dzieci podczas szczepienia wymagana jest obecność rodzica/prawnego opiekuna.

Szczepienia odbędą się 16 września 2021r. w godz. od 17.00 – 20.00. Jeżeli osób wyrażających chęć szczepienia będzie dużo zostaną wyznaczone dodatkowe terminy. Wypełnione deklaracje prosimy składać do 13.09.2021r. w sekretariacie szkoły. Po zebraniu deklaracji ustalimy szczegółowy harmonogram szczepień dla poszczególnych klas ze wskazaniem godziny.

Do Pobrania:

Deklaracja szczepienia

Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem

Zapoznaj się:

Film edukacyjny uczniowie IV-VIII [link]

 


 

 

 Sukces w 51 Międzynarodowym Konkursie Plastycznym

 

Po wielu miesiącach oczekiwań zostały ogłoszone wyniki międzynarodowego konkursu plastycznego, którego organizatorem i sponsorem byli Pentel Co., Ltd. oraz Biiku Bunka Kyokai (Fundacja na Rzecz Rozwoju Sztuki) przy współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Japonii oraz Ministerstwem Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii Japonii, gazetą Yomiuri Shimbun, Japońską Federacją Projektowania Artystycznego, Japońskim Stowarzyszeniem Edukacji Artystycznej.

 

Z przyjemnością informujemy, że srebrny medal

za pracę „Sunset in the Land of Unicorns”

otrzymała uczennica klasy IIIa

Julia Wróblewska

 

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
    Badmintonowy Dzień Dziecka
          
           2.06.2021
 
 
 
 

02.06.2021r. odbył się turniej w ramach festynu PASS Badminonowy Dzień Dziecka.

Turniej przeznaczony był dla uczniów z roczników 2008-2013, którzy jak tylko mogli uczestniczyli aktywnie w ramach naszych zajęć. Uczestniczyło 11 zawodników:

Roksana, Zosia, Julia, Martyna, Maciek, Jasiek, Tomek, Michał, Olek, Stefan, Wiktor.... i wszyscy zostali zwycięzcami, bowiem chodziło przede wszystkim o dobrą zabawę i poznawanie przepisów gier singlowych i zasad organizacji turniejów badmintonowych.

Pamiątkowe medale wręczyła Pani dyrektor SP 82 Danuta Werner, nagrody rzeczowe, upominki oraz gadżety uczestnicy otrzymali z rąk organizatora, Bartosza Kukurowskiego.

Sponsorami nagród byli: Poznański Szkolny Związek Sportowy oraz UKS Przemysł przy SP 82.

Dziękuję wszystkim zawodnikom za udział w turnieju i w zajęciach
 
 
 


 
Uczennice i uczniowie z okazji święta Konstytucji 3 Maja
tworzyli prace plastyczne inspirowane obrazem Jana Matejki.
  
 
 
 

Z przyjemnością przedstawiamy efekt zabawy edukacyjno-plastycznej pt. "Żywe obrazy",
zrealizowanej w ramach ogólnopolskiego projektu "Zabawa sztuką".
Interpretacja dzieł malarskich w wykonaniu dzieci z oddziału przedszkolnego wymagała opracowania scenografii, doboru stroju i fryzur, odpowiedniego ustawienia i wreszcie w finale wykonania zdjęcia. Dzieci bardzo zainteresowały się sztuką, wykazały się talentem aktorskim przy naśladowaniu bohaterów z wybranych obrazów oraz niezwykłą kreatywnością. W zabawę zaangażowały się całe rodziny, którym serdecznie dziękujemy i gratulujemy!
 
   

 
 
 
  Imieniny patrona szkoły
 
Gazetka szkolna w całości poświęcona jest więc Przemysłowi I
 
[kliknij tutaj]
 
 
 
Uczniowie i uczennice wykonali na lekcjach plastyki portrety naszego patrona szkoły - Przemysła I
 
 
Wykonali też ciekawą prezentację łączącą wiadomości przyrodnicze z historią - "Lasy księcia Przemysła I"
 
 
 

 
Quiz o Lechu Poznań
 
19 marca to szczególny dzień w historii Lecha Poznań- tego właśnie dnia, w 1922 roku, powstał klub.
W tym roku uczciliśmy 99. rocznicę klubu, rozgrywając quiz wiedzy o Kolejorzu on-line.
W zabawie wzięło udział 12 uczniów. Zmierzyli się z 25 pytaniami a na odpowiedź mieli tylko 20 sekund.
Największą wiedzą wykazał się Olgierd z klasy 5a. Drugie miejsce zajęła Zuzanna z klasy 3a, podium uzupełnił Tadeusz z klasy 7a.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i szykujemy się do setnej rocznicy.
W górę serca!
 
 
 
 
 

 
 
 
 

 Poznań - nasze miasto

W lutym klasa IIIa realizowała projekt edukacyjny "Poznań - nasze miasto". Uczniowie mieli okazję do przypomnienia sobie położenia Poznania, zabytków, ciekawych miejsc rekreacyjnych. Poznali niektóre określenia gwarowe i poznańskie legendy. Rozwijali aktywność artystyczną. Uczestniczyli online w warsztatach artystyczno - edukacyjnych, dzięki współpracy z Rogalowym Muzeum Poznania i wykonali widokówkę. Utrwalili poprawne adresowanie koperty. Obejrzeli online wzruszający film "Filonek Bezogonek", prezentowany w ramach festiwalu "Ale Kino!", dzięki zaproszeniu przez PKO Bank Polski. Bawili się przy piosence "Bimba jedzie". Rozwiązywali zadania z praktycznym wykorzystaniem matematyki w sytuacjach życiowych. Poznali sposoby prezentacji przy wykorzystaniu programu komputerowego. Wykonali ciekawe prace w ramach konkursu   "Zabytki Poznania".


 

 

Organizacja dnia od Ia do IIIa z elementami planu daltońskiego

To innowacja pedagogiczna organizacyjno - metodyczna wdrażana w klasie IIIa. Celem jej jest kształcenie motywacji do nauki, samodzielności, odpowiedzialności, współpracy i refleksji. Obejmuje organizację, planowanie, motywowanie działań w edukacji wczesnoszkolnej przy wykorzystaniu między innymi: tablicy obecności, tablicy planowania zadań, tablicy osiągnięć, kolorowych dni tygodnia, planu dnia, sygnalizatora,  hałasomierza, kalendarza, klamerek, kolorowych koszyczków (kubeczków), imiennych zawieszek, klasowego kalendarza urodzin i pór roku. Elementy planu daltońskiego  wdrażane są również w kl. Ia.

 

 

 

 

 


Z kodowaniem za Pan Brat

To innowacja pedagogiczna organizacyjno - metodyczna wdrażana w klasach I - III. Kontynuowana będzie do czerwca 2022 roku. Celem jej jest  podniesienie  kompetencji związanych z nauką programowania na etapie edukacji wczesnoszkolnej. Obejmuje naukę programowania z wykorzystaniem technologii cyfrowych oraz kodowanie na dywanie przy wykorzystaniu różnych środków dydaktycznych: mat edukacyjnych, kodów strzałkowych i obrazkowych, dyktand graficznych, Ozobota, robotów Dash, tabletów, komputerów, aplikacji np. Matzoo, Go, Scratch Junior, płyt CD, kart pracy.

 

 


 
 
 
 Szkoła Podstawowa nr 82
 
 
 
Sprawozdanie z projektu - etap I
  • Stworzenie scenariusza zajęć
  • Prezentacja multimedialna
  • Przeprowadzenie lekcji w klasach 5-8
  • Stworzenie quizu na stronie quizizz.com

 
Projekt zaprogramuj przyszłość
 
Uczniowie z kl.I uczestniczyły w projekcie "Zaprogramuj przyszłość", który miał na celu naukę podstaw programowania i rozwijania umiejętności cyfrowych w praktyce. Dzieci uczyły się m.in. kodowania na papierze, kodowania z wykorzystaniem maty edukacyjnej oraz wykorzystania aplikacji Scratch Junior oraz Code Monkey. Uczniowie poznali obsługę robotów Dash oraz miały okazję zapoznać się z programowaniem za pomocą płytki Makey Makey.
 
 
 
 

Od poniedziałku 18.01.2021r. dzieci z kl.I - III wracają do nauki stacjonarnej w szkole

w ścisłym reżimie sanitarnym.

Proszę zwrócić szczególną uwagę na drobne zmiany w planie lekcji klas.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo w wiadomościach w dzienniku elektronicznym

 
 
 
 
 

W grudniowe popołudnie, poprzedzające 102 rocznicę przyjazdu Jana Paderewskiego do Poznania, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego pod opieką A. Szymańskiej 
udali się pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich, by zapalić znicze i oddać hołd WIELKOPOLSKIM BOHATEROM; 
pokazać, że o nich pamiętają, wyrazić wdzięczność za to, co zrobili. Po krótkim przypomnieniu wydarzeń
 

 

Na podstawie rozporządzenia MEN z dnia 27.11.2020r. w sprawie szczególnych rozwiązań

w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek oświatowych

zmianie uległy niektóre terminy w kalendarzu roku szkolnego 2020/2021:

 

 

 

I półrocze        1.09.2020 – 31.01.2021

II półrocze       1.02.2021 – 25.06.2021

Wystawianie ocen za I półrocze – 31.01.2021

Wywiadówka – 10.02.2021r.

Ferie zimowe - 4.01.2021 – 17.01.2021

 

W tym roku również włączyliśmy się do akcji "Szkoła do hymnu".

Tym razem uczniowie i nauczyciele śpiewali hymn w sposób wirtualny, łącząc się ze sobą za pomocą aplikacji.


W TYM ROKU SZKOLNYM

W NASZEJ SZKOLE REALIZUJEMY  PROJEKT CZYTELNICZY

„Czytam z klasą lekturki spod chmurki”

 

Tegoroczna edycja projektu edukacyjnego  ma zasięg międzynarodowy i skierowana jest do uczniów klas I-III i jest poświęcona ekologii. Projekt realizowany jest przez grupę biblioteczną z klasy 3a oraz grupę świetlicową, w której skład wchodzą uczniowie klas 2.Postacią przewodnią po projekcie jest mała chmurka Tosia, która ukazuje dzieciom nurtujące ją problemy, związane z zanieczyszczeniem środowiska oraz zachęca uczniów do rozwiązania bardzo ważnych problemów natury ekologicznej. Wszystko jest  spójne z czytaną lekturą. Poruszanie ważnych wątków natury ekologicznej, przyczyni się do wzmocnienia więź ze środowiskiem przyrodniczym, a także rozwinięcia poczucie troski i odpowiedzialności za bliższe i dalsze otoczenie.

               Cele projektu:

  • rozwijanie aktywności czytelniczej,
  • rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej,
  • doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania,
  • integracja zespołu klasowego,
  • współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych.


We wrześniu zespół nauczycieli przedmiotów przyrodniczych ogłosił  konkurs:

Drugie życie odpadów

Prezentujemy prace uczniów klas 7 i 8, którzy wykazali się dużą kreatywnością.


Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w VI edycji Wielkiej Zbiórki Książek.

Książki można  przynosić do szkoły w godzinach 8:00-18:00 w dniach  od 8 września do 11  października 2020 r.

Więcej informacji na stronie: https://zaczytani.org/oddaj-ksiazke-ruszyla-wielka-zbiorka-ksiazek-2020/

 

              


 

Informacje dla rodziców uczniów kl.I

Informacje dla rodziców uczniów oddziału przedszkolnego

Bezpieczny powrót do szkoły

10 zasad dla ucznia

wskazówki dla rodziców


Pomoc dla uczniów podczas podejmowania decyzji o wyborze szkoły - Uczniowski Niezbędnik - CDZdM

Szanowni Państwo,

na stronie internetowej Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży pojawiła się nowa zakładka - Uczniowski Niezbędnik. Znajdują się w niej materiały, które mogą okazać się pomocne dla uczniów podczas podejmowania decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej albo kierunku studiów, czy też szkoły policealnej. Zachęcamy Państwa do zmieszczenia na stronach internetowych szkół bezpośredniego linku do Uczniowskiego Niezbędnika.


Drzwi otwarte online

ZAPRASZAMY

 


VICEMISTRZOSTWO Polski w drużynowym badmintonie chłopców

w kategorii 2005-2006 młodzieży szkolnej

W dniach 6-8.03.2020 reprezentacja naszej szkoły w składzie: Wiktor Zieliński, Szymon Lusiak i Tobiasz Kałka rozegrała turniej życia,

kończąc udział w mistrzostwach Polski w Białymstoku, zdobywając srebrny medal.

Dodatkowo Szymon Lusiak został wybrany jednym z trzech najlepszych zawodników, jacy wzięli udział w finale MP.

Sponsorom dziękujemy za umożliwienie udziału w mistrzostwach!

Gratulujemy zawodnikom, rodzicom i trenerom!


Poznajemy Poznań - moje rodzinne miasto

Dzieci ze świetlicy wybrały się z przewodnikiem ubranym w strój szlachecki na wycieczkę po Starym Mieście. W czasie wędrówki uczniowie poznali historię miasta Poznania i ciekawostki związane z "naszą małą ojczyzną".

Przewodnikiem wycieczki był tato jednego  naszych uczniów z klasy pierwszej. Liczymy, że w najbliższym czasie będziemy mieli więcej takich wycieczek.

zobacz filmy nagrane z drona: film nr 1; film nr 2


„Zaprogramuj Przyszłość”

14 stycznia 2020r. - w ramach cyklu lekcji realizowanego projektu „Zaprogramuj przyszłość” uczniowie klas I-III wzięli udział w grach i zabawach z kodowania i programowania. Przy ośmiu stanowiskach można było sprawdzić swoje umiejętności z kodowania na matach edukacyjnych, z użyciem kodów strzałkowych, obrazkowych i liczbowych, na płaszczyźnie i w ruchu. Była to SUPER zabawa, która dała każdemu ogrom satysfakcji!

 


 Zwycięzcy konkursu plastycznego

"Ilustracja do wybranej legendy o Poznaniu"

I miejsce:   Martyna Gruszka - SP-42

II miejsce: Wojciech Wojtarowicz - SP-66

                   Aleksandra Białek - SP-13

III miejsce: Roksana Kucierska - SP-82

wyróżnienie: Lena Słowińska - SP-82

                    Lena Frąckowiak - SP-13


 

Konkurs „Budujemy zielony Poznań w Ecocraft” rozstrzygnięty!

Konkurs realizowany był w ramach programu edukacyjnego Ciepło Dla Miast

przez Fundację Veolia Polska, Centrum UNEP/GRID-Warszawa przy ścisłej współpracy z Urzędem Miasta Poznania. 

 

III nagroda dodatkowa - Krzysztof        

II nagroda dodatkowa: Karol i Jakub                         

I nagroda dodatkowa: Mikołaj i Maciej


                                                                                        Nagroda główna: Mila, Marianna, Nicole


                                                                                                Gratulujemy!!!

Pełne wyniki konkursu na stronie: http://www.cieplodlamiast.pl

Informacja o wydarzeniu została również opublikowana na portalu Miasta pod linkiem https://www.poznan.pl

 

 

Pani Magdalena Duchant włączyła naszą szkołę w realizowanie projektu Banku Żywności „EKOMISJA – Nie Marnuję”. W pierwszym etapie projektu Panie z Banku Żywności przeprowadziły w klasach Va, VIa, VIIa i VIIb prezentacje rozwijające szacunek do środowiska przyrodniczego, dotyczące recyklingu oraz oszczędnego gospodarowania żywnością. Kolejnym etapem była realizacja tematów lekcyjnych na biologii, religii oraz lekcjach wychowawczych. Następnie grupy klasowe przygotowały pokaz uczniów całej szkoły, wykonanych przez siebie prac plastycznych i prezentacji multimedialnych. W czasie swoich wystąpień uczniowie mówili o zmianach klimatycznych i płynących zagrożeniach dla planety, uczyli młodszych jak segregować śmieci oraz o recyklingu.


W sobotę 14 grudnia w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania odbył się finał XIII Edycji Warsztatów Historyczno – Krajoznawczych dla Dzieci i Młodzieży „Wiem coś więcej o Poznaniu” organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania. W czasie uroczystości wręczono nagrody za konkurs plastyczny związany z warsztatami.

Nasze uczennice z klasy piątej i ósmej zostały laureatkami pierwszych miejsc.



Poznański Budżet Obywatelski równocześnie z głosowaniem na projekty, ogłosił konkurs plastyczny dla uczniów poznańskich szkół - „Poznań – miasto przyszłości. Jak Ty udoskonaliłbyś miasto?”. Na konkurs realizowany w trzech kategoriach wiekowych wpłynęło aż 100 prac. Jedną z 9 przyznanych nagród zdobyła nasza uczennica klasy 2 - Lena Słowińska. Nagrodzoną pracę wykonaną w świetlicy pod opieką p. Aliny Leitgeber, można było oglądać na wystawie w Urzędzie Miejskim. Tam też w Sali Białej na uroczystej Gali, w towarzystwie najbliższej rodziny Lenka odbierała swoją nagrodę.

 

 


                                                                          Festiwal międzyszkolny
zorganizowany przez Radę Osiedla Stare Miasto przy współpracy Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st.





Dnia 22.11.2019 reprezentantom naszej szkoły udało się powtórzyć po raz kolejny sukces z poprzednich lat, zostając najlepsza drużyną w kategorii męskiej IM w Poznaniu. Szymon Lusiak, Wiktor Zieliński i Tobiasz Kałka odnieśli dwa zwycięstwa 3:0 w półfinale z ISOP, a także w wielkim finale pokonując SP 60. Gratulujemy kolejnego sukcesu!


13 listopada naszą szkołę reprezentowała trójka najmłodszych zawodników w Badmintona: Arkadiusz Popiałkiewicz, Jakub Stankiewicz i Szymon Bordych. Chłopcom udało się awansować do finału rozgrywek, pokonując 3:0 rówieśników z SP 29 i ISOP w Poznaniu.

                                                                                                                                   
Finał rozgrywek odbędzie się 21.11.2019.

                                                                                                                     Wszystkim uczestnikom gratulujemy kolejnego sukcesu!

                                                                                                              

„Szkoła do hymnu” to akcja ogłoszona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Placówki przystępujące do niej, w piątek, 8 listopada, który był ostatnim dniem roboczym przed Świętem Niepodległości, o symbolicznej godz. 11:11 zorganizowały wspólne śpiewanie 4-zwrotkowego hymnu narodowego.

W naszej szkole uczniowie klas IV -VIII oraz klasy I- II zebrali się w auli by pod hasłem „Miłość, wiara męstwo, to nasze zwycięstwo” by wspólnie świętować 101 rocznicę Odzyskania Niepodległość. Po odśpiewaniu hymnu rozpoczęły się przygotowane przez p. D. Baranowską tradycyjne śpiewanki patriotyczne. Wszyscy uczniowie śpiewali pieśni: „Hej, strzelcy wraz”, „Wojenko, wojenko”, „Piechota”, „Hej, nasza kompania”, „Marsylianka wielkopolska”. Spotkanie zakończyło odśpiewanie Roty – naszego drugiego „hymnu” narodowego.

 

W piątek, 8 listopada, w związku z obchodami rocznicy odzyskania niepodległości,  klasy 4a, 5a i 5b wyruszyły pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich by wziąć udział w grze miejskiej „Śladami Powstańców Wielkopolskich”. Pod pomnikiem uczniowie otrzymali powstańczą torbę. Były w niej „rozkazy” -  zadania do wykonania podczas wędrówki po miejscach związanych z powstaniem. Uczniowie musieli odszukać budynki i pamiątkowe tablice, wykazać się znajomością stopni wojskowych, poddani byli musztrze oraz złożyli powstańczą przysięgę na Placu Wolności. Gra miejska zakończyła się przy Odwachu na Starym Rynku.

 

 We wtorek 12 listopada odbył się apel  klas O-III z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Każda z klas przygotowała krótki występ dotyczący Pomnika Powstańców Wielkopolskich. Dzieci przedstawiły znaczenie płaskorzeźb znajdujących się na pomniku – za pomocą wierszy, piosenki a nawet zainscenizowały  historię wozu Drzymały.


Zespół Szkół Odzieżowych zaprosił, kolejny już raz, naszych uczniów do konkursu

Bajkowy Pokaz Mody – „Historia polskiego kina animowanego”.

Naszą szkołę reprezentowały: Lena i Julka Słowińskie oraz Zosia Stachowiak. Lena wcieliła się w postać Toli z filmu „Bolek i Lolek”, Julka była Plastusiem, a Zosia krasnalem z filmu „Zaczarowany ołówek. Wierne odtworzenie kostiumu doceniło jury przyznając Zosi wyróżnienie. Naszym uczennicom najbardziej podobał się Koziołek Matołek i wszystkie zagłosowały na niego w konkursie na nagrodę publiczności.



Do etapu rejonowego

Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego

zakwalifikowała się uczennica klasy 8a Bernadeta Glabus


"Minecraft na zielono, czyli jak zmierzyć się z miejskimi wyzwaniami?

 

16.10.2019r. grupa uczniów z kl.VII i VIII wzięła udział w warsztatach w ramach programu "Ciepło dla miast". 

W ramach programu uczniowie oraz mieszkańcy Poznania będą mogli uczestniczyć w kształtowaniu swojego otoczenia oraz przedstawić wizję rozwoju miasta z użyciem narzędzia Ecocraft - ekologicznej odsłony popularnej gry Minecraft.

W wirtualnym odpowiedniku trzech fragmentów poznańskich dzielnic (Stare ZOO, SP-25, SP-82) uczestnicy gry zaprojektują wymarzoną, zrównoważoną, zieloną przestrzeń odporną na zmiany klimatu, takie jak schłodzenie przestrzeni miejskiej czy poprawa jakości powietrza.

                                                            

 


Dnia 18.10.2019 reprezentantki SP nr 82 w Poznaniu (Izabela Myk, Natasza Rumińska i Agata Stojczyk) więzły udział w turnieju eliminacyjnym Badmintona, ich rywalkami były drużyny z SP nr 6 i SP nr 27 w Poznaniu. Udało im się odnieść dwa zwycięstwa 3:0, dzięki którym zakwalifikowały się do turnieju finałowego, który zostanie rozegrany w listopadzie. W rundzie finałowej wezmą również udział dwa zespoły z kat. młodszej (ID), jak i zespół chłopców (IMS).

 


Kolejny rocznik uczniów został przyjęty w poczet rycerzy księcia Przemysła.

W piątek, 11 października uczniowie klas pierwszych zaprosili rodziców, by towarzyszyli im w bardzo ważnej i odświętnej chwili, w pasowaniu na ucznia.

Po złożeniu ślubowania przed szkolnym sztandarem, pani dyrektor Danuta Werner pasowała trójki klasowe, następnie wychowawczynie pasowały na uczniów pozostałe dzieci.

 


 

30 września, Samorząd Uczniowski, pod opieką p. A. Szymańskiej, przeprowadził wybory na Najwspanialszego Chłopaka SP 82. Imprezę poprowadziły Nikola Jóźwiak i Paulina Tórz z klasy VIIIb. Zadaniem chłopców było przedstawienie się publiczności w ciekawy sposób, rozwiązanie krótkiego testu, udzielenie poprawnej odpowiedzi na pytania dotyczące różnych dyscyplin sportowych. Chłopcy musieli wykazać się też tężyzną fizyczną, czyli umiejętnością wykonania skłonów, przysiadów czy pompek. Po podsumowaniu zdobytych punktów

Najwspanialszym Chłopakiem SP 82 został Arkadiusz Popiałkiewicz z klasy VIa. Gratulujemy!!!

 



Głośno czytamy

29 września jest Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania. W tym roku wypadł on w niedzielę dlatego w naszej szkole obchodziliśmy go w piątek 27 września. Tego dnia szkolna biblioteka poprowadziła akcję „Cała szkoła czyta dzieciom”.

W klasach I-III wychowawczynie zaprosiły do głośnego czytania rodziców uczniów. W klasach IV-VIII, tak jak w ubiegłych latach, każda lekcja zaczynała się od pięciu minut czytania przez nauczyciela danego przedmiotu.

 Jeśli choć kilku uczniów, dzięki akcji  „Cała szkoła czyta dzieciom”, sięgnęło po książkę cel został osiągnięty.

 

Jedyna taka noc -  piątek 27.09.2019 – noc wielu propozycji naukowych

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w kolejnej  Nocy Naukowców zorganizowanej przez poznańskie uczelnie.

Zobaczyli czym naukowcy zajmują się na co dzień. Doświadczyli, że, nauka jest pasjonująca i ciekawa.

 


Wycieczka do Szreniawy

To już chyba tradycją szkoły się stało, że klasy trzecie jesienią muszą odwiedzić Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno - Spożywczego w Szreniawie. Małe mieszczuchy, nie znające wiejskiego życia, z zainteresowaniem poznawały jesienne prace na wsi.

Każdy mógł spróbować młócenia cepem czy ręczną młockarnią, pracy przy wialni i żarnach. Teraz już wszyscy wiedzą skąd się bierze mąka na chleb i bułki, które codziennie zajadają.


Po raz kolejny, uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni przez Bibliotekę Raczyńskich na spotkanie   z kulturą Czech w ramach obchodzonego w Poznaniu Tygodnia Kultury Czeskiej.

Podczas zajęć dzieci wysłuchały, po czesku i po polsku, historii o Wodniku Szuwarku. Poznały też kilka czeskich słów oraz miały warsztaty plastyczne. Do szkoły wszyscy wracali  z uśmiechami na twarzy i z upominkami, które dostali od pani Jany z brneńskiej biblioteki czyli Knihovny Jiřího Mahena v Brně.



W piątek, 20 września Samorząd Szkolny włączył się w Ogólnopolską Akcję „Sprzątania Świata”. Uczniowie klas szóstych, zaopatrzeni przez Urząd Miasta w jednorazowe rękawice i specjalnie oznaczone worki, wyruszyli pod opieką wychowawców w najbliższe otocznie szkoły oraz w tereny nadwarciańskie.

 

„Sprzątania świata” podjęły się również dzieci z oddziału przedszkolnego. Zerówkowicze wyruszyli na szkolne boisko by uporządkować własne podwórko –  segregując znalezione śmieci na papier, szkło i plastik.


 

2.09.2019r. zabrzmiał kolejny już dzwonek wzywający w szkolne mury uczniów Szkoły Podstawowej nr 82 im. księcia Przemysła I.

Pani Dyrektor powitała po wakacyjnej przerwie wszystkich uczniów, ich rodziców i nauczycieli.

 

Nowy rok szkolny zainaugurowała, jak co roku, msza święta w Kościele Bożego Ciała. Szczególnie ciepło powitani zostali pierwszoklasiści i przedszkolaki.


 


 


Zagrożenia i zalecane działania profilaktyczne

  w zakresie bezpieczeństwa fizycznego i cyfrowego uczniów

zobacz prezentację

 


18 czerwca odbyły się apele podsumowujące II półrocze. Wyróżniono i nagrodzono WZOROWYCH UCZNIÓW, WZOROWYCH ŚWIETLIKÓW, aktywnych uczniów w ramach innowacji pedagogicznej z ramienia Rady Rodziców "LIGA  MISTRZÓW - NAUKA W SZKOLE", wybitnych czytelników z biblioteki szkolnej, laureatów Siedmiomilowych butów, systematycznych zbieraczy makulatury oraz zwycięzców szkolnych konkursów m. in. konkursu  "Śnieżnobiały uśmiech".

  


FESTYN SZKOLNY

17 czerwca odbył się festyn szkolny, który wzbudził zachwyt dzieci i zapewnił im super zabawę. W programie znalazły się zabawy na dmuchańcach, malowanie na folii, malowanie kolorową kredą na boisku, duże kolorowanki wakacyjne, duże bańki mydlane, malowanie twarzy, zabawy z animatorami i klaunami ze "Świetlicy Cafe". Była też kawiarenka i stoisko SKO promujące przedsiębiorczość i oszczędzanie.


 


W maju odbyły się lekcje języka angielskiego poza murami szkoły: „Describing famous pictures” w Muzeum Narodowym w Poznaniu oraz Gra Miejska „Sightseeing Poznań”. Tym razem w zajęciach wzięła udział klasa 5c. Była to wspaniała okazja do wykorzystania swojej wiedzy i umiejętności z języka angielskiego w praktyce.  Uczniowie zwiedzając centrum miasta rozwiązali wszystkie zadania i zagadki, bawiąc się przy tym doskonale. Natomiast  w muzeum odnaleźli wszystkie najsłynniejsze obrazy według wskazówek w języku angielskim.


Wycieczka klas 5-7 do Pelplina, Malborka i Gniewu.

Na początku zobaczyliśmy Pelplin i wnętrze przepięknej Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia NMP. Pani przewodnik opowiedziała nam o historii kościoła, a samo wnętrze zrobiło na nas spore wrażenie, ponieważ sklepienie bazyliki jest najstarszym w Europie, sklepieniem gwieździstym.  Po wesołej integracji w autokarze dotarliśmy na Zamek w Gniewie. Rozlokowaliśmy się w komnatach sypialnych – Dormitorium i udaliśmy się na „Żywą Lekcję Historii”. Zapoznaliśmy się z dawnymi warsztatami – prasą Gutenberga, mennicą, kołem garncarskim, dawnym krosnem, pieczęciami lakowanymi, strzelnicą z łuku oraz prezentacją repliki średniowiecznej kuszy. Po zwiedzaniu wspólnie usmażyliśmy kiełbaski na ognisku w podzamczu i udaliśmy się na nocne spotkanie z Duchem Zamku w Gniewie. Niektórzy jeszcze długo w nocy widzieli duchy krążące po okolicy.

Na drugi dzień pojechaliśmy zobaczyć Zamek Krzyżacki w Malborku. Średniowieczna twierdza zrobiła na uczniach ogromne wrażenie. Obejrzeliśmy komnaty i cele rycerskie w Zamku Wysokim oraz  pomieszczenia gospodarcze w Zamku Średnim. Na koniec pobytu w Malborku uczniowie zaopatrzyli się w „średniowieczne” pamiątki.



Od stycznia 2019r. w ramach profilaktyki antytytoniowej wszystkie trzy klasy czwarte wzięły udział w programie "Bieg po zdrowie". W trakcie zajęć uczniowie zwiększyli swoją wiedzę i umiejętności na temat zdrowia, ze szczególnym naciskiem na szkodliwość palenia papierosów i e-papierosów. W trakcie zajęć mieli możliwość dyskutować, liczyć koszty palenia, wzbogacać swoją wiedzę, przeprowadzali wywiady z osobami niepalącymi, ćwiczyli postawę asertywną, tworzyli antyreklamy dla papierosów i komiksy zachęcające do niepalenia.


 

więcej informacji na stronie: https://zaczytani.org

 


Bezpieczeństwo na drodze!

4 marca 2019r. pracownicy firmy Bridgestone'a z manekinem Janem odwiedzili dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy I a w ramach akcji "Jak jeździć bezpiecznie na drodze". Dzieci uczyły się dlaczego trzeba zapinać pasy w samochodzie, jak przechowywać rzeczy potrzebne w podróży. Wykazały się znajomością  numerów alarmowych i sygnałów pojazdów uprzywilejowanych. Otrzymały też upominki, by bezpiecznie poruszać się po drodze.


Aktorskie prezentacje

W lutym 2019r. klasa I a pojechała do Niepublicznego Przedszkola Sportowa Akademia Smyka, by obejrzeć przedstawienie "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków" w wykonaniu grupy Piłkarzy. Podziwialiśmy ogromne zaangażowanie w zaprezentowanie baśni. Zachwyciły nas piękne kostiumy, scenografia, oprawa muzyczna, dykcja, ruch sceniczny oraz zdolności taneczne aktorów. Życzymy dalszych sukcesów na deskach scenicznych.


W styczniu Piłkarze odwiedzili naszą  szkołę i oglądali przedstawienie "Zimowa bajka", w wykonaniu dzieci z klasy I a, oraz prezentacje kolędowe dzieci z klas III.


Drużynowe Mistrzostwa Polski Szkół Podstawowych

28-30.03.2019 Bieruń


SP-82 Poznań, Mistrzowie Wielkopolski, zadebiutowali na kortach ogólnopolskich w Mistrzostwach Polski w Drużynowym Badmintonie Chłopców w Bieruniu w ramach Igrzysk Dzieci.

Skład drużyny: Tobiasz Kałka, Arek Popiałkiewicz, Szymon Lusiak, trener: Bartosz Kukurowski

Po dwóch dniach rywalizacji nasi uczniowie zdobyli 6 miejsce w Polsce osiągając tym samym najlepszy wynik w historii szkoły.

 

     UWAGA!!!

Zapraszamy na pierwsze zajęcia z Panem Bartoszem Kaszubowskim - trenerem osiedlowym,

które odbędzie się we wtorek 16.04.2019r. od godz. 15.30 do 18.00 na boisku szkolnym


 
Rekrutacja 2019/2020

 

REKRUTACJI DO Kl.I

Nabór do klas pierwszych – szkoły obwodowe.

  • Od 4 marca 2019 r. do 20 marca 2019 r. – składanie zgłoszeń do obwodowych szkół podstawowych.

Postępowanie rekrutacyjne do kl.I ogólnodostępnych i integracyjnych

 (wyłącznie w odniesieniu do uczniów nieposiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego) – szkoły inne, niż obwodowa. 

  • Od 4 marca 2019 r. do 20 marca 2019 r.

składanie wniosków i oświadczeń potwierdzających spełnianie kryteriów określonych w uchwale Rady Miasta Poznania. Wniosek o przyjęcie należy złożyć w szkole wskazanej we wniosku na pierwszym miejscu.

  •  27 marca 2019 r. 12.00

ogłoszenie listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych

  •  Od 27 marca 2019 r. do 3 kwietnia 2019 r. – złożenie przez rodziców/prawnych opiekunów potwierdzenia woli zapisu dziecka do klasy I szkoły podstawowej innej, niż obwodowa.

UWAGA: Nie złożenie  potwierdzenia przez rodziców/prawnych opiekunów jest jednoznaczne z rezygnacją z dalszego procesu postępowania rekrutacyjnego.

  • 5 kwietnia 2019 r. godz. 12.00

ogłoszenie listy kandydatów przyjętych i listy kandydatów nieprzyjętych

Cały informator dla rodziców uczniów przyszłych klas pierwszych

 

REKRUTACJA DO ODDZ. PRZEDSZKOLNEGA

  • od 25 lutego (poniedziałek) do 03 marca (niedziela)

Składanie deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w oddziale przedszkolnym w danej szkole na rok szkolny 2019/2020.

  •  od 04 marca (poniedziałek)  do 15 marca (piątek)

Wydawanie i przyjmowanie wniosków oraz dodatkowych dokumentów wynikających z kryteriów zapisanych w art. 131 ust. 1-3 ustawy prawo oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 r. (Dz. U. z 2018, poz. 996) oraz kryteriów określonych przez organ prowadzący.

  •  od 04 kwietnia (czwartek) do 09 kwietnia (wtorek)

Pisemne potwierdzanie woli zapisu dziecka w oddziale przedszkolnym w szkole, do której dziecko zostało zakwalifikowane na rok szkolny 2019/2020 przez rodziców /opiekunów prawnych.

 UWAGA: Brak pisemnego potwierdzenia w wyznaczonym terminie jest jednoznaczny z rezygnacją w dalszym procesie postępowania rekrutacyjnego.

Cały informator dla rodziców uczniów przyszłych oddziałów przedszkolnych

 

 

Serdecznie zapraszamy!


         Nasza szkoła bierze udział w projekcie  ESA Edukacyjnej Sieci Antysmogowej https://esa.nask.pl/esa

Jedną z kluczowych części projektu stanowią skierowane do całego środowiska szkolnego (uczniowie, nauczyciele, rodzice) działania informacyjne i szkoleniowe, których najważniejsze cele to:

  • podniesienie świadomości uczniów, nauczycieli, dyrektorów szkół i rodziców na temat smogu
  • zwiększenie poziomu wiedzy i umiejętności uczniów oraz nauczycieli w obszarze edukacji antysmogowej, ochrony zdrowia oraz przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza
  • integracja środowiska edukacyjnego, nawiązywanie nowych kontaktów i wymiana pozytywnych doświadczeń z procesu edukacji, wykorzystującego nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne oraz współpraca na rzecz rozwoju działań antysmogowych w społecznościach lokalnych
 
Zachęcamy do obejrzenia poniższego filmu
film dotyczący SMOGu
 

Konkurs ekologiczny ,,Drzewo Franciszka”

Naszą szkołę, którą w finale konkursu ,,Drzewo Franciszka” organizowanego przez Fundację Zakładów Kórnickich reprezentowali uczniowie:

Mila Hemmerling, Nicola Rzanna, Julia Kozaczko, Bernadeta Glabus, Jakub Bosiacki zajęła II miejsce.

W tym projekcie brało udział 120 zespołów z 42 szkół w powiecie poznańskim.

W ramach projektu uczestnicy konkursu poznawali gatunki drzew, zbierali o nich informacje a następnie dokonali adopcji 5 wybranych gatunków. Obliczyli wysokość i wiek tych drzew. Wykonali metryczki informujące o wyglądzie, wymaganiach, zastosowaniu, występowaniu i rozmnażaniu drzew. Nakręcili film oraz wykonali zdjęcia związane z realizacją projektu.


Podczas uroczystej gali w Pałacu Działyńskich kończącej projekt uczniowie odebrali dyplomy i nagrody.

GRATULUJEMY!



 
 

 

Przydatne linki:

Strona Internetowa kampanii

Strona na Facebooku

Kanał w serwisie Sou Tube

 


Projekt edukacyjny "Pociąg do wolności"

można zobaczyć w specjalnie przygotowanej zakładce 100-lecie Niepodległości Polski


12 października 2018r. pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności i wiadomości. Wykazali się znajomością szkoły, zasad bezpieczeństwa, wiedzą o Polsce. Radośnie prezentowali  poznane piosenki,  wiersze  i zabawy ruchowe. Po zdanym egzaminie i złożonym przez dzieci  ślubowaniu Pani Dyrektor oraz wychowawca klasy pasowały pierwszoklasistów na uczniów  Szkoły Podstawowej nr 82 im. księcia Przemysła I. Na każdego ucznia czekały upominkowe niespodzianki.


Międzynarodowy Dzień Muzyki

Od 1975 roku, 1 października 2018r. obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzyki. Z okazji tego święta, pani Dorota Baranowska, przeprowadziła akcję „W całej szkole brzmi muzyka”. O godzinie dziesiątej zebrali się uczniowie klas III – VII by wspólnie zagrać na fletach i flażoletach. Najpierw rozbrzmiały dźwięki melodii „Marysia ma małego baranka”, potem był rytmiczny taniec kubeczków. Spotkanie zakończyło „Te Deum Laudamus” zagrane przez uczniów klasy VIa.


Koncert Trillme Festival

W czwartek, 20 września 2018 roku  Dziewczęcy Chór  SKOWRONKI odwiedził nas, by dać wspaniały koncert dla uczniów klas I – IV. Koncert odbył się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Chórów Dziewczęcych Trillme Festival . Tego samego dnia Skowronki zaśpiewały również w Sali Wielkiej CK Zamek, a w sobotę wystąpiły w Koncercie Galowym w auli UAM.  

Czuliśmy się bardzo zaszczyceni, że tak wspaniały chór koncertował właśnie w naszej szkole.


Będziemy bezpieczni!

18 września 2018r. odbył się apel klas I – III, podczas którego powitano pierwszoklasistów w gronie Żaczków Szkolaczków. Uczniowie poznali kalendarz imprez, uroczystości i konkursów. Dzieci spotkały się również z policjantami i przedstawicielami Straży Miejskiej. Policjanci i Strażnicy Miejscy przypomnieli uczniom zasady bezpiecznego zachowania w szkole, w domu, na ulicy oraz wobec obcych osób. Dzieci pięknie wyrecytowały rymowanki z wszystkimi numerami alarmowymi. Po apelu i spotkaniach w klasach pierwszoklasiści wybrali się w teren. Pod opieką Policjantów i Strażników Miejskich wspaniale zaprezentowali wiadomości i praktyczne umiejętności przechodzenia przez jezdnię.




Naszą wieloletnią tradycją jest, że klasy I – III i dzieci z oddziałów przedszkolnych przynajmniej raz w miesiącu biorą udział w koncertach Filharmonii Pomysłów. W tym roku rozpoczęliśmy przygodę z muzyką 5 września 2018r. koncertem „Teatr Ziuty Batuty”. Mamy również już za sobą październikowe koncerty „Plac artysty suzafonisty” i „Ministerstwo Muzyki”. Zabawa, muzyka i śpiew! – królują na tych spotkaniach.




Konkurs ,,Drzewo Franciszka”

Nasza szkoła przystąpiła do konkursu ,,Drzewo Franciszka” , którego organizatorem jest Fundacja Zakłady Kórnickie. Pierwszy etap polega na posadzeniu przynajmniej jednego drzewa. My otrzymaliśmy aż trzy: jedną gruszę i dwie jarzębiny. W piękną słoneczną sobotę 6 października grupa uczniów z koła przyrodniczego ,,Włóczykij” z pełnym poświęceniem zabrała się do pracy. Nie było łatwo. Ziemia była bardzo twarda pełna gruzu i innych skarbów. Ale udało się. Mamy nadzieję, że drzewkom będzie u nas dobrze. Będziemy o nie dbali.


  Ląd w Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym

W ostatnich dniach roku szkolnego 2017/18 klasa 3a uczestniczyła na zakończenie pierwszego etapu edukacji w pożegnalnym wyjeździe na Zieloną Szkołę do malowniczego Lądu w Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym. W ciągu trzech dni zdobyliśmy mnóstwo wiadomości na temat ptaków, roślin i zwierząt – świata wielkopolskiej przyrody. Uczestniczyliśmy w wielu zajęciach i warsztatach: wikliniarskich, garncarskich, plastycznych, zajęciach terenowych w pradolinie Warty, w queście po Lądzie, szliśmy ścieżką dydaktyczno-historyczną Ląd – Lądek. Podczas wycieczki autokarowej badaliśmy ciekawostki przyrodnicze w Parku w Ciążeniu i na wydmach śródlądowych, zwiedzaliśmy Muzeum Ziemi Pyzdryjskiej. Wieczorami piekliśmy kiełbaski nad ogniskiem, graliśmy w tenisa stołowego, tańczyliśmy pod kierunkiem p. Agnieszki Staniewskiej. Wychowawczyni - p. Alina Leitgeber podziwiała kondycję swoich wychowanków, ich dociekliwość badawczą, zmysł obserwacji i zaangażowanie w wielogodzinne zajęcia i zabawę. Cała grupa „badaczy” wróciła do Poznania pełna wrażeń, radosna, z wieloma własnoręcznie wykonanymi pamiątkami.

 

 


„Szkolny konkurs Mam Talent”

 Dnia 16.05.2018 w naszej szkole odbył się konkurs „Mam talent”. Chętni uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, taneczne i teatralne.

Zarówno osoby występujące jak i publiczność spisali się wspaniale!

 

Wszystkim uczniom jeszcze raz serdecznie gratulujemy występu i dziękujemy za udział w konkursie.

 

 


Sezon lekkoatletyczny w SP82

Tegoroczna wiosna obfitowała w wydarzenia sportowe. Panowała Królowa Sportu- Lekkoatletyka a uczniowie naszej szkoły odnieśli ogromne sukcesy!

Czwartki Lekkoatletyczne

Cykl zawodów, organizowanych przez Wielkopolski Związek Lekkiej Atletyki na stałe wpisał się do kalendarza szkolnego. W rundzie wiosennej udział wzięło 20 reprezentantów szkoły. Miejsca na podium zajmowali:  Kamil Grochalski- rzut piłeczką palantową i  bieg na 60 m, Szymon Lusiak- rzut piłeczką i 1000m oraz Wiktor Zieliński i Kacper Prządka w rzucie piłeczką palantową.

Kamil oraz Szymon startowali w Finale Wojewódzkim Czwartków. Ogromny sukces odniósł Kami Grochalski, zwyciężając w biegu na 60m z czasem 8,34! Szymon Lusiak Zajął pechowe dla sportowców miejsce IV. Na pochwałę zasługuje postawa Michała Kałka, który rywalizując ze starszymi kolegami regularnie zajmował miejsca w pierwszej dziesiątce.

 

 

Czwórbój Lekkoatletyczny – bieg na 60 metrów, skok w dal, rzut piłeczką, bieg na 600 metrów dla dziewcząt i 1000 metrów dla chłopców

W finale miejskim Igrzysk Dzieci SZS w Czwórboju Lekkoatletycznym wystartowała reprezentacja dziewcząt oraz chłopców. Dziewczęta w składzie: Wiktoria Ciecierska, Bernadeta Glabus, Patrycja Goździewska, Julia Marczyńska i Wiktoria Wróblewska zajęły 10. miejsce drużynowo . Julia zwyciężyła indywidualnie w rzucie piłeczką palantową a najlepszy wynik czwórboju uzyskała Patrycja.

Dzień później do boju przystąpili chłopcy w składzie: Jakub Bosiacki, Dawid Drozd, Kamil Grochalski, Szymon Lusiak, Kacper Prządka, Wiktor Zieliński. Ekipa spisała się znakomicie, zajmując drużynowo III miejsce! Do drugiego miejsca, premiowanego wyjazdem na Finał Wojewódzki zabrakło tylko 7 punktów… na pocieszenie w rywalizacji indywidualnej Kamil Grochalski zwyciężył w biegu na 60m i zajął trzecie miejsce w skoku w dal. Dzięki wysokim wynikom Kamil uzyskał prawo do startu w Finale Wojewódzkim w Lesznie. Finał odbył się 24 maja i Kamil zaprezentował się ze swojej najlepszej strony i z wynikiem 255 punktów zajął 11. lokatę!


23 kwietnia, w Szkole Podstawowej nr 34, odbył się XI Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Wiersze Emilii Waśniowskiej”. Naszą szkołę reprezentowali Szymon Bordych i Ismena Leśniak oraz Weronika Hierzyk.


Z dumą informujemy, że nasi uczniowie spisali się na medal. Drugie miejsce w kategorii klas I-III zdobył Szymon, ale tuż za nim Ismena wywalczyła miejsce trzecie.

22 maja Szkoła Podstawowa nr 34 zaprosiła zwycięzców konkursu na uroczyste wręczanie nagród.


Warto wspomnieć, że Ismena zdobyła również trzecie miejsce w Konkursie Recytatorskim „Zimowe Poezjobranie”, wierszy Agnieszki Frączek,

organizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 25.

Bardzo cieszymy się z sukcesów naszych uczniów.


W czwartek 10 maja świetlicowe kółko taneczne wzięło udział w Międzyświetlicowym Konkursie Tańca Integracyjnego „Razem Miło i Wesoło”. Gospodarzem konkursu po raz trzeci była świetlica Szkoły Podstawowej nr 38. Na scenie zaprezentowało się osiem zespołów, również ze szkół spoza Poznania! Atmosfera podczas konkursu była znakomita i sprzyjała integracji- wspólny śpiew, zabawa i poczęstunek J

Nasz zespół tworzyły dziewczynki z klas trzecich: Oliwia, Angelika, Ola, Marta i Dominika z III a, Maja i Julia z III b oraz Maja  z III c. Dziewczęta zaprezentowały nową wersję Krakowiaczka- tradycyjne figury przeplatane były „żółwikami”, „piątkami” czy „pikachu” a to wszystko przy akompaniamencie DJ Goorala i Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze. Tancerki spisały się na medal a według jury również na niego zasłużyły, zajmując I miejsce

Gratulujemy zespołowi i życzymy dalszych sukcesów!


W ostatnim tygodniu kwietnia 2018 roku miały miejsce w naszej szkole różnego typu działania związane ze świętem Konstytucji 3 Maja i Dniem Flagi.

Uczniowie mogli podziwiać na parterze szkoły gazetkę związaną z majowymi świętami. Klasy 0 – III udekorowały ją biało-czerwonymi kwiatami w ramach akcji „Kwiaty dla Polski”. Dzieci spotkały się na świątecznym apelu, słuchały opowieści pani A. Leitgeber o tym radosnym święcie, wspólnie zaśpiewali piosenkę „Polskie kwiaty”. Skandowali też patriotyczne hasła, które wspólnie układali. Po apelu uczniowie bawili się na szkolnym boisku w polskie zabawy podwórkowe.

Uczniowie klas IV-VII uczcili majowe święta spotkaniem  w auli szkolnej i piosenkami patriotycznymi „Witaj majowa jutrzenko”, „Bartoszu, Bartoszu”, „Jak długo w sercach naszych”, które przygotowali z panią D. Baranowską na lekcjach muzyki.


Bajkowy Pokaz Mody

 24 kwietnia wzięliśmy udział w trzeciej już edycji Konkursu „Bajkowy Pokaz Mody” organizowanego przez Zespół Szkół Odzieżowych. W związku z setną rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości postanowiono w tym roku  promować legendy i baśnie polskie.

Jury oceniało: zgodność kreacji z  baśnią lub legendą, jak najwierniejsze odwzorowanie postaci oraz całościowy wizerunek czyli makijaż, fryzurę i dobór dodatków. Liczyła się również estetyka wykonania kostiumu.

I miejsce zdobyła Zosia Stachowiak z Ib za strój Infernusa z legendy o Janosiku.

III miejsce za strój Szewczyka Dratewki otrzymała Maja Mościpan z IIIc.

Wyróżnienie za najzabawniejszą interpretację postaci Króla Kruków zdobyła Zosia Klimecka z Ia.

Za oryginalną stylizację i aranżację Lucyfera otrzymali Kuba Rogowski z Vb z siostrą Roksaną, uczennicą Gimnazjum.

Nagrodę specjalną otrzymała Amelia Grzegorczyk z IIb za najbardziej słowiański strój.

W konkursie wziął udział również Mateusz Frala z Ia jako Śpiący rycerz w Tatrach, Weronika Hierzyk jako Jurata – Królowa Bałtyku, i Maja Frąckowiak jako czarownica z „Szewczyka Dratewki”.

 


W piątek 20 kwietnia reprezentacja Naszej Szkoły wzięła udział w Ogólnopolski Biegu Winogradzkim. Impreza została rozegrana na obiekcie TKKF Winogrady. W biegach na dystansach od 60 do 750 metrów wzięło udział ponad 1000 przedszkolaków i uczniów. Reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 82 liczyła 19 zawodników i odniosła niemały sukces! W najstarszej kategorii chłopców na podium stanęli: Dawid Drozd (2. miejsce) oraz Kamil Grochalski (3. miejsce). Na uwagę zasługuje również świetny rezultat Wiktorii Wróblewskiej, która uplasowała się tuż za podium.

Gratulujemy wyników wszystkim zawodnikom i życzymy kolejnych sukcesów!


9 kwietnia cała szkoła uczestniczyła w żywej lekcji historii prowadzonej przez  Bractwo Historyczne KERIN, której tematem było „Odzyskanie Niepodległości”. Uczniowie, wszystkich klas, poznawali historię odrodzenia naszego kraju. Słuchali o tym, jak z potężnej Rzeczpospolitej XVI i XVII wieku Polska zniknęła z wszelkich map. Poznali historię trzech zaborów i powstań narodowych, by po stu dwudziestu trzech latach niewoli cieszyć się odzyskaną niepodległością.




7 grudnia odwiedził uczniów z oddziałów 0-III niezwykły gość – sama Astrid Lindgren  by wspólnie z  dziećmi świętować swoje 110 urodziny. W rolę zacnej Jubilatki wcieliła się – z wielkim powodzeniem – mama Szymona i Miłosza. Specjalnymi gośćmi tej imprezy były dzieci z klasy drugiej Szkoły Podstawowej im. A. Lindgren w Dąbrowie.

Uczniowie złożyli Jubilatce, na kartkach w kształcie pierniczków, urodzinowe życzenia, którymi ozdobili Choinę Dobrych Życzeń. Mogli też zadać  pytania związane z jej życiem i twórczością..

Wszyscy wspólnie śpiewali i tańczyli przy przebojach szwedzkiej grupy Abba. Zabawy ruchowe w sali gimnastycznej poprowadziła pani Agnieszka.

Wielki tort jubileuszowy tworzyły puszki z pierniczkami, którymi po uroczystości zajadali się wszyscy uczestnicy imprezy.

Po odśpiewani „Dwieście lat” zostały wystrzelone …nie, nie fajerwerki – kolorowe konfetti. Uroczystość kończyła Wielka Jubileuszowa Loteria Fantowa – czyli każdy wyszedł z urodzin z drobnym prezentem. Biblioteka zaprosiła klasy trzecie na podchody, podczas których uczniowie zwiedzali szkolne zakamarki i rozwiązywali zadania związane z książkami bohaterki dnia.

A wszystko to dzieci zawdzięczają pani Ani Borowczyk, wielkiej miłośniczce twórczości Astrid Lindgren.

 


 

 

Nasza szkoła wzięła udział w obchodach Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. We wrześniu w klasach IV – VII na lekcjach matematyki uczniowie poznawali różne sprytne sztuczki związane z tabliczką mnożenia, grali w gry i doskonalili umiejętności rachunkowe. Na lekcjach informatyki i zajęć komputerowych uczniowie poznawali różnego rodzaju gry komputerowe pomagające ćwiczyć im sprawność rachunkową. 29 września przystąpili do egzaminu ze znajomości tabliczki mnożenia. W ramach tego projektu zorganizowaliśmy także konkurs na najciekawszy plakat związany z tabliczką mnożenia.

 

 

 zobacz dyplomy-podziękowania

koordynator lokalny konkursu - mgr Maria Dudzik

koordynator lokalny konkursu -mgr Aleksandra Szczepaniak

przyjaciel akcji VII ŚDTM - mgr Elżbieta Śniady

podziękowania dla dyrektora szkoły

dyplom uznania dla szkoły

 


 


W piątek 24 listopada uczniowie klas siódmych  wzięli udział w koncercie pod hasłem „Drogi do wolności”.

Ballady o tej tematyce wykonał dla nich wokalista i gitarzysta zespołu „Kwartet ProForma” Przemysław Lembicz.

 


Uczniowie z klas I – III i dzieci z oddziału przedszkolnego Święto Niepodległości obchodziły, w tym roku, pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Wielkim przeżyciem było zaśpiewanie całym sercem przygotowanych piosenek ułańskich i zapalenie zniczy. „Apel Niepodległościowy” wzbogacono wspólną fotografią w barwach biało – czerwonych. Z zainteresowaniem  dzieci obejrzały płaskorzeźby na pomniku: strajk Dzieci Wrzesińskich, wóz Drzymały i śmierć Fr. Ratajczaka. Była to żywa lekcja historii zakończona odśpiewaniem hymnu narodowego.

Dla kl.IV - VII odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Program artystyczny przygotowany został przez  kółko teatralne i Panią Małgorzatę Pruską. Scenariusz montażu słowno - muzycznego obejmował treści historyczne i wiersze, przeplatane patriotycznymi pieśniami, które na lekcjach muzyki przygotowały klasy pod egidą Pani Doroty Baranowskiej. W trakcie apelu wspomniano również o powstaniu wielkopolskim. W tle wyświetlano slajdy ilustrujące wydarzenia 1918 roku. W części końcowej pani w-ce dyrektor Katarzyna Kostańska wygłosiła krótkie przemówienie o współczesnym patriotyzmie. Świąteczne spotkanie zakończono odśpiewaniem Roty.

 


Organizacja działań edukacyjnych

nt. wpływu zieleni na stan zanieczyszczenia powietrza w miastach

akcja sadzimy drzewa

W dniu 8 listopada w naszej szkole,  w ramach działań ekologicznych dzieci z oddziałów 0-III  wraz z nauczycielami uczestniczyły w sadzeniu drzew na terenie przyszkolnym.  Nasadzenia nowych drzew były możliwe dzięki znacznemu  dofinansowaniu ze strony Rady Osiedla Stare Miasto. Wspólnymi siłami, przy pomocy profesjonalnej firmy, posadziliśmy 4 brzozy pożyteczne "Doorenbos".

 

Celem działań edukacyjnych  jest zainspirowanie dzieci, młodzieży,  nauczycieli  oraz wszystkich mieszkańców  dzielnicy Starego Miasta  do podejmowania lokalnych działań proekologicznych,  dotyczących sadzenia i ochrony drzew.

W ramach  przeprowadzonej akcji odbyła się również w tym samym  dniu zbiórka makulatury, w którą dzieci bardzo się zaangażowały.  Zebraliśmy ponad 2 tony.


13 października z okazji Święta Edukacji Narodowej odbyła się „Nauczycielska Gala”, podczas której Samorząd Uczniowski wręczył laury wybranym przez społeczność uczniowską nauczycielom.

Uczniowie wręczyli p. dyrektor Danucie Werner – „Laur Honorowy”.

Pani Elżbieta Śniady otrzymała dwa tytuły: „Sokole Oko” i „Złota Piła”.

Pani Agnieszka Staniewska także otrzymała dwa tytuły: „Szybka Strzała” i  „Tańcząca Mamba”.

Zakręconą Fatamorganą” została – p. Renata Kostrzewa, „Złotą Katarynką” – p. Barbara Sobkowiak.  Tytuł „Odkrywca Talentów” – otrzymała - p. Aleksandra Szczepaniak, a „Szkolnym Żartownisiem” został p. Bartosz Kukurowski.

„Przyszłość Szkoły” uczniowie widzą  oczywiście w Pani wicedyrektor Katarzynie Kostańskiej.

Gala odbyła się w sali gimnastycznej. Wyróżnieni nauczyciele w złotych laurach stąpali po czerwonym dywanie, co sprawiło, że było to naprawdę oskarowe wydarzenie.


Pasowanie pierwszoklasistów

13 października w szeregi naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci uczniowie klas pierwszych. W obecności Dyrekcji, rodziców i nauczycieli pierwszoklasiści zostali poddani „egzaminowi”. Wykazali się oni znajomością zasad bezpieczeństwa i wiedzą o Polsce. Dzieci radośnie i z zaangażowaniem śpiewały piosenki i recytowały wiersze o nauce i szkole. Po pomyślnie zdanym egzaminie Pani Dyrektor oraz wychowawcy klas pasowali pierwszoklasistów na uczniów SP 82 im. księcia Przemysła I. Po zakończeniu oficjalnej części każdy otrzymał pamiątkowy dyplom oraz upominki. Zadowoleni i szczęśliwi, już pierwszoklasiści, wrócili pełni wrażeń do domu.

 

 


Fundacja Serdecznik zaprasza na wernisaż prac plastycznych,

powstałych w ramach projektu: „Laboratorium Sztuki – kontynuacja”.

Wernisaż odbędzie się w środę 15 listopada 2017 roku o godz. 17:30 w Galerii Atanazego, w Bibliotece Raczyńskich przy Placu Wolności 19.

Barwne liście, kolorowe parasolki a także wiele innych ciekawych prac, niekoniecznie związanych z jesienią będzie można oglądać przez dwa tygodnie w Galerii Atanazego w Bibliotece Raczyńskich do 29 listopada 2017 roku. Powstałe prace są efektem cyklicznych warsztatów, w których uczestniczyli: dzieci, młodzież, osoby dorosłe i seniorzy, łącznie z pięciu poznańskich placówek. O tym jak różnorodne są potrzeby każdej z tych grup, można się przekonać podczas wernisażu, na którym będzie także możliwość poznania uczestników.

Przygoda z „Laboratorium Sztuki - kontynuacja” to nie tylko poznawanie sztuki i technik plastycznych, ale również spotkanie z samym sobą, z własnymi talentami i ograniczeniami. Organizatorem projektu jest Fundacja Serdecznik z Poznania. Projekt otrzymał dofinansowanie z budżetu Miasta Poznania.


Ogólnopolski Projekt Edukacyjny

kliknij na link aby zobaczyć certyfikat


Czwartki Lekkoatletyczne

We wrześniu reprezentanci naszej szkoły brali udział w zawodach z cyklu "Czwartki Lekkoatletyczne". Czwartki to cykl zawodów dla dzieci do lat 12, rozgrywanych od ponad 20 lat. Rywalizacja toczy się w konkurencjach biegowych: 60m, 300m, 600m (dziewczynki) i 1000m (chłopcy), oraz technicznych: skok w dal, skok wzwyż, rzut piłeczką palantową. Najlepsi zawodnicy reprezentują region na zawodach wojewódzkich, z których można awansować do finałów ogólnopolskich. 

Naszą szkołę reprezentowało 15 osób z klas III-VII.

Czołowe lokaty w swoich kategoriach wiekowych zajmowali:

  • bieg na 60m: Kamil Grochalski: II i IV miejsce​, Mikołaj Dębiec: III miejsce​,
  • bieg na 1000m: Szymon Lusiak: II miejsce
  • skok w dal- Szymon Lusiak: III miejsce, Kamil Grochalsk: IV miejsce,
  • rzut piłeczką palantową: Wiktoria Ciecierska- I miejsce, Tobiasz Kałka- I miejsce, Szymon Lusiak- 2-krotnie II miejsce, Kamil Grochalski- III miejsce, Zuzanna Gałczyńska- IV miejsce​

 Najbardziej wartościowe wyniki osiągnęli:

  • Tobiasz Kałka w rzucie piłeczką- 49,5 metra,
  • Kamil Grochalski w biegu na 60m- 8,98 s.

Najbardziej wszechstronnym reprezentantem szkoły został Szymon Lusiak.

 Gratulujemy!


Rada Osiedla Stare Miasto w Poznaniu oraz  Szkoła Podstawowa nr 82 w Poznaniu

ogłaszają wyniki konkursu plastycznego promującego zdrowe odżywianie

 „Jemy zdrowo i kolorowo”

 

zwyciężyła praca wykonana przez kl. 1b ze Szkoły Podstawowej nr 82

pod opieką Pani Renaty Świerkowskiej

Oficjalne wyniki konkursu można zobaczyć na: http://staremiasto.poznan.pl


 

 X EKO-RAJD

17 maja 2017r w Poznaniu odbył się jubileuszowy X EKO-RAJD

Drogami Rowerowymi Poznania. Zobacz sprawozdanie

 

 


Program TWOJA SZKOŁA jest prowadzony przez FUNDACJĘ ROSA


 

  Przekaż 1% podatku na naszą szkołę

  KRS: 0000207472

nasz ID: 111926

 

W ten sposób wspieramy rozwój placówki i jej uczniów

 


 W Bullerbyn jest zawsze wesoło

Na przełomie listopada i grudnia z inicjatywy p. Ani Borowczyk  uczniowie zaproszeni zostali do "zabawy całkiem nowej i zupełnie odlotowej" czyli do projektu edukacyjnego "W Bullerbyn jest zawsze wesoło". W ten sposób dzieci świętowały jubileusz  70-lecia  powstania książki Astrid Lindgren "Dzieci z Bullerbyn".

W ramach projektu uczniowie budowali swoje małe Bullerbyn – jego domy, szkołę, sklep. Uczyli się też. jubileuszowej piosenki. Każda klasa układała również własną piosenkę o Bullerbyn, którą zaprezentowała w dniu jubileuszu.

Nastąpił  on 8 grudnia i było rzeczywiście odlotowo! Dzieci przebrały się za krasnale Jultomte, i szwedzkie wielkanocne Baby Jagi.  Panie wychowawczynie przebrały się za gosposie, był też dziadek Britty i Anny. Ho, ho, tak, tak!

Wszystkie dzieci bawiły się, śpiewały, tańczyły, rozwiązywały zagadki. Na koniec zajadały pyszne torty urodzinowe, które przygotowali w każdej klasie kochani rodzice. Torty były oczywiście w kształcie domków z Bullerbyn!

 

 


26 lutego klasy drugie zostały zaproszone na Wydział Maszyn Roboczych i Transportu Politechniki Poznańskiej. Przyszłych swoich studentów powitał sam Pan dziekan prof. dr hab. inż. Franciszek Tomaszewski. Na Politechnice czekało na uczniów moc atrakcji – pilotowanie samolotu, czy prowadzenie samochodu – oczywiście w symulatorach. Będąc przez chwilę „studentami” uczniowie poznali budowę samochodów, sprawdzali je w stacji diagnostycznej, obserwowali pracę silnika odrzutowego. Na pewno za jakiś czas niektórzy uczniowie wrócą na Poznańską Politechnikę już jako prawdziwi studenci.


Konkurs piosenki

W piątek, 19 lutego 2016 roku w Zespole Szkół nr 5 przy ul. Różanej 1/3 w Poznaniu odbył się Międzyszkolny Konkurs Piosenki Polskiej.

Naszą Szkołę reprezentowały: Olga Janiak kl. 2c, Mila Hemmerling kl.4a, Nicole Rzanna kl.4a, Julia Brudniewicz kl.5b.

Każda z nich musiała przygotować dwie piosenki i wykonać je przed publicznością. Zrobiły to doskonale ponieważ wcześniej pilnie ćwiczyły pod okiem pani Doroty Baranowskiej.

W kategorii „ szkoła podstawowa klasy 4 – 6” drugie miejsce zajęła Julia Brudniewicz,

a trzecie miejsce Nicole Rzanna.

To miłe, że aż dwa z trzech nagradzanych miejsc przypadły naszym reprezentantkom.


Bajkowy pokaz mody

Zespół Szkół Odzieżowych zaprosił nas do udziału w konkursie czytelniczym połączonym z pokazem mody. Po przeczytaniu baśni uczniowie mieli zaprojektować kostium dla wybranej postaci.

 

W środę, 10 lutego na profesjonalnym wybiegu Zespołu Szkół Odzieżowych swoje projekty zaprezentowało osiem dziewczynek w pięknych kostiumach, fryzurach i makijażu. Niektóre „zjadła trema” inne paradowały po wybiegu jak prawdziwe modelki. Wszystkie były zachwycone bajeczną imprezą.


Balik karnawałowy

3 lutego szkolną aulę opanowały księżniczki, baletnice, piraci, sportowcy, szkielety. Był też Spiderman, policjant i …wiele, wiele innych ciekawych postaci. To uczniowie klas I-III i dzieci z oddziałów przedszkolnych miały swój balik karnawałowy.


 

 

 


 

Kiermasz świąteczny

9 grudnia 2015r. od 17.00 do 18.30 z inicjatywy Rady Rodziców odbył się w naszej szkole Kiermasz Świąteczny, celem integrowania społeczności szkolnej i środowiska lokalnego oraz finansowego wsparcia Rady Rodziców w naszej szkole. Wystawcy z każdej klasy zachęcali do zakupu różnorodnych, najczęściej ręcznie wykonanych ozdób, upominków świątecznych. Kupujący częstowani byli pysznymi ciastami, goframi, pierniczkami. Panowała miła, przedświąteczna atmosfera.

 


 

Przedstawienie "Chomik Tygrys"

9 grudnia 2015rklasy O - III udały się do Teatru Animacji na przedstawienie pt. "Chomik Tygrys". Spektakl o wzajemnej pomocy, koleżeństwie i współpracy bardzo się dzieciom podobał. Dodatkową atrakcją była rozmowa dzieci z aktorami i prezentacja kostiumów z okazji pięćdziesiątego spektaklu.

  

 


 

Wycieczka do Szreniawy

 

W grudniu klasy Ia, Ib, Ic, IIa wyjechały na autokarową wycieczkę do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno - Spożywczego w Szreniawie, celem poznania zwyczajów i obrzędów bożonarodzeniowych. Dzieci oglądały efektowne przedstawienie o tematyce zimowo - świątecznej, wystawę zimową, przyglądały się pracy twórców ludowych, uczestniczyły w warsztatach plastycznych poświęconych malowaniu bombek, oglądały też żywą szopkę ze zwierzętami, podziwiały dawne sanie i saneczki oraz większe i mniejsze wiejskie zwierzęta hodowlane, korzystały też z możliwości zakupu pamiątek na kiermaszu świątecznym. Wycieczka bardzo się wszystkim podobała.


Święto Pluszowego Misia

 

20 listopada 2015r. klasa I b uczciła Święto Pluszowego Misia razem z przedszkolakami z Przedszkola nr 74 im. Misia Uszatka. Dzieci opowiadały o swoich ulubionych misiach, poznały misie z różnych bajek i filmów a następnie zaproszone zostały do kolorowania miniowych ilustracji. Pierwszaki wzorowo wywiązały się z funkcji przewodników przedszkolaków. Zaplanowane zostały kolejne spotkania i wspólne działania.

 


 

70 urodziny PIPPI Pończoszanki
 
Rok 2015 to rok, w którym Pippi Pończoszanka – bohaterka książek A. Lindgren obchodzi 70 urodziny. Z tej okazji wszystkie dzieci z klas 0-III zostały zaproszone 19 listopada 2015r., przez p. A. Borowczyk, na wielkie przyjęcie urodzinowe.

Były dwa wspaniałe, wielkie i smaczne torty, gromkie „Sto lat” na cześć Jubilatki, wesołe zabawy, zagadki, wspólne śpiewy i tańce oraz tor przeszkód „Nie dotykać podłogi”. W tym dniu szkołę opanowały dziewczynki Pippi, chłopcy – piraci i policjanci, a wychowawczynie klas – jak „paniusie na proszonym podwieczorku”.


 


 

Międzyszkolny Konkurs Matematyczny

zobacz sprawozdanie z konkursu - kliknj tutaj

 

 


W przeddzień Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości klasy I-III

spotkały się na uroczystym apelu.

Trzecioklasiści w bardzo ciekawy sposób przedstawili historię rozbiorów Polski, przeprowadzili też wywiad na temat „kto to jest patriota?”. Pierwszaki zaprezentowały żołnierską pieśń „Przybyli ułani’, a wszyscy pożegnali się radośnie śpiewając „wszyscy Polacy to jedna rodzina, starszy i młodszy, chłopak czy dziewczyna”.

10 listopada w auli szkolnej odbyła się uroczystość również dla klas IV-VI.

 

Uczniowie z klasy IVa i VIa pod kierunkiem p. B. Sobkowiak i p. D. Baranowskiej przygotowali przedstawienie słowno – muzyczne upamiętniające wydarzenia historyczne zakończone odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Cała społeczność szkolna klas IV-VI z uwagą obejrzała teatralne występy swoich kolegów.

 


Wojewódzki Konkurs Przyrodniczy

Do etapu rejonowego zakwalifikowała się:

Julia Pieszke

Gratulujemy!!!

 


 

Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego

Do etapu rejonowego zakwalifikowali się uczniowie:

Kazimierz Mroczek-Walczuk

Barbara Sobańska

Julia Pieszke

Gratulujemy!!!

 

 


Jak co roku, w Dniu Edukacji Narodowej klasy pierwsze mają swoje wielkie święto. Tego dnia po uroczystym pasowaniu stają się pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej Nr 82.

 

Uczniowie najpierw prezentują swoje umiejętności i zdobytą wiedzę patronowi szkoły Przemysłowi I i jego świcie. Następnie składają ślubowanie by na koniec zostać pasowanymi na rycerzy księcia Przemysła.

     

 

 


 INEA Stadion 

Klasy drugie miały wspaniałą niespodziankę z okazji Dnia Chłopca.

Z inicjatywy rodziców dzieci wybrały się na Stadion INEA by z bliska zobaczyć boisko, na którym trenują piłkarze Lecha Poznań. Uczniowie zwiedzili szatnię piłkarzy, siedzieli na trybunach a nawet na ławce rezerwowych. W sali konferencyjnej mogli poczuć się jak dziennikarze ale i piłkarskie gwiazdy udzielające wywiadów. Na boisko uczniowie przeszli tunelem, przez który zawodnicy wychodzą na każdy mecz. Podczas zwiedzania uczniom towarzyszyła maskotka drużyny Lecha - słynny Koziołek.

 

 

 

 

 


 

Wycieczka do Szreniawy 

 

„Jesień na wsi” – pod takim tytułem kryły się wyjazdowe zajęcia edukacyjne dla klas trzecich. 23 września 2015 w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach rolniczych, biorąc do ręki cep, sito lub poruszając wialnią czy młocarnią.

Trzecioklasiści poznały też domowe metody przygotowania zapasów na zimę: smażenie powideł, kiszenie ogórków i kapusty wyrabianie soków i kompotów.

   

 


 Festyn na pożegnanie lata

Czy wiecie, że z przedstawicielami Straży Miejskiej można się wspaniale bawić? Przekonały się o tym dzieci z klasy 3b, które 22 września 2015 żegnały lato nad Wartą.

Dla uczniów z kilku poznańskich szkół Straż Miejska zorganizowała festyn z podtekstem ekologicznym, Nie zapomniano o ratownictwie i bezpieczeństwie na drodze oraz słodkim poczęstunku. A przy okazji posprzątano „mały kawałek świata”.

 


 

 

Dzień Europy – najważniejsze święto Unii Europejskiej

 

Zobacz sprawozdanie z obchodów na Starym Rynku kliknij tutaj

 


 

Konstytucja 3 Maja

 

Zobacz sprawozdanie z uroczystości, które odbyły się w naszej szkole kliknij tutaj


 

15 kwietnia w naszej szkole odbył się po raz pierwszy międzyszkolny konkurs

 

Zobacz sprawozdanie z konkursu kliknij tutaj

"Tangramowe układanki"

Celem konkursu było popularyzowanie gier dydaktycznych jako sposobu na poszerzanie wiedzy.

 

Nagrody dla zwycięzców ufundowała firma  producent gier planszowych


W środę 1 kwietnia 2015r. o godz. 9.00 nasi szóstoklasiści, tak jak 350 tysięcy uczniów z całej Polski, przystąpili do swojego pierwszego poważnego egzaminu.

Tegoroczny sprawdzian odbywał się na nowych zasadach. Pierwsza część sprawdzianu trwała 80 minut i obejmowała zagadnienia z języka polskiego i matematyki. Po 45 minutowej przerwie uczniowie zmierzyli się z testem z języka angielskiego.

Naszą szkołę odwiedzili reporterzy z Telewizji Poznańskiej, by uczniowie podzielili się swoimi emocjami z widzami Teleskopu.

 

 

 


 

Zobacz sprawozdanie z konkursu kliknij tutaj

 


W marcu panie anglistki zaprosiły uczniów klas 2a i 3a do udziału w zajęciach warsztatowych z języka angielskiego „Small travellers” Bramie Poznania ICHOT na Ostrowie Tumskim. Była to nietypowa lekcja języka obcego połączona ze zwiedzaniem wspaniałego Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. Uczniowie, oprócz poszerzenia słownictwa związanego z podróżowaniem, dowiedzieli się również jak wyglądał Poznań w czasach pierwszych władców Polski, kiedy na Ostrowie Tumskim był gród.

Wszyscy uczniowie byli wręcz oczarowani tym magicznym i fantastycznym miejscem! Dlatego w kwietniu uczniowie oddziału przedszkolnego i kl. 3b wzięli udział w podobnych zajęciach. Tym razem były to warsztaty terenowe "Welcome to the Island".

     


 

4 marca 2015r. klasa III a uczestniczyła w lekcji teatralnej w Teatrze Wielkim pod hasłem "Za kulisami teatru". Uczniowie odkryli różne tajemnice poznańskiej Opery. Stanęli na scenie, w garderobie artystów, w pomieszczeniu inspicjenta, dowiedzieli się gdzie siedzi sufler, gdzie jest jaskółka i jak czyszczony jest żyrandol.

 

 


 

Nasze serca należą do Was!

Wasze serca należą do nas!

Taka myśl przyświecała kolędowemu spotkaniu z ukochanymi Babciami i Dziadkami uczniów klas drugich. Wspólnym śpiewom towarzyszył występ młodych flażolecistów. Każdy z przybyłych Gości został obdarowany piękną laurką i słodkim co nieco…

Niech żyją Dziadkowie!

 

 

 

 


Elektryzujące święta

Dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z rodzicami brały udział w eksperymentach przyrodniczych pt. „Elektryzujące święta”. Pani Olimpia Dębicka z „Akademii eksperymentu” poprowadziła zajęcia w czasie których dzieci „przy pomocy rąk wytwarzały prąd”. Budowały obwody elektryczne i zachwycone obserwowały przepływ prądu w owocach cytrusowych, coca coli a nawet osolonej wodzie.

  

  

  

 


 

Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego

Do etapu rejonowego zakwalifikowała się:

1. Weronika Buczkowska kl.6b

 


 

Na apel z okazji Odzyskania Niepodległości najmłodszych uczniów zaprosiła Pani Alina Leitgeber i jej uczniowie z klasy IIIb.

W przygotowania do świątecznego apelu włączeni byli wszyscy uczniowie. Klasy II i III kaligraficznie pisały tekst hymnu narodowego, a pierwszaki kolorowały napis „11 listopada” lub „Święto Niepodległości”. Najlepsze prace stanowiły świąteczną dekorację. Wszystkie klasy uczyły się również patriotycznego wiersza, który wspólnie wszyscy recytowali na apelu.

Tego samego dnia uczniowie klas IV-VI spotkali się w sali gimnastycznej by w skupieniu wysłuchać przedstawienia przygotowanego przez Panią Małgorzatę Pruską i uczniów z kółka teatralnego „Kurtynka”. Świąteczne spotkanie klas IV – VI zakończył śpiew pieśni patriotycznych przygotowanych przez każdą klasę z Panią Dorotą Baranowską.

Również dzieci ze szkolnej świetlicy oddały hołd bohaterom walczącym o niepodległą Polskę zapalając znicze pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.

 

 

 

 


  

 Wojewódzki Konkurs Matematyczny

Do etapu rejonowego zakwalifikowali się:

1. Weronika Lewandowska kl.6a

2. Sławomir Gładysz kl.6a

 


 

 

 

W ramach Tygodnia Kultury Czeskiej klas 4a została zaproszona, do Biblioteki Raczyńskich na warsztaty polsko – czeskie.
W czasie zajęć uczniowie poznali książkę „Ucieszki Cieszka”, której autorem jest słynny pisarz Czech Zdeněk Svěrák. Opowieść o niesfornym Cieszku czytał najpierw po czesku student aktorstwa z Brna, a następnie tej samej opowieści uczniowie wysłuchali w interpretacji, specjalnego gościa, aktora Teatru Nowego Pana Aleksandra Machalicy.

   

  

Jak się mogliśmy przekonać język czeski wcale tak bardzo nie przypomina naszego języka choć wiele wyrazów brzmi w nim bardzo podobnie.


 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowania naszego serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.